Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Joost Ector
Copyright: Maarten van Haaff
Computer says no
6 september 2022, 9:00
Grote opwinding in de wereld van de kunstmatige intelligentie, waar opnieuw een grote stap is gezet. Op 20 juli werd Dall-E 2 opengesteld voor gebruik door een groter publiek. Sinds ik onlangs ook een invite kreeg om ermee te experimenteren maak ik er eindeloos de meest ongelooflijke beelden mee. Het is gewoon verslavend. Het thema heeft me daardoor opnieuw enorm beziggehouden. Waar gaat dit allemaal naartoe?
* In 1942 publiceerde Alan Turing, een Britse wiskundige en codebreaker, een paper genaamd "Computing Machinery and Intelligence" waarin hij de vraag stelde: "Kan een machine denken?" Dit artikel wordt algemeen gezien als het begin van kunstmatige intelligentie (AI) zoals we het vandaag kennen. De vraag van Turing werd gemotiveerd door een verlangen om machines te bouwen die als mensen konden redeneren en beslissingen konden nemen. AI heeft sindsdien een lange weg afgelegd, maar de vraag of het ooit architecten zal vervangen, is nog steeds een veelbesproken onderwerp.
Sommigen geloven dat AI uiteindelijk alles zal kunnen doen wat een architect kan. "Ik geloof dat AI uiteindelijk in staat zal zijn om alles te doen wat een architect kan en méér", zegt Thom Mayne, oprichter van architectenbureau Morphosis. "Het zal gebouwen kunnen ontwerpen die efficiënter zijn, beter geschikt voor hun omgeving en mooier dan alles wat wij kunnen ontwerpen." Maynes opvattingen worden door velen in de tech-industrie gedeeld. Bill Gates, medeoprichter van Microsoft, heeft gezegd dat AI "een dramatische impact zal hebben op alle aspecten van de samenleving". Elon Musk, CEO van Tesla en SpaceX, heeft ook gezegd dat AI "de grootste bedreiging voor de menselijke beschaving kan vormen".
Anderen zijn daar niet zo zeker van. Een van de beroemdste architecten ter wereld, Frank Gehry, heeft gezegd dat "AI alles gaat veranderen". Hij gelooft dat AI uiteindelijk inderdaad in staat zal zijn om gebouwen te ontwerpen die nog beter zijn dan waartoe mensen in staat zijn, maar hij verwacht niet dat AI architecten ooit volledig zal vervangen. "Er zal altijd behoefte zijn aan de kunstenaar", vertelde hij aan het tijdschrift Wired. “
There’s something magical about the human touch
.”
Olafur Eliasson, een Deens-IJslandse kunstenaar die bekend staat om zijn grootschalige installaties, is het daarmee eens: "De architect is iemand die kan onderhandelen en bemiddelen tussen verschillende belangen en verschillende mensen, en hopelijk ook iets nieuws en interessants kan produceren waar nog niet eerder aan is gedacht.” En ook Bjarke Ingels, de wereldberoemde Deense architect, zegt: "Ik denk dat de rol van de architect altijd veel meer is geweest dan alleen het maken van mooie plaatjes. We creëren plaatsen voor mensen waar ze hun leven kunnen leiden, en dat is een heel, heel ingewikkelde maatschappelijke onderhandeling.” Met andere woorden, architecten zijn niet alleen ontwerpers, maar ook bemiddelaars en probleemoplossers. "Wat we tot nu toe hebben gezien, is dat AI buitengewoon goed is in het openen van mogelijkheden en het genereren van nieuwe opties, en architecten zijn erg goed in het verkleinen van die mogelijkheden en het selecteren van de enige optie die gaat werken."
Welke rol zal AI spelen in de architectuur? De tijd zal het leren. Het lijdt echter geen twijfel dat het de potentie heeft om een revolutie te veroorzaken. In 2017 zei Bill Gates dat "vervanging door software, of het nu van chauffeurs of zelfs architecten is, zal ingrijpend zijn. Maar AI zal geen banen wegnemen. Het gaat de menselijke capaciteiten vergroten.” *
Hier neem ik het weer even zelf over. De bovenstaande alinea’s (alles tussen de asterisken) zijn niet van mijn eigen hand, maar werden gegenereerd door OpenAI, waar ook Dall-E toe behoort. Ze vormen het resultaat van mijn opdracht “Write a 300 word article on the meaning of AI for architects. Will it ever replace them? Include some relevant quotes by famous architects and tech gurus.” Het antwoord, weliswaar iets langer dan gevraagd, heb ik door Google Translate gehaald en minimaal gecorrigeerd. Wat vindt u ervan? Let op de inhoudelijkheid, de opbouw van het vertoog en grammaticale correctheid, hoewel die enigszins aan kwaliteit heeft ingeboet bij vertaling. Vermoedelijk miste u alleen mijn persoonlijke
touch
…
De boodschap is duidelijk: de snelheid waarmee een en ander zich ontwikkelt is
mindblowing
. Blijf niet achter en ga ermee aan de slag. Experimenteer met het genereren van beelden en tekst en laat je verrassen. Verwacht er (nog) geen wonderen van, maar stel je open en laat je inspireren en verleiden door kronkelige, soms griezelige associaties en glasheldere statements. Voor de zekerheid heb ik OpenAI nog maar even expliciet de hamvraag gesteld: “Zal AI ooit de architect kunnen vervangen?”. Het antwoord daarop was, hoe vaak ik ook op de
refresh button
klikte, ondubbelzinnig: “No.”
Joost Ector is architect-directeur van
Ector Hoogstad Architecten
. Voor Architectenweb schrijft Joost Ector iedere maand een column, waarin hij ontwikkelingen die van invloed zijn op het architectenvak van duiding voorziet.
Trefwoorden
artificial intelligence
ai
joost ector
kunstmatige intelligentie
column
dall-e
Best gelezen
1
Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan
dinsdag, 27 januari
2
Ontwerpers presenteren ruimtelijke visie voor renovatie en uitbreiding Paradiso
maandag, 26 januari
3
Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie
vrijdag, 23 januari
4
Re:Born en Den Haag tekenen anterieure overeenkomst voor herontwikkeling Pier van Scheveningen
maandag, 26 januari
5
Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal
vrijdag, 23 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
De ultieme stagiair
2 maart 2021
Tussenconclusie
7 juni 2022
Klein leed
3 mei 2022
Op blote knieën naar Groningen
5 april 2022
2023 in tien columns door Joost Ector
25 december 2023
Architectural Masters of the Metaverse
1 maart 2022
Artificiële intelligentie en architectuur centraal in expositie ABC Haarlem
9 april 2024
Hoofdletter A
1 februari 2022
Een zorg minder
4 januari 2022
Tangram organiseert expositie over AI en de zachte waarden van architectuur
16 april 2024
Te af?
7 december 2021
Herfstdip
2 november 2021
Architectuurkoning
2 mei 2023
Praise the Lord
6 juni 2023
Engelengeduld
5 oktober 2021
Merci
7 september 2021
Managementsamenvatting
3 oktober 2023
Symposium over AI en de bouwsector bij hogeschool Windesheim
17 februari 2025
Open Up!
1 juni 2021
Beloof gouden bergen
4 mei 2021
Plat
7 november 2023
Thuisloos
5 december 2023
Dividend und Verbrechen
6 april 2021
Even ontspannen
9 januari 2024
Rampenplannen
2 februari 2021
Pudding mislukt?
6 februari 2024
Wederomhelzing
5 januari 2021
Hier is over nagedacht
5 maart 2024
Te veel tijd
1 december 2020
Snap out of it
3 november 2020
Vergrijsd
2 april 2024
Ontwerpen tegen de eenzaamheid
6 oktober 2020
De ideale stad
7 mei 2024
Woontop
4 juni 2024
Ook maar een mens
1 september 2020
Een zekere mate van voortreffelijkheid
3 september 2024
Stronteigenwijs
2 juni 2020
Vooruitgang
1 oktober 2024
Kleine openbaringen
7 april 2020
Laat me
5 november 2024
Op naar een succesvolle crisis
3 maart 2020
Column
Witgewassen
3 december 2024
Het schaamteloze monument
4 februari 2020
Column
Dicht bij huis
7 januari 2025
We gaan het oplossen
7 januari 2020
Column
Ontwerpen voor democratie
4 februari 2025
Verleden voltooid
3 december 2019
Column
Ingesloten
4 maart 2025
Faust in Canada
5 november 2019
Column
Nooit meer slopen?
1 april 2025
Column
Concaaf
6 mei 2025
Het ontroerendste gebouw dat ik ken
1 oktober 2019
De tweede helft
3 september 2019
Column
Aan ons zal het niet liggen
3 juni 2025
Liefde in beton gegoten
4 juni 2019
Awards
Joost Ector
31 augustus 2025
Column
Ik laat me graag overtuigen
2 september 2025
Adopteer een leek
7 mei 2019
Column
We verdienen betere pers
7 oktober 2025
Joost Ector: 'We vinden het moeilijk om geld aan onszelf uit te geven'
8 april 2019
Joost Ector – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2025
8 september 2025
Column
Schoonheid behoeft geen revanche
4 november 2025
Het bijna-gelijk van Baudet
2 april 2019
Column
De mythe van de architect
2 december 2025
Want ik geloof
5 maart 2019
Eenvoud
5 februari 2019
De Gele Hesjes tegen de Groene Khmers
8 januari 2019
De erfenis van premier Halsema
4 december 2018
Het eind van het begin
6 november 2018
Vergeet het ‘Bilbao-effect’
4 september 2018
Genereuze Architectuur
5 juni 2018
Hoog tijd voor hout
1 mei 2018
Architectuur van bijna niets
3 april 2018
De vergeten groente onder de deugden
6 maart 2018
Aantoonbare architectuur
6 februari 2018
Ik wens je een wild plan
9 januari 2018
De Leefbare Stad
5 december 2017
Smart
7 november 2017
Waarom springen we niet?
3 oktober 2017
Het moet weer eens gezegd
5 september 2017
Varkens
6 juni 2017
De geruststellende domheid van slimme systemen
2 mei 2017
De Zaak Naturalis
4 april 2017
De schijn van duurzaamheid bedriegt
7 maart 2017
Stoïcijnse Schoonheid
7 februari 2017
Ruimte als instrument
6 december 2016
Inclusief is het nieuwe exclusief
1 november 2016
Bouw goed of bouw niet
4 oktober 2016
Geen Nazomerdagdroom
6 september 2016
Help
7 juni 2016
Omdat het kan!
3 mei 2016
Dit komt niet vanzelf goed
5 april 2016
Schouders onder World Expo Rotterdam 2025!
1 maart 2016
Fantastic Voyage
2 februari 2016
Een (on)mogelijk overmorgen
5 januari 2016
Het nieuwe minimalisme
4 oktober 2022
Geen druppel
1 november 2022
Belgische toestanden
6 december 2022
De goede kant
10 januari 2023
Plagiaat
7 februari 2023
Woonwensdenken
7 maart 2023
De stad als complot
4 april 2023
Temptation Island
5 september 2023
De ultieme stagiair
2 maart 2021
Tussenconclusie
7 juni 2022
Klein leed
3 mei 2022
Op blote knieën naar Groningen
5 april 2022
2023 in tien columns door Joost Ector
25 december 2023
Architectural Masters of the Metaverse
1 maart 2022
Artificiële intelligentie en architectuur centraal in expositie ABC Haarlem
9 april 2024
Hoofdletter A
1 februari 2022
Een zorg minder
4 januari 2022
Tangram organiseert expositie over AI en de zachte waarden van architectuur
16 april 2024
Te af?
7 december 2021
Herfstdip
2 november 2021
Architectuurkoning
2 mei 2023
Praise the Lord
6 juni 2023
Engelengeduld
5 oktober 2021
Merci
7 september 2021
Managementsamenvatting
3 oktober 2023
Symposium over AI en de bouwsector bij hogeschool Windesheim
17 februari 2025
Open Up!
1 juni 2021
Beloof gouden bergen
4 mei 2021
Plat
7 november 2023
Thuisloos
5 december 2023
Dividend und Verbrechen
6 april 2021
Even ontspannen
9 januari 2024
Rampenplannen
2 februari 2021
Pudding mislukt?
6 februari 2024
Wederomhelzing
5 januari 2021
Hier is over nagedacht
5 maart 2024
Te veel tijd
1 december 2020
Snap out of it
3 november 2020
Vergrijsd
2 april 2024
Ontwerpen tegen de eenzaamheid
6 oktober 2020
De ideale stad
7 mei 2024
Woontop
4 juni 2024
Ook maar een mens
1 september 2020
Een zekere mate van voortreffelijkheid
3 september 2024
Stronteigenwijs
2 juni 2020
Vooruitgang
1 oktober 2024
Kleine openbaringen
7 april 2020
Laat me
5 november 2024
Op naar een succesvolle crisis
3 maart 2020
Column
Witgewassen
3 december 2024
Het schaamteloze monument
4 februari 2020
Column
Dicht bij huis
7 januari 2025
We gaan het oplossen
7 januari 2020
Column
Ontwerpen voor democratie
4 februari 2025
Verleden voltooid
3 december 2019
Column
Ingesloten
4 maart 2025
Faust in Canada
5 november 2019
Column
Nooit meer slopen?
1 april 2025
Column
Concaaf
6 mei 2025
Het ontroerendste gebouw dat ik ken
1 oktober 2019
De tweede helft
3 september 2019
Column
Aan ons zal het niet liggen
3 juni 2025
Liefde in beton gegoten
4 juni 2019
Awards
Joost Ector
31 augustus 2025
Column
Ik laat me graag overtuigen
2 september 2025
Adopteer een leek
7 mei 2019
Column
We verdienen betere pers
7 oktober 2025
Joost Ector: 'We vinden het moeilijk om geld aan onszelf uit te geven'
8 april 2019
Joost Ector – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2025
8 september 2025
Column
Schoonheid behoeft geen revanche
4 november 2025
Het bijna-gelijk van Baudet
2 april 2019
Column
De mythe van de architect
2 december 2025
Want ik geloof
5 maart 2019
Eenvoud
5 februari 2019
De Gele Hesjes tegen de Groene Khmers
8 januari 2019
De erfenis van premier Halsema
4 december 2018
Het eind van het begin
6 november 2018
Vergeet het ‘Bilbao-effect’
4 september 2018
Genereuze Architectuur
5 juni 2018
Hoog tijd voor hout
1 mei 2018
Architectuur van bijna niets
3 april 2018
De vergeten groente onder de deugden
6 maart 2018
Aantoonbare architectuur
6 februari 2018
Ik wens je een wild plan
9 januari 2018
De Leefbare Stad
5 december 2017
Smart
7 november 2017
Waarom springen we niet?
3 oktober 2017
Het moet weer eens gezegd
5 september 2017
Varkens
6 juni 2017
De geruststellende domheid van slimme systemen
2 mei 2017
De Zaak Naturalis
4 april 2017
De schijn van duurzaamheid bedriegt
7 maart 2017
Stoïcijnse Schoonheid
7 februari 2017
Ruimte als instrument
6 december 2016
Inclusief is het nieuwe exclusief
1 november 2016
Bouw goed of bouw niet
4 oktober 2016
Geen Nazomerdagdroom
6 september 2016
Help
7 juni 2016
Omdat het kan!
3 mei 2016
Dit komt niet vanzelf goed
5 april 2016
Schouders onder World Expo Rotterdam 2025!
1 maart 2016
Fantastic Voyage
2 februari 2016
Een (on)mogelijk overmorgen
5 januari 2016
Het nieuwe minimalisme
4 oktober 2022
Geen druppel
1 november 2022
Belgische toestanden
6 december 2022
De goede kant
10 januari 2023
Plagiaat
7 februari 2023
Woonwensdenken
7 maart 2023
De stad als complot
4 april 2023
Temptation Island
5 september 2023
Toon alles
Gerelateerde video's
Joost Ector
Nominatie voor de prijs voor Architect van het Jaar 2025
Andere nieuwsberichten
Gezondheidscentrum op militaire kazerne Assen in gebruik genomen
4 uur geleden
Een bestaand pand op het terrein is met behoud van fundering verbouwd tot een drie keer zo groot complex. Het kruis van Genève is als vorm van de plattegrond en als perforatie in de cortenstalen gevel gebruikt.
MaterialDistrict Utrecht in teken van thema NextNow
Vandaag, 11:38
Van woensdag 4 tot en met vrijdag 6 maart vindt in de Werkspoorkathedraal de negentiende editie van MaterialDistrict Utrecht plaats. Er worden materialen en oplossingen getoond die geen toekomstmuziek zijn, maar nu kunnen worden toegepast.
Voormalige tijdelijke rechtbank heeft nieuwe plek op universiteitscampus Enschede
Gisteren, 15:58
Het door cepezed ontworpen gebouw krijgt een tweede leven als ‘techbank’. Bij de heropbouw van het pand op de nieuwe locatie is 95 procent van de oorspronkelijke materialen hergebruikt.
Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen
Gisteren, 13:47
In de nieuwe wijk Hyde Park in Hoofddorp is socialewoningbouwcomplex Octavia Hill opgeleverd. Het gebouw, dat is ontworpen door Studioninedots, ligt op een van de meest prominente plekken in de wijk.
Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen
Vandaag, 10:45
Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald.
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering
Vandaag, 09:36
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering.
Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord
Gisteren, 14:35
Het kabinet wil de normen voor sommige dijken verlagen.
Kamer wil dat kabinet verbreding A27 bij Amelisweerd schrapt
Gisteren, 11:39
In plaats van het huidige plan wil de Kamer dat het kabinet het alternatief van de regio Utrecht omarmt.
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft
27 januari, 2:30
De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken, stelt Taco van Hoek
Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent
27 januari, 11:57
De benodigde miljoenen voor het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen liggen al jaren klaar.
Ga naar het nieuws-archief
Joost Ector
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur