Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Marjolein van Eig
Copyright: Maarten van Haaff
De architect en de verkiezingen
14 november 2023, 9:30
In de –bijna– drie jaar dat ik voor Architectenweb schrijf, zijn we al drie keer naar de stembus gegaan. Binnenkort is het de vierde keer, en als we de politiek en de media moeten geloven is stemmen nog nooit zo belangrijk geweest als nu. Ik heb er helemaal geen zin in, want ik vrees een ruk naar rechts, zoals in heel Europa het geval is, en rechts staat niet per sé bekend om haar ambities op het thema dat mijns inziens het belangrijkste is: klimaatverandering. Bestaanszekerheid, daar gaat het wel heel veel over. Maar dat we in de –mogelijk nabije– toekomst niet meer in Nederland kunnen wonen, omdat het hier te heet of te nat is, valt daar kennelijk niet onder.
Waar hebben de verschillende politieke partijen het over wanneer het gaat over ons vak van architect? Op Archined is
een uitstekende analyse
verschenen over de waarde en de betekenis die volkshuisvesting in de verschillende verkiezingsprogramma’s krijgt, geschreven door het Sanne van Manen namens Platform Woonopgave. Maar hoe zit het met de politiek en de architectuur?
De laatste berichten waren hoopvol; motie Beckerman en het ronde tafelgesprek in de Tweede Kamer duidden erop dat het A-woord langzaamaan de politiek weer insluipt. Dat is goed nieuws! Een korte zoekopdracht van het woord ‘architect’ door bijna alle verkiezingsprogramma’s geeft een verrassend inzicht, van links naar rechts:
SP
: geen hits (Beckerman, waar ben je?)
Bij1
: Vijandige architectuur maakt steden minder leefbaar en raakt daklozen, ouderen en mensen met beperkingen het hardst. We stimuleren steden om banken en zitplekken te plaatsen waar mensen ongehinderd op kunnen rusten. We verwijderen vijandige architectuur uit publieke ruimtes.
Partij voor de Dieren
: geen hits
GroenLinks/PvdA
: Gebouwen van hoge kwaliteit. Nederland staat voor een enorme bouwopgave. Gebouwen kunnen wel honderden jaren blijven staan. Een gebouw dat niet wordt gesloopt is zelfs het meest duurzaam. Daarom is het essentieel dat wat we bouwen van hoge kwaliteit is. Om daarvoor te zorgen, nemen we de adviezen van het College van Rijksadviseurs over: we verankeren de rol van architecten in de wet, we introduceren de Open Oproep naar Vlaams model om kansen te bieden aan ontwerptalent en we geven gemeentes en provincies de mogelijkheid om een (stads)bouwmeester aan te stellen. Ook zorgen we voor de terugkeer van een Nederlands architectuurinstituut.
Christenunie
: geen hits
D66
: geen hits
CDA
: geen hits
VVD
: Mooie wijken. Het gaat niet alleen om de hoeveelheid woningen die we bouwen, maar ook om de kwaliteit van deze woningen en hoe deze huizen eruitzien. Bij nieuwbouw houden we oog voor architectuur en esthetiek. We zorgen ervoor dat wijken een toegevoegde waarde zijn voor steden en dorpen. Tevens zorgen we voor meer functies in nieuwbouwwijken. Denk hierbij aan het bouwen van voldoende sportplekken, sportfaciliteiten, horeca en recreatiegelegenheden. Om verval en verkrotting van leegstaande panden tegen te gaan, krijgt de gemeente de vrijheid om een opslag op de OZB-heffing te doen. Het gaat hier met name om de eigenaren die verwijtbaar de panden leeg laten staan of laten verkrotten.
BBB
: geen hits
Nieuw Sociaal Contract
: geen hits
Forum voor Democratie
: Daarnaast willen we kijken naar de bouwstijl. De onovertroffen schoonheid van onze Europese stedenbouw laten we niet verkwanselen door modernistische architecten en ideologieën. We zijn voor generatiewoningen om het contact tussen ouderen en jongeren te versterken. Generatiewoningen pakken een aantal prangende maatschappelijke problemen gecombineerd aan: pensioenproblematiek, sociale uitsluiting door huidig ouderenbeleid, huisvesting jonge gezinnen, kinderopvang, toename sociale en effectieve veiligheid, daling van zorgkosten. We willen maximaal 30% sociale huurwoningen op het totale huuraanbod, zeker in grote steden. En dat nieuwe sociale huurwoningen kleinschalig worden gebouwd, met aandacht voor de schoonheid en de menselijke maat. Bij voorkeur in geringe aantallen in aanvulling op reguliere koop- en huurwoningen
PVV
: geen hits
Een interessante oogst als je het mij vraagt. Vier van deze twaalf partijen benoemen ons vak en het belang ervan.
Bij1 benadrukt de sociale kant van het vak, die moet bijdragen aan de leefbaarheid van steden; bijvoorbeeld het belang van het kunnen zitten en liggen op een bankje. De VVD noemt belangrijke thema’s zoals de kwaliteit van woningen en het belang van esthetiek, al is de manier waarop wel erg algemeen en vrijblijvend.
Forum voor Democratie roemt de schoonheid van de Europese stad die ze wil behouden en benadrukt het belang van schoonheid en menselijke maat in de sociale woningbouw. Verrassend is de specifieke aandacht voor meergeneratiewoningen in hun programma. Het is een interessante keuze, die onderbouwd wordt en die allerlei andere belangrijke thema’s als eenzaamheid en zorgkosten raakt. Helaas staat deze heldere blik in schril contrast met de totale kolder die eraan voorafgaat zoals bijvoorbeeld de zin: “Zonder onzinnig klimaat- en energiebeleid worden woningen weer betaalbaar.”
Met vlag en wimpel, voor wat betreft de aandacht voor de architect, slaagt de combinatie GroenLinks/PvdA. Zij heeft de aanbevelingen van de Rijksbouwmeester overgenomen, die allen zeer toe te juichen zijn: de Open Oproep naar Vlaams model om kansen te bieden aan ontwerptalent: ja!; stadsbouwmeesters: ja!; verankering van het beroep van architect in de wet: ja!; niet slopen, ja!; hoge kwaliteit van bouwen; ja! Nieuw NAI: ja, wellicht!
Bovenstaande aanbevelingen bieden geen garantie voor de toekomst. Lees vooral de volledige verkiezingsprogramma’s.
Ik wens u veel wijsheid bij uw keuze in het stemhokje.
Marjolein van Eig is architect-directeur van
BureauVanEig
. Zowel in haar werk als in haar maandelijkse column verbindt ze eigentijdse opgaven met hun historische wortels. Ze is als gastdocent verbonden aan de TU Delft en de Academie van Bouwkunst Rotterdam.
Trefwoorden
architect
architectuur
verkiezingen
column
marjolein van eig
Best gelezen
1
Nominaties Woongebouw van het Jaar 2026 bekend
donderdag, 3 september
2
HA-HA transformeert Rotterdamse Julianakerk tot JUUL
woensdag, 2 september
3
Hoogbouwcomplex KJ Den Haag opgeleverd
vrijdag, 4 september
4
Ontwerp voor eerste torens Rijnhaven in Rotterdam onthuld
maandag, 7 september
5
Ontwerp voor Danshuis in Rotterdam door MAD gepresenteerd
donderdag, 3 september
Gerelateerde nieuwsberichten
Laatste keer, echt
12 december 2023
Politieke partijen willen na decennia weer meer grip op bouwgrond
15 november 2023
Dagboek van een ruimtegebruiker
16 januari 2024
Witte Mannen
12 oktober 2023
Ode aan Joost
13 februari 2024
Het Nieuwe NAi
12 september 2023
Steen – PIR – Schaap
13 juni 2023
Modern
14 mei 2024
De architect is op zoek naar liefde
10 april 2024
Lelijkste woonwijk
12 maart 2024
BNA pleit voor ministerie van ruimtelijke ontwikkeling en wonen
1 december 2023
Marjolein van Eig – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2023
20 september 2023
Kolommen en vergankelijkheid
10 mei 2023
Plaatsen waar u slaapt
9 juli 2024
De uitstoot is nu
11 april 2023
Hoekjes, trapjes, hekjes
11 september 2024
Gaaf land
14 maart 2023
Voorstellingsvermogen
12 november 2024
Een goede gebouwplint; wat is dat eigenlijk?
14 februari 2023
Stad aan het water
8 oktober 2024
De andere kant
24 januari 2023
Het gebouw als kunstwerk
16 januari 2023
Column
Garanties, garanties
14 januari 2025
Column
Achterblijvers op de bank
10 december 2024
Ouwe starchitects
8 december 2022
Marjolein van Eig: “Een boek lees je anders dan een online artikel”
31 oktober 2024
Duurzaam of mooi
8 november 2022
Column
Grote werken
11 maart 2025
Groene gevel
11 februari 2025
Toegankelijk
11 oktober 2022
Column
Words of wisdom
13 mei 2025
Sloopverbod
13 september 2022
Column
De factor tijd
14 juni 2022
Column
Gezicht van de tijd
15 oktober 2025
Column
Wooncrisis én ambtenarencrisis
10 mei 2022
Column
10 nieuwe steden
9 september 2025
Column
Architectuurkritiek
10 juni 2025
Column
Dijkenhoge ambities
12 april 2022
Waarde en weerloos
8 maart 2022
Afval
9 december 2025
Column
Schoonheid in de architectuur
11 november 2025
Houtbouw hoeft er niet zo uit te zien
8 februari 2022
De reikwijdte van iemand
11 januari 2022
Gebouwde telmodellen
14 december 2021
Ode aan onze oude straat
9 november 2021
De glasparadox
14 september 2021
Huilen onder systeemplafonds
9 juni 2021
Architecten, verenigt u
11 mei 2021
Het raam mag niet open
13 april 2021
Nostalgie naar vooruitgangsdenken
9 maart 2021
Materiaal als drager van herinnering
9 februari 2021
Het leven in het trappenhuis
12 januari 2021
Laatste keer, echt
12 december 2023
Politieke partijen willen na decennia weer meer grip op bouwgrond
15 november 2023
Dagboek van een ruimtegebruiker
16 januari 2024
Witte Mannen
12 oktober 2023
Ode aan Joost
13 februari 2024
Het Nieuwe NAi
12 september 2023
Steen – PIR – Schaap
13 juni 2023
Modern
14 mei 2024
De architect is op zoek naar liefde
10 april 2024
Lelijkste woonwijk
12 maart 2024
BNA pleit voor ministerie van ruimtelijke ontwikkeling en wonen
1 december 2023
Marjolein van Eig – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2023
20 september 2023
Kolommen en vergankelijkheid
10 mei 2023
Plaatsen waar u slaapt
9 juli 2024
De uitstoot is nu
11 april 2023
Hoekjes, trapjes, hekjes
11 september 2024
Gaaf land
14 maart 2023
Voorstellingsvermogen
12 november 2024
Een goede gebouwplint; wat is dat eigenlijk?
14 februari 2023
Stad aan het water
8 oktober 2024
De andere kant
24 januari 2023
Het gebouw als kunstwerk
16 januari 2023
Column
Garanties, garanties
14 januari 2025
Column
Achterblijvers op de bank
10 december 2024
Ouwe starchitects
8 december 2022
Marjolein van Eig: “Een boek lees je anders dan een online artikel”
31 oktober 2024
Duurzaam of mooi
8 november 2022
Column
Grote werken
11 maart 2025
Groene gevel
11 februari 2025
Toegankelijk
11 oktober 2022
Column
Words of wisdom
13 mei 2025
Sloopverbod
13 september 2022
Column
De factor tijd
14 juni 2022
Column
Gezicht van de tijd
15 oktober 2025
Column
Wooncrisis én ambtenarencrisis
10 mei 2022
Column
10 nieuwe steden
9 september 2025
Column
Architectuurkritiek
10 juni 2025
Column
Dijkenhoge ambities
12 april 2022
Waarde en weerloos
8 maart 2022
Afval
9 december 2025
Column
Schoonheid in de architectuur
11 november 2025
Houtbouw hoeft er niet zo uit te zien
8 februari 2022
De reikwijdte van iemand
11 januari 2022
Gebouwde telmodellen
14 december 2021
Ode aan onze oude straat
9 november 2021
De glasparadox
14 september 2021
Huilen onder systeemplafonds
9 juni 2021
Architecten, verenigt u
11 mei 2021
Het raam mag niet open
13 april 2021
Nostalgie naar vooruitgangsdenken
9 maart 2021
Materiaal als drager van herinnering
9 februari 2021
Het leven in het trappenhuis
12 januari 2021
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Toren van Babel
Gesprek met Marjolein van Eig over hoogbouw en welstand
16 februari 2023
Andere nieuwsberichten
Heyligers vertaalt bosco verticale-idee door in kantorenentree Wonderwoods
Gisteren, 11:26
Voor het hoogbouwproject Wonderwoods in Utrecht heeft Heyligers architects het entreegebied voor de kantoren ontworpen. Het idee van de bosco verticale, waarbij de twee torens zijn begroeid met bomen, is vertaald in het interieur.
Concrete draagt bij aan herontwikkeling waterfront in Washington DC
Gisteren, 09:15
Het woongebouw Navy Yard Urby is onderdeel van de herontwikkelingswijk Navy Yard aan de oever van de rivier Anacostia.
V8 architects ontwerpt gebouw met sociale woningen in Max Euwe Kwartier
7 september, 3:41
Een belangrijk uitgangspunt in het ontwerp is het principe van gelaagdheid, meldt het bureau. De gevel is opgebouwd uit drie duidelijk herkenbare lagen, die elk een eigen karakter en materialisatie hebben.
Bridge of Mountains door NEXT Architects vormt verhoogde route over wisselend landschap
7 september, 1:49
Nabij de Zuid-Chinese stad Kunming is de door NEXT architects ontworpen Bridge of Mountains in gebruik genomen. Het betreft een 3,5 kilometer lange verhoogde voetgangers- en fietsbrug tussen de bergen Mingzhen en Changyao die over boomtoppen voert.
RVO: zonne-energie in Nederland groeit minder hard
Gisteren, 12:23
De afnemende groei wordt veroorzaakt doordat financiële opbrengsten onder druk staan, stelt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland.
Sjoerd Tasseron treedt toe als partner van DAAD Architecten
Gisteren, 10:28
Tasseron heeft veel ervaring op het gebied van woningbouw, transformatie en restauratie.
Deltacommissaris: forse ingrepen nodig tegen wateroverlast en droogte
7 september, 2:33
Om maatschappelijke schade in hele droge of juist natte periodes te beperken, moet Nederland ‘een flinke tand bijzetten’.
Borstbeeld voor Abe Bonnema onthuld in geboortedorp Stiens
7 september, 10:36
Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de beroemde Friese architect is zaterdag een borstbeeld van hem onthuld in zijn geboortedorp Stiens.
Raad Amsterdam krijgt meer transparantie over grote projecten
4 september, 12:19
De raad krijgt voortaan van het stadsbestuur duidelijk en onderbouwd te horen als dat niet op het afgesproken moment met een voortgangsrapportage komt over een groot project, zoals de aanleg van de Oostbrug.
Rekenkamer: aanpak zoetwatertekort loopt jaren achter
4 september, 10:21
De Algemene Rekenkamer deed onderzoek naar het Deltaprogramma Zoetwater en keek daarbij naar de gevolgen van zoetwatertekorten.
Ga naar het nieuws-archief
Marjolein van Eig
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur