Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Marjolein van Eig
Copyright: Maarten van Haaff
Sloopverbod
13 september 2022, 9:00
In de zomervakantie zat ik, in Kopenhagen, op een bank in een park te kijken naar opvallend veel huisvaders met kinderen. Mooi hoor, dat geëmancipeerde Deense ouder-kindbeleid. Ik keek naar de vrolijke mannen, gekleed volgens de laatste mode, een afhaallatte in de hand, de bakfiets tegen de parkrand en ik miste wat. Ik miste kleur. Niet in de kleren maar in de mensen. Dit blijkt het gevolg van een ander Deens beleid; de bijzonder strenge immigratieregels van het land. Ik realiseerde pas echt wat ik miste toen we terug waren in Rotterdam en ik weer vrolijk werd van de kleurrijke straten waar meer dan 150 nationaliteiten te vinden zijn. Wat een verrijking.
Op de parkbank luisterde ik naar de podcast
Polderblik
, van Maakstad Almere. De centrale vraag van de podcast is; hoe gaat het met Almere? Vijftig jaar geleden startte het ontwerp van deze stad, inmiddels wonen er 200.000 mensen en de groei zet door. Ik beluisterde aflevering 4, met de titel
‘Het erfgoed van de jongste stad van Nederland’
. Een aanrader. Aan het woord komen Jean Paul Hitipeuw, zelfstandig adviseur en conceptontwikkelaar bij Ymere, Lidwine Spoormans, onderzoeker erfgoed en architectuur aan de TU Delft en gespecialiseerd in post ’65 erfgoed en Martijn Blom, conceptontwikkelaar bij Hollands Licht, bekend van de Bijlmerflat. Centraal staat het post ’65-erfgoed, dat zo’n beetje heel Almere beslaat.
Maar eerst nog even dit. In Nederland hebben we het zo geregeld dat we sommige gebouwen belangrijker vinden dan andere en die zetten we dan op een lijst. Dan krijgen ze de bijzondere status van monument en dat betekent dat je je als eigenaar moet verantwoorden als je iets aan het gebouw wil aanpassen. Het duurt wel even, voordat een gebouw op een lijst komt. Vaak gaat het om oude gebouwen, zoals we ze tegenwoordig niet meer maken. De gebouwen hebben de tand des tijds doorstaan en dat waarderen we. Echter, zolang een gebouw niet op zo’n lijst staat, kan de eigenaar er min of meer doen wat deze wil. Gebouwen in Nederland zijn vogelvrij. En dat geldt zeker voor post ’65-erfgoed.
Het post ’65-erfgoed staat nu voor een grote verduurzamings- en renovatieopgave. Dit zijn ingrijpende en dure trajecten. In de haalbaarheidsfase van dergelijke ingrepen wordt renovatie en verduurzaming altijd afgezet tegen sloop. Sloop is een aantrekkelijke optie; weg met die oude meuk, met die slecht geïsoleerde en matig geventileerde ruimtes. Weg met die onhandige structuur en die lelijke architectuur.
De drie sprekers in de podcast zetten grote vraagtekens bij sloop. “Op dit moment wordt er gesloopt en gerenoveerd door allerlei partijen omdat er geen beleid is. We zijn afhankelijk van de mening van een ieder over gebouwen. We laten het maar gebeuren.” Het belang van een sterke sociale structuur en gebouwidentiteit worden genoemd. De waarde van het materiaal en de energie die in de gebouwen is opgeslagen. Blom dropt het woord sloopverbod: “Je kunt je afvragen of je überhaupt moet slopen. Voor je het weet heb je wat weggegooid waar je spijt van krijgt. Van heel veel gebouwen weten we nog niet wat de waarde is, in hoeverre we eraan hechten”.
Ziedaar het tekort van ons monumentenbeleid; we zijn afhankelijk van clubjes mensen die gebouwen aanwijzen als waardevol. Die waardering is ook nog eens afhankelijk van tijd; wat we vandaag lelijk vinden, vinden we morgen mooi. We kunnen het ons echter in deze tijd van materiaalschaarste, de problematische CO2-uitstoot in de bouw en het belang van sterke wijken met goede sociale structuren gewoon niet meer veroorloven om zomaar gebouwen te slopen omdat ze niet meer voldoen aan onze smaak of omdat renovatie en herstructurering niet ‘haalbaar’ zou zijn.
Want Spoormans stelt in het gesprek terecht: “niet haalbaar; voor wie dan niet en wat dan niet?” Ze maakt de vergelijking met vrouwen op (top)posities. “Misschien is het moeilijker om ze te vinden maar dat is natuurlijk vooral een kwestie van willen en beter je best doen. Want als je er eenmaal in slaagt dan zie je ook wat het oplevert, aan diversiteit en kwaliteit”.
Laten we daarom ons monumentenbeleid omdraaien; laten we alle gebouwen in Nederland behandelen als een monument. Dat betekent dat je ze niet zomaar mag slopen. Het betekent dat er eerst een waardering moet plaatsvinden. Een waardering die zich niet enkel richt op schoonheid, bouwkundige kwaliteit of economische haalbaarheid. De waardering moet alle facetten meenemen en dat zijn ook: de sociale verbanden; de dagelijkse habitat van alle bewoners van de stad; het cultureel geheugen; een bron van materialen en energie; een constructie waarop je kunt verder bouwen. Het brengt de
werkelijke
gevolgen en kosten in beeld van sloop. En als de conclusie dan zal zijn dat het gesloopt moet worden, dan moeten alle materialen hergebruikt worden. Opdat er niks verloren gaat en er een super gelaagde en kleurrijke stad ontstaat die verder bouwt met wat er is. Wat een verrijking.
Marjolein van Eig is architect-directeur van
BureauVanEig
. Zowel in haar werk als in haar maandelijkse column verbindt ze eigentijdse opgaven met hun historische wortels. Ze is als gastdocent verbonden aan de TU Delft en de Academie van Bouwkunst Rotterdam.
Trefwoorden
duurzaamheid
circulair bouwen
marjolein van eig
monumenten
materiaalschaarste
column
Best gelezen
1
Parkeren is geen grondrecht
dinsdag, 24 februari
2
Kantoorpand aan Het Park in Rotterdam wordt luxe woongebouw
dinsdag, 24 februari
3
Plaggenhut dient als voorbeeld voor volledig houten kantoor met gevel van populierenbast
woensdag, 25 februari
4
Voltooid Beninees conferentieoord van Moke Architecten valt in de prijzen
dinsdag, 24 februari
5
Melkmeisje staat model voor woontoren De Catharina in Zaandam
vrijdag, 27 februari
Gerelateerde nieuwsberichten
Independent School for the City organiseert symposium over sloopverbod
8 februari 2024
Huurders Oss bereiken akkoord na bezetting kantoor corporatie
30 oktober 2023
Acht lessen rond de renovatie van sociale woningbouw
12 april 2024
Ouwe starchitects
8 december 2022
2023 in tien columns door Marjolein van Eig
26 december 2023
Toegankelijk
11 oktober 2022
Open Monumentendag trekt recordaantal van 1,3 miljoen bezoekers
11 september 2023
Kolommen en vergankelijkheid
10 mei 2023
Boekpresentatie en symposium Beter Dan Sloop in vakschool Nimeto
7 februari 2025
Steen – PIR – Schaap
13 juni 2023
IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!
18 februari 2025
Witte Mannen
12 oktober 2023
Boek plaatst sloop en bescherming in Amsterdam in historisch perspectief
17 oktober 2024
Laatste keer, echt
12 december 2023
De architect en de verkiezingen
14 november 2023
Dagboek van een ruimtegebruiker
16 januari 2024
Ode aan Joost
13 februari 2024
Lelijkste woonwijk
12 maart 2024
De architect is op zoek naar liefde
10 april 2024
Modern
14 mei 2024
Plaatsen waar u slaapt
9 juli 2024
De uitstoot is nu
11 april 2023
Hoekjes, trapjes, hekjes
11 september 2024
Voorstellingsvermogen
12 november 2024
Stad aan het water
8 oktober 2024
Column
Garanties, garanties
14 januari 2025
Marjolein van Eig: “Een boek lees je anders dan een online artikel”
31 oktober 2024
Column
Achterblijvers op de bank
10 december 2024
Column
Grote werken
11 maart 2025
Groene gevel
11 februari 2025
Column
Words of wisdom
13 mei 2025
Column
Gezicht van de tijd
15 oktober 2025
Column
Architectuurkritiek
10 juni 2025
Column
10 nieuwe steden
9 september 2025
Column
Schoonheid in de architectuur
11 november 2025
Afval
9 december 2025
Column
De factor tijd
14 juni 2022
Column
Wooncrisis én ambtenarencrisis
10 mei 2022
Column
Dijkenhoge ambities
12 april 2022
Waarde en weerloos
8 maart 2022
Houtbouw hoeft er niet zo uit te zien
8 februari 2022
De reikwijdte van iemand
11 januari 2022
Gebouwde telmodellen
14 december 2021
Ode aan onze oude straat
9 november 2021
De glasparadox
14 september 2021
Huilen onder systeemplafonds
9 juni 2021
Architecten, verenigt u
11 mei 2021
Het raam mag niet open
13 april 2021
Nostalgie naar vooruitgangsdenken
9 maart 2021
Materiaal als drager van herinnering
9 februari 2021
Het leven in het trappenhuis
12 januari 2021
SER: klimaatdoelen in geding door trage grondstoffentransitie
16 september 2022
Bezorgde Rotterdammers: stop met sloop betaalbare woningen
10 oktober 2022
What Design Can Do organiseert Make it Circular Challenge
13 oktober 2022
Duurzaam of mooi
8 november 2022
‘Ontwerper heeft sleutel tot circulaire samenleving in handen’
11 januari 2023
Het gebouw als kunstwerk
16 januari 2023
De andere kant
24 januari 2023
Staatssecretaris na rapport PBL: strengere regels voor kringloopeconomie
27 januari 2023
Een goede gebouwplint; wat is dat eigenlijk?
14 februari 2023
Gaaf land
14 maart 2023
Independent School for the City organiseert symposium over sloopverbod
8 februari 2024
Huurders Oss bereiken akkoord na bezetting kantoor corporatie
30 oktober 2023
Acht lessen rond de renovatie van sociale woningbouw
12 april 2024
Ouwe starchitects
8 december 2022
2023 in tien columns door Marjolein van Eig
26 december 2023
Toegankelijk
11 oktober 2022
Open Monumentendag trekt recordaantal van 1,3 miljoen bezoekers
11 september 2023
Kolommen en vergankelijkheid
10 mei 2023
Boekpresentatie en symposium Beter Dan Sloop in vakschool Nimeto
7 februari 2025
Steen – PIR – Schaap
13 juni 2023
IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!
18 februari 2025
Witte Mannen
12 oktober 2023
Boek plaatst sloop en bescherming in Amsterdam in historisch perspectief
17 oktober 2024
Laatste keer, echt
12 december 2023
De architect en de verkiezingen
14 november 2023
Dagboek van een ruimtegebruiker
16 januari 2024
Ode aan Joost
13 februari 2024
Lelijkste woonwijk
12 maart 2024
De architect is op zoek naar liefde
10 april 2024
Modern
14 mei 2024
Plaatsen waar u slaapt
9 juli 2024
De uitstoot is nu
11 april 2023
Hoekjes, trapjes, hekjes
11 september 2024
Voorstellingsvermogen
12 november 2024
Stad aan het water
8 oktober 2024
Column
Garanties, garanties
14 januari 2025
Marjolein van Eig: “Een boek lees je anders dan een online artikel”
31 oktober 2024
Column
Achterblijvers op de bank
10 december 2024
Column
Grote werken
11 maart 2025
Groene gevel
11 februari 2025
Column
Words of wisdom
13 mei 2025
Column
Gezicht van de tijd
15 oktober 2025
Column
Architectuurkritiek
10 juni 2025
Column
10 nieuwe steden
9 september 2025
Column
Schoonheid in de architectuur
11 november 2025
Afval
9 december 2025
Column
De factor tijd
14 juni 2022
Column
Wooncrisis én ambtenarencrisis
10 mei 2022
Column
Dijkenhoge ambities
12 april 2022
Waarde en weerloos
8 maart 2022
Houtbouw hoeft er niet zo uit te zien
8 februari 2022
De reikwijdte van iemand
11 januari 2022
Gebouwde telmodellen
14 december 2021
Ode aan onze oude straat
9 november 2021
De glasparadox
14 september 2021
Huilen onder systeemplafonds
9 juni 2021
Architecten, verenigt u
11 mei 2021
Het raam mag niet open
13 april 2021
Nostalgie naar vooruitgangsdenken
9 maart 2021
Materiaal als drager van herinnering
9 februari 2021
Het leven in het trappenhuis
12 januari 2021
SER: klimaatdoelen in geding door trage grondstoffentransitie
16 september 2022
Bezorgde Rotterdammers: stop met sloop betaalbare woningen
10 oktober 2022
What Design Can Do organiseert Make it Circular Challenge
13 oktober 2022
Duurzaam of mooi
8 november 2022
‘Ontwerper heeft sleutel tot circulaire samenleving in handen’
11 januari 2023
Het gebouw als kunstwerk
16 januari 2023
De andere kant
24 januari 2023
Staatssecretaris na rapport PBL: strengere regels voor kringloopeconomie
27 januari 2023
Een goede gebouwplint; wat is dat eigenlijk?
14 februari 2023
Gaaf land
14 maart 2023
Toon alles
Gerelateerde video's
Renovatie van sociale woningbouw
Symposium
Andere nieuwsberichten
Binnentuin speelt belangrijke rol in woongebouw BuitenBuren Almere
27 februari, 4:12
In het centrum van Almere Buiten komt een complex met 224 woningen rond een binnentuin. Het gebouw, dat er in 2030 moet staan, is ontworpen door De Zwarte Hond.
MOOI Noord-Holland opent inschrijving voor Arie Keppler Prijs 2026
27 februari, 3:27
Met de tweejaarlijkse prijs worden projecten en beleidsplannen beloond die aantoonbaar bijdragen aan de kwaliteit van de leefomgeving in Noord-Holland.
Provincie en consortium van adviesbureaus presenteren Toekomstvisie Limburg 2050
27 februari, 2:31
De provincie Limburg heeft samen met een consortium van adviesbureaus de Toekomstvisie Limburg 2050 opgesteld die onlangs werd vastgesteld.
Amsterdam bouwt aparte fietsbrug tussen Zeeburgereiland en Indische Buurt
27 februari, 11:18
Vanwege een forse verwachte groei van het aantal fietsers moet de nieuwe brug de bestaande Amsterdamse brug ontlasten. De gemeente verwacht dat de brug, die nog moet worden ontworpen, er rond 2032 ligt.
Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats
27 februari, 5:04
Meer dan de helft van de kinderen geeft aan vaker buiten te willen spelen dan ze nu doen.
'Gemeenten gaan weer voor grondbezit'
27 februari, 1:45
Gemeenten zijn weer veel actiever bezig met het kopen van grond, zo blijkt uit onderzoek van BNR, met behulp van data-analyses van vastgoedadviseur Savills.
Terugkijken: KRO-NCRV Pointer onderzoekt waarom lege winkels geen woningen worden
27 februari, 12:06
Met de hoge woningnood en dito leegstand in Nederlandse winkelstraten zou je zeggen dat een plus een twee is.
OVV over fataal brugongeluk Lochem: onderlinge controle ontbrak
26 februari, 11:49
De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht.
Gelderland wil dat Rijk noodmaatregelen neemt tegen aansluitstop
26 februari, 9:33
Volgens de provincie dreigen ‘cruciale opgaven’ zoals de energietransitie en de woningbouw stil te vallen bij een aansluitstop.
Kosten wederopbouw Oekraïne lopen op tot 588 miljard dollar
25 februari, 11:47
Het bedrag is ruim twaalf procent hoger dan een jaar geleden.
Ga naar het nieuws-archief
Marjolein van Eig
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur