Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Violette Schönberger
Copyright: Maarten van Haaff
Engagement?
28 april 2021, 9:15
Daar stond ik dan met m’n mond vol tanden tegenover veertig studenten. Mijn betoog voor stedelijke ruimtes die uitdagen tot nieuwe gedachten viel in het water. Wat voor ruimtes? Conceptuele plekken die verwijzen naar een abstracte stedelijkheid – zoals het Museumpark in Rotterdam – waar de standaarddefinitie van ‘gezelligheid’ ontbreekt en waar de gebruiker wordt uitgedaagd om zelf invulling te geven aan het verblijf. Plekken met een dubbele betekenis in plaats van een vertrouwde, geruststellende stadsinrichting. Deze studenten waren niet overtuigd.
Waarom zouden openbare ruimtes een autonoom, artistiek statement moeten zijn, vroegen ze, terwijl er al zoveel maatschappelijke polarisatie is en de samenleving kraakt onder z’n eigen gewicht? Moet architectuur zich niet bezighouden met verbinden, in plaats van met verwarren? Nu valt er ongetwijfeld veel af te dingen op mijn vertelkunst, de gebruikte voorbeelden of de digitale overdracht, maar toch was ik verrast door deze reactie. In de vijftien jaar sinds mijn afstuderen leek de sfeer op de universiteit omgeslagen: van de nadruk op artistieke autonomie in de nadagen van Superdutch, naar maatschappelijke relevantie en het letterlijk vertalen van sociale noden naar een ruimtelijk ontwerp.
Engagement in de opleiding! Natuurlijk ben ik in principe geneigd dit toe te juichen, want mijn dagelijks werk is doordrongen van maatschappelijke urgentie. Sociale ongelijkheid en de omgang met de planeet zijn zulke prangende kwesties dat geen ontwerper daar omheen kan. Het is vanzelfsprekend dat studenten van de generatie Greta Thunberg vragen om radicale veranderingen, maar toch bleef het gesprek nog lang in mijn gedachten hangen. Is er eigenlijk wel sprake van een tegenstelling tussen artistieke autonomie en maatschappelijk engagement, vroeg ik me af. Bij wijze van uitgesteld antwoord deze column.
Goede architectuur draagt bij aan de samenleving, aan hoe mensen wonen, leven en elkaar ontmoeten in de openbare ruimte. Maar sinds de ondergang van de Maakbaarheidsgedachte weten we dat architectuur geen sociale problemen kan
oplossen
. Natuurlijk richten ontwerpers zich op urgente maatschappelijke kwesties, maar het is de vraag op welke schaal je hier resultaten van mag verwachten. Want terwijl zorgvuldig wordt nagedacht over een kimaatbestendige pleininrichting in de stad, verrijst elders in de polder een compleet nieuw dorp zonder enige aandacht voor duurzaamheid of openbaar vervoer. Terwijl pioniers in houtbouw schitterende torens bouwen, wordt de achtertuin van de compacte stad volgestouwd met datacenters en megastallen. Terwijl experimenten met schuifhuizen en woongenootschappen zich krom rekenen om nieuwe woonvormen voor elkaar te krijgen, wordt de volledige sociale woningbouw in de uitverkoop gedaan.
Het is om wanhopig van te worden. De schaal van maatregelen die nodig is om daadwerkelijk impact te hebben overstijgt volledig het domein van de individuele ontwerper. De verantwoordelijkheid voor het in gang zetten van systeemverandering ligt dan ook voornamelijk bij opdrachtgevers, bestuurders, politiek. Dat ontslaat architecten geheel niet van hun maatschappelijke taak: ze moeten er alles aan doen om duurzaam, ecologisch en sociaal rechtvaardig te bouwen. Maar engagement met de toekomst van de samenleving is net zo belangrijk als engagement met de toekomst van het vak. Wanneer architectuur zich voornamelijk uitdrukt in het afvinken van sociale doelstellingen, hebben we straks geen architectuur meer.
De kracht van ontwerp bestaat juist uit het vindingrijk integreren van maatschappelijke ambities in een antwoord dat je niet direct had verwacht. Een verbluffend resultaat, een verrassend gebaar, een unieke plek. Niet louter performatieve eigenschappen op moment van bouwen, maar de artistieke en tijdloze kwaliteiten bepalen de waarde van een ontwerp op lange termijn. Dus ja, een stedelijk ontwerp mag verwarren en aanzetten tot denken, want een krachtige plek kan gebruikers van de stad juist verbinden.
En daarom beste studenten, in een tweede poging tot een antwoord op jullie vraag: laat maatschappelijk engagement een drijvende kracht zijn, maar geef architectuur de ruimte.
Violette Schönberger werkt als stedenbouwkundige voor de gemeente Rotterdam en geeft les aan de KULeuven en de Rotterdamse Academie van Bouwkunst. Zij schrijft over architectuur en stedenbouw op
www.fromscratch.work
.
In 2019 won ze de Geert Bekaertprijs voor Architectuurkritiek.
Trefwoorden
engagement
studenten
violette schönberger
ontmoeting
column
Best gelezen
1
Finalisten presenteren ontwerp voor Shift Landmark in Rotterdam
woensdag, 4 maart
2
Architect Oliver Thill op 55-jarige leeftijd overleden
donderdag, 5 maart
3
Nieuwe Hittekaart Woningmarkt 2026 van BPD toont aanhoudende woningdruk
dinsdag, 3 maart
4
Strijp-S krijgt woonbuurtje met karakteristieken voormalig Philips-terrein
maandag, 2 maart
5
Haagse gemeenteraad stemt in met bouw van 11.400 woningen in nieuw stadscentrum
maandag, 2 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
Engagement revisited
25 juni 2024
2023 in tien columns door Violette Schönberger
28 december 2023
Droomveranderingen
25 april 2023
Surfplank
23 mei 2023
Rioolstedenbouw
27 juni 2023
Gisteren van morgen
24 oktober 2023
Berichten uit de bubble
28 november 2023
Toekomstdenken
22 december 2023
Grote plannen, met af en toe een grap
30 januari 2024
Achter de muur
27 februari 2024
Onverwachte ontmoetingen en veilige routines
26 maart 2024
Verloting van vijf exemplaren van Paradijs van Imperfectie
10 april 2024
Mid-rise Milaan
23 april 2024
Lang leve het leegstandsbeheer!
28 mei 2024
De knie
22 oktober 2024
Langs het hek
26 november 2024
Aftiteling van architectuur
24 september 2024
Column
De laatste keer
19 december 2024
Bouwen voor de lang-heid
23 maart 2021
Het feest der ontregeling
23 februari 2021
Kosmische stedenbouw
26 januari 2021
Mijlpalen
25 mei 2021
Transfer zone
22 juni 2021
Lage horizon
28 september 2021
Oeuvre complète
26 oktober 2021
Burgerraad ruimtelijke ordening
23 november 2021
De postkapitalistische stad
23 december 2021
Backstage spektakel
25 januari 2022
Weldaad… met mate
22 februari 2022
Gelaagd geluid
22 maart 2022
Flex of fix?
26 april 2022
Absoluut
24 mei 2022
Ode aan ons trapje
28 juni 2022
Post-covid
27 september 2022
Acht miljard daken
22 november 2022
Grondrecht
20 december 2022
2022 in tien columns door Violette Schönberger
30 december 2022
Het mogelijke of het juiste
31 januari 2023
Boodschappenlijstje
28 februari 2023
Fantastisch
28 maart 2023
Die zaal, die zaal
26 september 2023
Engagement revisited
25 juni 2024
2023 in tien columns door Violette Schönberger
28 december 2023
Droomveranderingen
25 april 2023
Surfplank
23 mei 2023
Rioolstedenbouw
27 juni 2023
Gisteren van morgen
24 oktober 2023
Berichten uit de bubble
28 november 2023
Toekomstdenken
22 december 2023
Grote plannen, met af en toe een grap
30 januari 2024
Achter de muur
27 februari 2024
Onverwachte ontmoetingen en veilige routines
26 maart 2024
Verloting van vijf exemplaren van Paradijs van Imperfectie
10 april 2024
Mid-rise Milaan
23 april 2024
Lang leve het leegstandsbeheer!
28 mei 2024
De knie
22 oktober 2024
Langs het hek
26 november 2024
Aftiteling van architectuur
24 september 2024
Column
De laatste keer
19 december 2024
Bouwen voor de lang-heid
23 maart 2021
Het feest der ontregeling
23 februari 2021
Kosmische stedenbouw
26 januari 2021
Mijlpalen
25 mei 2021
Transfer zone
22 juni 2021
Lage horizon
28 september 2021
Oeuvre complète
26 oktober 2021
Burgerraad ruimtelijke ordening
23 november 2021
De postkapitalistische stad
23 december 2021
Backstage spektakel
25 januari 2022
Weldaad… met mate
22 februari 2022
Gelaagd geluid
22 maart 2022
Flex of fix?
26 april 2022
Absoluut
24 mei 2022
Ode aan ons trapje
28 juni 2022
Post-covid
27 september 2022
Acht miljard daken
22 november 2022
Grondrecht
20 december 2022
2022 in tien columns door Violette Schönberger
30 december 2022
Het mogelijke of het juiste
31 januari 2023
Boodschappenlijstje
28 februari 2023
Fantastisch
28 maart 2023
Die zaal, die zaal
26 september 2023
Toon alles
Andere nieuwsberichten
André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’
Gisteren, 19:15
Agelopen maandag is architect Oliver Thill overleden. Zijn compagnon André Kempe gedenkt de man met wie hij al meer dan 35 jaar bevriend was en ruim een kwarteeuw geleden Atelier Kempe Thill oprichtte.
TconcepT transformeert voormalig warenhuis in Offenbach tot bibliotheek
Gisteren, 15:54
Het 12.000 vierkante meter omvattende complex gaat in bredere zin fungeren als een cultuur- en educatiecentrum met vele functies. In 2027 moet Station Mitte, zoals het gebouw zijn volgende leven wordt genoemd, klaar zijn.
Werkstatt gaat verder zonder medeoprichter Niels Groeneveld
Gisteren, 14:49
Medeoprichter van Werkstatt Niels Groeneveld stopt als partner bij het bureau, om zich te kunnen richten op zijn gezin en onderwijs. Floor Frings en Raoul Vleugels blijven het Eindhovense bureau leiden.
Binationaal ontwerpteam buigt zich over waterhuishouding Cartagena in Colombia
Gisteren, 13:43
Een Colombiaans-Nederlands ontwerpteam met Felixx Landscape Architects & Planners en Witteveen+Bos moedigt Cartagena aan om haar relatie met water te heroverwegen en na te denken over een veerkrachtige toekomst
Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd
Gisteren, 16:32
Daarvoor dient het museum in het Statenkwartier waarschijnlijk een tijd te sluiten.
Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW
Gisteren, 12:23
De oprichter van ontwikkelaar Edge volgt in die rol Ingrid Thijssen op, die deze week is begonnen als nieuwe bestuursvoorzitter van de TU Delft.
Rapport: lokaal klimaatbeleid schiet nog tekort
Gisteren, 10:25
De makers van de zogeheten Toekomstmeter hebben het beleid van zeventig gemeenten doorgelicht.
Hardt Hyperloop failliet verklaard door rechtbank
5 maart, 11:37
Het Rotterdamse bedrijf was bezig met de ontwikkeling van technologie om mensen op hoge snelheid via capsules door een vacuümbuis te vervoeren.
Onderzoek: zeespiegel kustgebieden hoger dan in studies aangenomen
5 maart, 9:13
De zeespiegel aan de kust is in grote delen van de wereld waarschijnlijk hoger dan in veel wetenschappelijke studies wordt aangenomen.
Gelderland geeft voorrang aan vergunningen met minder stikstof
4 maart, 12:24
De plannen zijn onderdeel van het pakket maatregelen dat het Gelderse bestuur wil nemen om de vergunningverlening voor zaken als de woningbouw weer op gang te krijgen.
Ga naar het nieuws-archief
Violette Schönberger
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur