Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Daan Roggeveen
Copyright: Maarten van Haaff
Wat meer Chinese mentaliteit bij de VVD
22 september 2020, 9:44
In een vastgoedpodcast pleitte projectontwikkelaar Coen van Oostrom, CEO van EDGE, deze zomer voor een ‘masterplan voor Nederland’. Hij wil daar zelfs wel aan bijdragen door minister van Ruimtelijke Ordening te worden ‘als Mark mij belt’. Kortom “een beetje meer Chinese mentaliteit bij de VVD”, merkte interviewer Sander Schimmelpenninck schertsend op.
De publieke sollicitatie komt op een goed gekozen moment. In maart nam de Tweede Kamer nog een motie aan om waarin wordt aangedrongen op terugkeer van een ministerie van ruimtelijke ordening.
Hoe kan het dat een projectontwikkelaar, die ook nog een overtuigd VVD-er is, smeekt om een ruimtelijke visie? Liberalen staan, zoals ook Van Oostrom toegeeft, niet bekend om hun voorliefde voor centrale regie. Onder Rutte is het idee van visie zelfs totaal verdampt. “Als visie een blauwdruk voor de toekomst betekent, dan verzet alles wat liberaal is in mij zich daartegen,” merkte hij in 2013 op.
De roep om ruimtelijke sturing door Van Oostrom is des te meer cynisch, omdat het juist Rutte was die samen met de huidige voorzitter van Bouwend Nederland, Maxime Verhagen, in 2010 besloot tot het einde aan de ruimtelijke planning door de even historische als radicale
ontmanteling van het ministerie van VROM
. VVD-minister Blok meldde dat hij trots was dat hij ‘een heel ministerie had doen verdwijnen’.
Tien jaar later stapelen de hoofdpijndossiers zich in Den Haag op. De energietransitie wil niet vlotten. We hebben 331.000 woningen te weinig. Vanwege de stikstofuitstoot liggen bouwprojecten stil en moet de veestapel worden ingekrompen. Door de lage grondwaterstand dreigen honderdduizenden huizen te verzakken. Schiphol hevelt een deel van zijn geluidsoverlast over naar Flevoland.
Al deze opgaven hebben gemeen dat het ruimtelijke opgaven zijn. De achterstand is zodanig dat zowel de EU als de rechterlijke macht, via de Urganda-uitspraken, het kabinet maant om tempo te maken. In plaats van proactief aan de toekomst te bouwen, lopen we op talloze vlakken achter de feiten aan, en het verlagen van de maximumsnelheid is geen manier om de oplossingen voor deze vraagstukken dichterbij te brengen.
Onze gezamenlijke ruimteclaims leiden ertoe dat we in 2050 10% meer land nodig hebben. Ruimtelijke ordening is dus een verdelingsvraagstuk, en daarmee politiek. Hoe het masterplan van Van Oostrom eruit moet zien is daarmee de grote vraag.
Een van de weinige politici in Nederland die concreet nadenkt over ruimtelijke ordening is Thierry Baudet. In een even curieus als krankzinnig
filmpje
spreekt hij over Nederland in 2040. Hierin pleit hij onder meer voor het aanleggen van een hyperloop, een vliegveld in zee, een ‘oerbos’ met ‘wilde paarden en elanden’ op de plek van Schiphol en last but not least traditionele architectuur die ‘beter aansluit bij de menselijke natuur’. In een animatie worden ‘betonnen kolossen’ opgeblazen om plaats te maken voor jaren dertig architectuur. Elon Musk meets Roger Scruton.
Zoals bekend wordt in China werkelijk gepland op een groot schaalniveau. Verstedelijking en mobiliteit worden top-down gecoördineerd, voorinvesteringen in infrastructuur zijn het uitgangspunt. Het achterland wordt met hogesnelheidstreinen ontsloten en ontwikkeld en er wordt stevig ingezet op een verduurzaming van de economie. Hiermee hebben de Chinezen stedelijke systemen gecreëerd die inzetten op duurzame mobiliteit, het koppelen van werkgelegenheid aan bereikbaarheid en een massawoningbouw. Wat kunnen wij daarvan leren?
Een integrale ruimtelijke visie voor Nederland moet niet gezien worden als een blauwdruk met nostalgische clichés over galopperende paarden en historiserende architectuur, maar als strategie met heldere keuzes over de urgente ruimtelijke opgaven waar het land voor staat. Hierin moeten de vragen rondom verstedelijking, duurzame mobiliteit, voedselproductie en natuurbehoud integraal worden benaderd.
Een grote vraag is bijvoorbeeld of een van de meest dichtbebouwde landen ter wereld ook de op één na grootste landbouwexporteur ter wereld (!) moet zijn. Het huidige beleid blinkt op z’n zachtst gezegd niet uit in het maken van dit soort keuzes.
Het is hoog tijd dat de politiek de ruimtelijke inrichting van het land weer serieus neemt en de aandacht geeft die het verdient. Dat betekent dat politieke partijen in hun programma’s moeten ingaan op de ruimtelijke vraagstukken waar we de komende jaren voor staan, zodat er op dat gebied ook wat te kiezen valt. En waarmee een nieuwe minister van Ruimtelijke Ordening niet alleen een eigen ministerie kan hebben, maar vooral ook voorzien is van een ambtelijke staf, mandaat, en budget.
De vraag is tenslotte welke partij die nieuwe minister gaat leveren. Benieuwd of EDGE volgend jaar op zoek moet naar een nieuwe chef.
Daan Roggeveen is architect en oprichter van
MORE Architecture
, met kantoren in Amsterdam en Shanghai.
Onlangs publiceerde hij, samen met Michiel Hulshof en Frances Arnold,
‘The Amsterdam Agenda – 12 Good Ideas for the Future of Cities’
(NAi010 Publishers, 2020).
Trefwoorden
column
ministerie van vrom
ruimtelijke ordening
daan roggeveen
coen van oostrom
Best gelezen
1
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
dinsdag, 28 april
2
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
3
Bouwvergunning voor torens MVRDV op Tour & Taxis-terrein Brussel
donderdag, 30 april
4
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
woensdag, 29 april
5
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
dinsdag, 28 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Terwijl Van der Heijden en Roggeveen stoppen, starten Van Eig en Schönberger met column
24 december 2020
Daan Roggeveen presenteert nieuwe serie over hoogbouw binnen Architectenweb Podcast
11 maart 2021
Wat zeggen de verschillende verkiezingsprogramma's over ruimte? Deel 1: VVD, PVV en CDA
8 maart 2021
Geland
22 december 2020
De boel bij elkaar houden
24 november 2020
Een recept voor minder klein wonen
27 oktober 2020
Stedelijke diversiteit
23 juni 2020
Post-corona toerisme
26 mei 2020
Gaat de architectuur zich terugtrekken binnen landsgrenzen?
28 april 2020
Tijdsverschil
24 maart 2020
Concurrentie voor het vliegtuig
25 februari 2020
Net als Aldo
28 januari 2020
De Grootste Stad Ter Wereld
19 december 2019
Nederland als laboratorium
26 november 2019
Rol aan tafel
22 oktober 2019
Culturele Impact
24 september 2019
Haven-Stad als eilandenrijk
25 juni 2019
Habraken in China
28 mei 2019
Vroeger waren we veel moderner
23 april 2019
Gebiedsontwikkeling? Leg eerst de metro aan!
26 maart 2019
Een zesje voor architectuur?
26 februari 2019
Ma Yansong op Katendrecht
29 januari 2019
Het Politieke Platteland
20 december 2018
Suburban Athletic Club
27 november 2018
Hoogbouw gaat niet om hoogte
23 oktober 2018
Toerisme? Dit is pas het begin…
25 september 2018
What Ever Happened to the Randstad?
26 juni 2018
Rurbanism
22 mei 2018
Hotel My Home
24 april 2018
The Art Mall
27 maart 2018
Verdichting van IJplein
27 februari 2018
Levendige hoogbouw? Kijk naar het oosten!
30 januari 2018
Terwijl Van der Heijden en Roggeveen stoppen, starten Van Eig en Schönberger met column
24 december 2020
Daan Roggeveen presenteert nieuwe serie over hoogbouw binnen Architectenweb Podcast
11 maart 2021
Wat zeggen de verschillende verkiezingsprogramma's over ruimte? Deel 1: VVD, PVV en CDA
8 maart 2021
Geland
22 december 2020
De boel bij elkaar houden
24 november 2020
Een recept voor minder klein wonen
27 oktober 2020
Stedelijke diversiteit
23 juni 2020
Post-corona toerisme
26 mei 2020
Gaat de architectuur zich terugtrekken binnen landsgrenzen?
28 april 2020
Tijdsverschil
24 maart 2020
Concurrentie voor het vliegtuig
25 februari 2020
Net als Aldo
28 januari 2020
De Grootste Stad Ter Wereld
19 december 2019
Nederland als laboratorium
26 november 2019
Rol aan tafel
22 oktober 2019
Culturele Impact
24 september 2019
Haven-Stad als eilandenrijk
25 juni 2019
Habraken in China
28 mei 2019
Vroeger waren we veel moderner
23 april 2019
Gebiedsontwikkeling? Leg eerst de metro aan!
26 maart 2019
Een zesje voor architectuur?
26 februari 2019
Ma Yansong op Katendrecht
29 januari 2019
Het Politieke Platteland
20 december 2018
Suburban Athletic Club
27 november 2018
Hoogbouw gaat niet om hoogte
23 oktober 2018
Toerisme? Dit is pas het begin…
25 september 2018
What Ever Happened to the Randstad?
26 juni 2018
Rurbanism
22 mei 2018
Hotel My Home
24 april 2018
The Art Mall
27 maart 2018
Verdichting van IJplein
27 februari 2018
Levendige hoogbouw? Kijk naar het oosten!
30 januari 2018
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Dok architecten trekt houten spanten Marktpleinkerk 'naar buiten' bij uitbreiding
26 minuten geleden
Dok architecten heeft de Marktpleinkerk in Hoofddorp uitgebreid. Om de uitbreiding goed aan te laten sluiten op het uit 1929 stammende kerkgebouw, zijn de kenmerkende houten spanten van de bestaande kerk als het ware naar buiten getrokken.
Negentiende-eeuwse woningen in Feijenoord gered door er kluswoningen van te maken
1 uur geleden
Naar ontwerp van Vanschagen Architecten werd het eind-negentiende-eeuwse blok aan de Nassauhaven gerenoveerd en geschikt gemaakt om er de kluswoningen in te kunnen huisvesten.
Avond met Vakwerk Architecten vindt plaats in Vakwerkhuis
Vandaag, 09:45
Op donderdagavond 18 juni 2026 organiseren Architectenweb en Vakwerk Architecten in het Vakwerkhuis in Delft de 'Avond met Vakwerk Architecten.'
Stuur nu jullie projecten in voor de Architectenweb Awards 2026!
Vandaag, 09:00
De inschrijving voor de Architectenweb Awards 2026 is geopend! Hebben jullie in het afgelopen jaar projecten afgerond waar jullie bijzonder trots op zijn? Stuur die dan nu in! Deadline is 19 juni 2026.
Nieuwsuur: gifzones belemmeren woningbouw in zeker veertig gemeenten
Vandaag, 10:37
De bouw van tienduizenden woningen in Nederland loopt vertraging op door regels rond zogeheten spuitvrije zones.
Verzet natuurorganisaties tegen stroomkabel via Schiermonnikoog
1 mei, 4:39
Negen natuurorganisaties maken zich grote zorgen over het plan om stroom van een nieuw windpark op de Noordzee via Schiermonnikoog aan land te brengen.
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod
1 mei, 1:03
Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
TenneT mag datacenteraansluiting uitstellen om vol stroomnet
1 mei, 10:11
Een projectontwikkelaar van een datacenter bij Schiphol klaagde hierover en spande een kort geding aan.
Brabant investeert 1,4 miljoen in waterfilter in Vlaanderen
30 april, 3:51
Het fosfaatfilter moet vervuild grondwater op een natuurlijke manier zuiveren voordat het naar het Nederlandse natuurgebied de Groote Meer bij Ossendrecht stroomt.
Rli: klimaat, vervuiling en groei bedreigen beschikbaarheid drinkwater
30 april, 12:20
De beschikbaarheid van drinkwater staat ernstig onder druk, waarschuwt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur.
Ga naar het nieuws-archief
Daan Roggeveen
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur