Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Boompjeskade
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Boompjeskade
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Schiehaven en St. Jobshaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Schiehaven en St. Jobshaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Oosterkade Maasboulevard
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Parkhaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Persoonshaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Spoorweghaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Ondernemerbijeenkomst
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Steiger voor de watertaxi bij de Boompjes
Copyright: Iris van den Broek
Rotterdam regelt ruimtelijk beleid op binnenstedelijke Nieuwe Maas in Wateratlas
15 juli 2024, 11:19
De Wateratlas voor de binnenstedelijke Nieuwe Maas is in concept vastgesteld door het Rotterdamse college van B en W. Deze beleidsnota en -agenda, gemaakt door
Studio Marco Vermeulen
(SMV) en de gemeente, beschrijft waar in de havenbekkens en aan de kades langs de vaarweg welk gebruik mogelijk is, met oog voor veiligheid, ruimtelijke kwaliteit en duurzaamheid. Met de Wateratlas maakt Rotterdam voor het eerst ruimtelijk beleid voor dit deel van het binnenstedelijk water.
Met het verschuiven van de Rotterdamse haven naar het westen, zijn veel havenactiviteiten verdwenen uit de stad. Dat is enerzijds wellicht jammer, anderzijds biedt het een enorme kans voor de leefbaarheid van de stad, stelt SMV. De nu veelal ongebruikte havenbekkens en de Nieuwe Maas kunnen de ruimte voor ontspanning, groen en verkoeling bieden, waaraan in de steeds vollere stad behoefte is. Ook zijn de verbindingen langs het water voor voetgangers en fietsers lang niet overal aantrekkelijk.
Naast ruimte voor recreatie biedt de binnenstedelijke Nieuwe Maas, die zich uit van Merwe-Vierhavens in het westen tot en met de Van Brienenoordbrug in het oosten, ruimte voor de natuur. Er komen bijvoorbeeld getijdenparken zoals Brienenoordeiland en bij Feyenoord City, en In de Rijnhaven en de Maashaven worden stadsparken aangelegd, vertelt SMV.
Ruimtelijk beleid scheppen
Het architectenbureau en de gemeente zien dat havenbekkens en de kades langs de vaarweg een grote potentie bieden als openbare ruimte in het hart van de stad. Er zijn ook vele losse initiatieven voor gebruik, vanuit de gemeente maar ook van ondernemers en bewoners, maar de uitdaging is om die samen te voegen tot een goede groenblauwe ruimte waar de hele stad gebruik van kan maken, legt SMV uit. Daarbij moet in acht worden genomen dat de Nieuwe Maas in de eerste plaats een belangrijke vaarroute voor de beroepsvaart is.
“Welk gebruik van het water en de kades past waar het beste, bezien vanuit veiligheid, identiteit, ruimtelijke kwaliteit en duurzaamheid?”, zo laat de vraag zich samenvatten. De Wateratlas die het architectenbureau samen met de gemeente maakte biedt een beleidskader, inclusief agenda met de projecten die de komende jaren mede uitvoering geven aan deze visie.
Central Park
De binnenstedelijke Nieuwe Maas kan uitgroeien tot centrale en meest karakteristieke openbare ruimte van de stad: een ‘Central Park’ voor ‘waterstad Rotterdam’, in de woorden van de gemeente en SMV. De Wateratlas sluit aan op de koers om de Nieuwe Maas te ontwikkelen tot één groot netwerk van groene plekken en parken, legt Rotterdam uit.
De meest aantrekkelijke plekken aan het water, dichtbij iconen of metrohaltes, zijn aangewezen als ‘gastvrije haven’, met een aantrekkelijke openbare kade. Passagiersvaart zoals partyschepen en rondvaartboten, en personenvervoer over water kunnen hier terecht om passagiers op te pikken of af te zetten.
In havenbekkens is vanwege veiligheidsredenen meer mogelijk dan aan de kades langs de vaarweg. De Wateratlas benoemt een aantal havenbekkens als ‘buurthaven’. Die zijn bij uitstek geschikt voor varende en drijvende publiek toegankelijke voorzieningen, watersport, groen, wonen en bruggen voor langzaam verkeer. Voorbeelden van dergelijke buurthavens zijn Schiehaven en St. Jobshaven. “Elke buurthaven krijgt het gebruik dat past bij de omliggende wijk en haar bewoners”, legt de gemeente uit.
Het rondje over de Erasmusbrug en Willemsbrug kan het hart van het ‘central park’ gaan vormen. De Boompjeskade kan daarbij een aantrekkelijke openbare ruimte zijn. Voor de riviercruises wordt een toekomstbestendige plek met vergroening aan de Maasboulevard-Rhijnspoorkade onderzocht. Voor wonen op het water ziet Rotterdam vooral ruimte in de Merwehavens en op kleinere schaal ook in een aantal andere havens. De mogelijkheden voor zwemmen in havenbekkens wordt onderzocht.
Hoofdvaarweg
Veilige en efficiënte doorgang van beroepsvaart op de bijzonder druk bevaren Nieuwe Maas blijft een centrale plaats innemen, zegt gemeente Rotterdam. Naast ruimte voor de veilige en efficiënte doorvaart is er ook ruimte nodig voor ligplekken (wachtplekken) voor zee- en binnenvaartschepen.
Het behouden van de havenfunctie van de binnenstedelijke Nieuwe Maas is niet alleen vanuit economische optiek wenselijk; de gemeente wil ook havenactiviteiten zichtbaar houden om de beleving van Rotterdam te behouden. Walstroom is daarbij een belangrijke randvoorwaarde.
Vier doelen
De ambitie van ‘hoofdvaarweg en centraal park’ is vertaald naar vier doelen. Ten eerste: de binnenstedelijke Nieuwe Maas is voor iedereen. Twee: het gebruik van het water is veilig. Drie: het gebruik versterkt het DNA van de rivier, stad en haven. Tot slot ten vierde: het gebruik is duurzaam.
De Wateratlas is een beleidsnota en ambitie als leidraad voor de komende vijftien jaar. Tegelijkertijd is het een toetsingskader voor initiatieven en leidraad voor ontwikkelingen in het hier en nu, zegt de gemeente. Bij de Beleidsnota hoort de Agenda Wateratlas binnenstedelijke Nieuwe Maas, die de eerste stappen op weg naar realisatie van de ambities beschrijft.
Vaststelling
De
Wateratlas voor de binnenstedelijke Nieuwe Maas
is op 2 juli 2024 in concept vastgesteld door het college van B en W. Na de zomer van 2024 wordt het document aan de gemeenteraad van Rotterdam ter vaststelling voorgelegd; de bijbehorende agenda wordt dan ter kennisname aan de gemeenteraad verstuurd.
https://www.youtube.com/watch?v=n1VlQi_Ikp4
Trefwoorden
havenbekken
vaarweg
studio marco vermeulen
nieuwe maas
scheepvaart
rotterdam
openbare ruimte
haven
wateratlas
Locatie
Best gelezen
1
Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan
dinsdag, 27 januari
2
Ontwerpers presenteren ruimtelijke visie voor renovatie en uitbreiding Paradiso
maandag, 26 januari
3
Re:Born en Den Haag tekenen anterieure overeenkomst voor herontwikkeling Pier van Scheveningen
maandag, 26 januari
4
Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen
woensdag, 28 januari
5
Houten woongebouw met sociale huurwoningen in Tilburg klaar
woensdag, 28 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Marco Vermeulen: de Maas heeft potentie om Central Park van Rotterdam te worden
23 mei 2023
Rotterdams college legt bestemmingsplan park in Maashaven voor aan gemeenteraad
27 september 2024
Politieteam Feijenoord krijgt nieuwe thuisbasis op Rotterdam-Zuid
9 juli 2024
Voormalig Havenziekenhuis Rotterdam wordt onderdeel woningbouwcomplex
9 juli 2024
Aanmelding voor Rotterdamse ontwerperspool maatschappelijk vastgoed geopend
17 juli 2024
KeileCollectief presenteert tentoonstelling over toekomstbestendig bouwen
9 juli 2024
IABR 2024: naar een duurzamer en rechtvaardiger gebouwde omgeving
1 juli 2024
Nieuw ontwerp gepresenteerd voor verbouwing Museum Boijmans Van Beuningen
28 juni 2024
Raad Rotterdam stemt in met herziene plannen Feyenoord City
21 juni 2024
Woningbouwproject Lloyd Yard in Rotterdam opgeleverd
13 juni 2024
Rotterdam introduceert ontwerperspool voor maatschappelijk vastgoed
3 juni 2024
Maaskant Park in Groot Handelsgebouw geopend voor publiek
17 mei 2024
Maria Vassilakou guest urban critic tijdens Stadmakerscongres 2024
31 oktober 2024
Rotterdam koopt winkels en knapt ze op om leegstand te voorkomen
8 mei 2024
Mecanoo en De Urbanisten presenteren masterplan voor De Kaai in Rotterdam
1 mei 2024
Stadsbestuur Rotterdam stuurt nieuwe plannen Feyenoord City naar gemeenteraad
17 april 2024
Herbestemming Ferro-kantoor in M4H Rotterdam gestart
9 april 2024
Tien nominaties voor Rotterdam Architectuurprijs 2024
8 april 2024
Eerste Rotterdamse burgerberaad buigt zich over klimaatproblematiek
4 april 2024
Heringerichte Delftsehof bij het Schieblock officieel geopend
2 april 2024
Bankgebouw door Brinkman en van der Vlugt getransformeerd tot woongebouw
18 maart 2024
Rotterdam selecteert herontwikkelingsplan Delftseblok
12 februari 2024
Nieuw Museumpark Vonk in Eindhoven krijgt biobased museumgebouw
30 april 2024
Gemeente en initiatiefnemers mikken op oplevering The Dutch Mountains in 2030
7 maart 2024
VDL en Marco Vermeulen presenteren plan ringvormig gebouw Eindhoven
27 maart 2023
Realisatie The Dutch Mountains stap dichterbij gekomen
9 februari 2021
'Incubator' van organische reststoffen voor GreenTech Park Brabant
5 februari 2020
Biobasecamp van Studio Marco Vermeulen als gebouwd argument
7 november 2019
Definitief ontwerp voor vernieuwing Centrale Bibliotheek Rotterdam is klaar
26 november 2024
Bruisend festivalhart van Rotterdam Architectuur Maand in beeld
8 juni 2023
Drijvend festivalhart in Maashaven voor Rotterdam Architectuur Maand
7 maart 2023
Dutch Design Week 2019: 8 tips
16 oktober 2019
Marco Vermeulen schetst toekomstig station: multifunctioneel en gelaagd
27 maart 2019
Veldhoven krijgt houten gebouw ‘dat zichzelf verbetert’
9 januari 2018
Drie visies voor oud dierenpark Emmen
16 januari 2017
Biesbosch Museum is landschappelijke sculptuur
24 november 2015
Studio Marco Vermeulen: “Kringlopen zijn ruimtelijk”
17 juni 2013
Bruggenhoofd Willemspoorbrug gerestaureerd
12 december 2011
Rotterdam legt eerste waterplein aan
4 februari 2011
Woonblokken met twist voor nieuwe stad
10 december 2010
Marco Vermeulen: de Maas heeft potentie om Central Park van Rotterdam te worden
23 mei 2023
Rotterdams college legt bestemmingsplan park in Maashaven voor aan gemeenteraad
27 september 2024
Politieteam Feijenoord krijgt nieuwe thuisbasis op Rotterdam-Zuid
9 juli 2024
Voormalig Havenziekenhuis Rotterdam wordt onderdeel woningbouwcomplex
9 juli 2024
Aanmelding voor Rotterdamse ontwerperspool maatschappelijk vastgoed geopend
17 juli 2024
KeileCollectief presenteert tentoonstelling over toekomstbestendig bouwen
9 juli 2024
IABR 2024: naar een duurzamer en rechtvaardiger gebouwde omgeving
1 juli 2024
Nieuw ontwerp gepresenteerd voor verbouwing Museum Boijmans Van Beuningen
28 juni 2024
Raad Rotterdam stemt in met herziene plannen Feyenoord City
21 juni 2024
Woningbouwproject Lloyd Yard in Rotterdam opgeleverd
13 juni 2024
Rotterdam introduceert ontwerperspool voor maatschappelijk vastgoed
3 juni 2024
Maaskant Park in Groot Handelsgebouw geopend voor publiek
17 mei 2024
Maria Vassilakou guest urban critic tijdens Stadmakerscongres 2024
31 oktober 2024
Rotterdam koopt winkels en knapt ze op om leegstand te voorkomen
8 mei 2024
Mecanoo en De Urbanisten presenteren masterplan voor De Kaai in Rotterdam
1 mei 2024
Stadsbestuur Rotterdam stuurt nieuwe plannen Feyenoord City naar gemeenteraad
17 april 2024
Herbestemming Ferro-kantoor in M4H Rotterdam gestart
9 april 2024
Tien nominaties voor Rotterdam Architectuurprijs 2024
8 april 2024
Eerste Rotterdamse burgerberaad buigt zich over klimaatproblematiek
4 april 2024
Heringerichte Delftsehof bij het Schieblock officieel geopend
2 april 2024
Bankgebouw door Brinkman en van der Vlugt getransformeerd tot woongebouw
18 maart 2024
Rotterdam selecteert herontwikkelingsplan Delftseblok
12 februari 2024
Nieuw Museumpark Vonk in Eindhoven krijgt biobased museumgebouw
30 april 2024
Gemeente en initiatiefnemers mikken op oplevering The Dutch Mountains in 2030
7 maart 2024
VDL en Marco Vermeulen presenteren plan ringvormig gebouw Eindhoven
27 maart 2023
Realisatie The Dutch Mountains stap dichterbij gekomen
9 februari 2021
'Incubator' van organische reststoffen voor GreenTech Park Brabant
5 februari 2020
Biobasecamp van Studio Marco Vermeulen als gebouwd argument
7 november 2019
Definitief ontwerp voor vernieuwing Centrale Bibliotheek Rotterdam is klaar
26 november 2024
Bruisend festivalhart van Rotterdam Architectuur Maand in beeld
8 juni 2023
Drijvend festivalhart in Maashaven voor Rotterdam Architectuur Maand
7 maart 2023
Dutch Design Week 2019: 8 tips
16 oktober 2019
Marco Vermeulen schetst toekomstig station: multifunctioneel en gelaagd
27 maart 2019
Veldhoven krijgt houten gebouw ‘dat zichzelf verbetert’
9 januari 2018
Drie visies voor oud dierenpark Emmen
16 januari 2017
Biesbosch Museum is landschappelijke sculptuur
24 november 2015
Studio Marco Vermeulen: “Kringlopen zijn ruimtelijk”
17 juni 2013
Bruggenhoofd Willemspoorbrug gerestaureerd
12 december 2011
Rotterdam legt eerste waterplein aan
4 februari 2011
Woonblokken met twist voor nieuwe stad
10 december 2010
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Houten woonbuurt in bos bij Amersfoort opeleverd
Gisteren, 15:35
Aan de rand van het Nimmerdor-bos in Amersfoort is woningbouwproject Common Woods opgeleverd. Het buurtje bestaat uit 56 woningen, die grotendeels uit hout zijn opgetrokken.
Atelier Kempe Thill introduceert rijtjeshuis in Zwitsers kloostercomplex
Gisteren, 14:30
Als onderdeel van een langdurende gebiedstransformatie werd een serie kleine houten huisjes in een minimalistische stijl aan het terrein toegevoegd
Team V presenteert opgeleverd Clubhouse Boompjes in Rotterdam
Gisteren, 12:00
In Rotterdam is afgelopen jaar hoogbouwproject Clubhouse Boompjes opgeleverd. Team V Architectuur ontwierp twee woontorens van honderd en zeventig meter hoog, die gezamenlijk goed zijn voor 342 woningen.
Inzendronde BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 gestart
Gisteren, 10:04
Projecten die vorig jaar in gebruik zijn genomen kunnen voor 26 februari worden ingezonden bij de BNA. Juryvoorzitter van de 21e editie van deze prijs is oud-minister Winnie Sorgdrager.
Zuid-Holland pakt provinciale weg bij Alphen voor honderd miljoen aan
Gisteren, 16:24
In de gemeenten Alphen aan den Rijn en Waddinxveen neemt de provincie diverse maatregelen om zaken als bereikbaarheid en leefbaarheid te verbeteren.
Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen
Gisteren, 13:20
Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen.
Woningcorporaties komen veel geld tekort, waarschuwt autoriteit
Gisteren, 11:01
De Autoriteit woningcorporaties ziet drie opties: meer overheidsgeld, hogere huren of minder nieuwbouw en verduurzaming.
Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen
29 januari, 10:45
Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald.
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering
29 januari, 9:36
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering.
Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord
28 januari, 2:35
Het kabinet wil de normen voor sommige dijken verlagen.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur