Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Ontwerp voor het drijvend festivalhart van de Rotterdam Architectuur Maand
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Boten met verschillende functies in de Persoonshaven
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Visie voor een groene zone aan de Boompjes
Copyright: Studio Marco Vermeulen
Marco Vermeulen: de Maas heeft potentie om Central Park van Rotterdam te worden
23 mei 2023, 14:32
Van 1 tot en met 30 juni vindt een nieuwe editie van de
Rotterdam Architectuur Maand
plaats. De manifestatie krijgt dit keer
een drijvend festivalhart
in de Maashaven, dat is ontworpen door Studio Marco Vermeulen. Een interview met de oprichter en naamgever van het bureau door Lindy Kuit, in opdracht van
AIR Rotterdam
. “Achter het ontwerp voor het festivalhart gaat een groter idee schuil.”
Tekst Lindy Kuit
Al zo lang hij het zich kan herinneren is Marco Vermeulen (
Studio Marco Vermeulen
) gefascineerd door water. De locatie van zijn architectenbureau heeft hij er specifiek op uitgekozen: een voormalige garage aan de Maaskade op het Noordereiland, op ook nog eens een buitendijkse locatie. En zelfs zijn eigen huis heeft hij gebouwd aan de Maas, op de kop van de Müllerpier. In gesprek met de architect over het thema Natte Stad, zijn inzichten uit de Wateratlas en zijn ontwerp voor het festivalhart van de Rotterdam Architectuur Maand 2023.
Het thema van de Rotterdam Architectuur Maand is dit jaar ‘Natte Stad’. Wat betekent dit thema voor jou?
“Bij Natte Stad ga ik meteen terug naar 2005, toen ik samen met Florian Boer werd gevraagd om mee te werken aan ‘Rotterdam Waterstad 2035’ in het kader van de tweede Internationale Architectuur Biënnale in Rotterdam. Rotterdam is een van de laagstgelegen steden van West-Europa en het water komt letterlijk van vier kanten: uit de lucht, de grond, van de zee én de rivier. Al in 2005 vroegen we ons af: hoe ziet de toekomst van de stad eruit in het kader van klimaatverandering? We zullen heel veel in Rotterdam moeten investeren om het klimaatadaptief te maken, maar kunnen we met die investeringen de stad ook aantrekkelijker maken? Zo ontstonden concrete ideeën op het gebied van wonen, getijdenparken, vervoer over water, maar ook waterberging. Het concept van een waterplein is destijds ook ontstaan: een openbare ruimte die tijdens piekmomenten regenwater kan opvangen, maar in de overige 95% van de tijd ‘gewoon’ een aantrekkelijke, openbare plek is.”
“Kortom, de focus lag destijds op bovengrondse investeringen in plaats van ondergrondse oplossingen. Inmiddels zijn we 18 jaar verder en is de stad negen waterpleinen rijker, is het eiland van Brienenoord veranderd in een getijdenpark en zijn er vergevorderde plannen voor onder meer het Nelson Mandela- en Rijnhavenpark. En is de actualiteit van het thema alleen maar toegenomen, getuigt ook de focus van de Rotterdam Architectuur Maand dit jaar.”
Je staat aan het roer van de Rotterdamse Wateratlas. Vertel, wat is dat precies en waarom is het nodig?
“De haven is al eeuwenlang van groot belang voor de stad. Maar terwijl de havenactiviteiten steeds meer westwaarts trekken, blijven de havens in de stad achter als stille bakken. Dood water, noemen we dat. Twee jaar geleden ben ik door de gemeente gevraagd om na te denken over het gebruik van die plekken en het functioneren van de rivier compleet te ontleden in de Wateratlas. Heel lang is de Maas alleen een belangrijke transportader en een scheiding geweest tussen noord en zuid. Tegelijkertijd kan het zich nog veel meer dan nu ontwikkelen tot een centrale, groene ruimte met een publiek karakter. Sinds de komst van de Erasmusbrug is de rivier steeds meer het fysieke en mentale hart van de stad geworden. Dit wordt op een aantal plekken steeds zichtbaarder. Op veel andere plekken is de stad nog afgekeerd van de rivier, terwijl ook hier duizenden Rotterdammers op loopafstand van de rivier wonen en hiervan zouden kunnen genieten.”
Wat zijn tot nu toe je bevindingen wat betreft de Wateratlas?
“De Maas is eigenlijk een soort snelweg. Je hebt er grote zee- en binnenvaartschepen, maar ook veel recreatievaart. Activiteiten zoals suppen en zwemmen mag vanwege de veiligheid eigenlijk helemaal niet, terwijl we de afgelopen zomers hebben gezien dat hier wel een grote behoefte aan is. Het Havenbedrijf wil daarom op de rivier een bepaalde zonering aanbrengen, zodat verschillende soorten verkeer veilig naast elkaar kunnen bewegen. In de gesprekken met het Havenbedrijf hierover hebben we ontdekt dat de doorgaande schepen tussen de pylonen van de Willemsbrug en de Erasmusbrug blijven, op minstens 35 meter van de kade. Die zone langs de Boompjes heeft daarmee een enorme potentie om te worden getransformeerd tot een publiek toegankelijk waterfront! Waar je kunt sporten, wandelen en passagiersschepen komen en gaan. Het zou ook tegemoetkomen aan de behoefte aan meer groen in het maritiem district, het dichtstbebouwde stukje van Nederland. Mogelijk kan ook de Willemsbrug op een andere manier op de Boompjes worden aangesloten zodat hier ook aan wal veel meer ruimte ontstaat en de André van der Louwbrug een groene verbinding kan worden tussen station Blaak en de Maas. Dit alles moet nog volledig worden uitgewerkt, maar de eerste ideeën zijn er in elk geval.”
“Een andere interessante bevinding is dat veel plekken in de stad dicht bij de rivier liggen, maar hier niet op zijn georiënteerd en geen adres aan het water hebben. Kunnen we die bestemmingen, zoals de Erasmus Universiteit, Erasmus MC en historisch Delfshaven beter verbinden met de Maas? Zodat ze ook makkelijker bereikbaar worden vanaf het water met openbaar vervoer óp het water, net als in Venetië? Dat zijn we volop aan het onderzoeken en is met name interessant in een stad die meer en meer autoluw aan het worden is.”
Je hebt het concept van het drijvende festivalhart van de Rotterdam Architectuur Maand bedacht en vormgegeven. Hoe ben je op dit idee gekomen?
“AIR wilde graag een drijvend festivalhart in de Maashaven als preview op het Nelson Mandelapark. Ik zie voortdurend duwbakken vol met ertsen, zout en graan langsvaren, die het binnenland van Europa van voedsel en grondstoffen voorzien. Het zijn net varende kathedralen; je ziet ze altijd voorbijkomen, maar bent er waarschijnlijk nog nooit in geweest. Vanbinnen, in de indrukwekkend grote ruimen, zie je sporen van de vele tonnen vracht die ze decennialang onafgebroken hebben vervoerd. Ook wat dat betreft passen de bakken heel mooi bij het karakter van de stad.”
“Ik dacht: als we die nu een paar weken uit de vaart nemen en laden met een stedelijk programma, dan hebben we een prachtig festivalhart waarin op een symbolische wijze stad en haven samenkomen. En dat bovendien een voorproefje vormt van het Nelson Mandelapark. In de parkbak begeef je je in een groene oase, in de sportbak skate je op havenmaterialen en -objecten – vormgegeven door freerunner Onur Eren – en in de tentoonstelling kun je onder meer in een 40 meter lange maquette de bevindingen uit de Wateratlas bekijken.”
“Achter het ontwerp voor het festivalhart gaat een groter idee schuil. Deze zomer zijn het drie duwbakken in de Maashaven. Maar wat als er meer gebruikte schepen met openbare functies, inclusief zwemboten en theaterboten, zich continu over het water door de stad verplaatsen? Ik denk dat we met de Rotterdam Architectuur Maand en het drijvende festivalhart laten zien hoe veel de rivier te bieden heeft als centrale groene ruimte. Als een levendige nieuwe wereld met aantrekkelijke stedelijke voorzieningen.”
Trefwoorden
drijvend bouwen
lindy kuit
studio marco vermeulen
natte stad
rotterdam
rotterdam architectuur maand
water
marco vermeulen
Best gelezen
1
Buikslotermeerplein in Amsterdam-Noord krijgt zeventig meter hoge woontoren
woensdag, 22 oktober
2
Gedetailleerde 3D-geprinte maquette toont ruimtelijke ontwikkeling Amsterdam
vrijdag, 17 oktober
3
Woongebouwen door VdpArchitecten vormen nieuwe 'voorkant' Groningse Oosterparkwijk
vrijdag, 17 oktober
4
Nieuw woongebouw op plek befaamde elektronicazaak Rotterdam-Noord
maandag, 20 oktober
5
De Louise van De Zwarte Hond combineert sociale woningbouw met kwaliteit en duurzaamheid
maandag, 20 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Kaartverkoop Rotterdam Architectuur Maand 2023 gestart
1 mei 2023
Bruisend festivalhart van Rotterdam Architectuur Maand in beeld
8 juni 2023
Rotterdam regelt ruimtelijk beleid op binnenstedelijke Nieuwe Maas in Wateratlas
15 juli 2024
Opbouwdagen Rotterdam zetten koers op Zuid
28 april 2023
Rotterdam wil 30.000 woningen bouwen in Oostflank
25 mei 2023
Nominaties Rotterdam Architectuurprijs 2023 bekend
3 april 2023
Nieuw Museumpark Vonk in Eindhoven krijgt biobased museumgebouw
30 april 2024
Drijvende installatie van Kunlé Adeyemi in vijvers Nieuwe Instituut
17 maart 2023
Rotterdam neemt maatregelen om stagnatie woningbouw te voorkomen
14 juni 2023
Inschrijving voor Rotterdam Architectuurprijs 2024 gestart
12 februari 2024
Drijvend festivalhart in Maashaven voor Rotterdam Architectuur Maand
7 maart 2023
Laatste tickets te winnen voor AFFR presents: Spike Lee’s Do the Right Thing
7 juni 2023
Schrijver Arjen van Veelen: Rotterdam is in de greep van het vierkante denken
13 maart 2023
VDL en Marco Vermeulen presenteren plan ringvormig gebouw Eindhoven
27 maart 2023
‘Onze gezamenlijke denk- en verbeeldingskracht zijn harder nodig dan ooit’
29 juni 2022
Amsterdam duikelt uit top 10 leefbaarste steden
22 juni 2023
‘Rotterdamwet zet zwakke wijk juist op achterstand’
18 januari 2024
Winnaars Rotterdam Architectuurprijs 2022 bekend
22 juni 2022
‘Onze rivieren drijven vol bouwmaterialen’
22 juni 2022
Terugkijken: congres The World Around in Rotterdam
17 juni 2022
Rotterdam als laboratorium voor de veerkrachtige stad
15 juni 2022
‘Zonder biodiversiteit loopt de stad vast’
8 juni 2022
Rotterdam krijgt komende jaren twintig hectare nieuw groen
22 juni 2023
Het Podium op dak van Het Nieuwe Instituut beleeft officiële opening
1 juni 2022
Directeur London National Park City hoofdgast Stadmakerscongres 2023
31 oktober 2023
Kaartverkoop Rotterdam Architectuur Maand 2023 gestart
1 mei 2023
Bruisend festivalhart van Rotterdam Architectuur Maand in beeld
8 juni 2023
Rotterdam regelt ruimtelijk beleid op binnenstedelijke Nieuwe Maas in Wateratlas
15 juli 2024
Opbouwdagen Rotterdam zetten koers op Zuid
28 april 2023
Rotterdam wil 30.000 woningen bouwen in Oostflank
25 mei 2023
Nominaties Rotterdam Architectuurprijs 2023 bekend
3 april 2023
Nieuw Museumpark Vonk in Eindhoven krijgt biobased museumgebouw
30 april 2024
Drijvende installatie van Kunlé Adeyemi in vijvers Nieuwe Instituut
17 maart 2023
Rotterdam neemt maatregelen om stagnatie woningbouw te voorkomen
14 juni 2023
Inschrijving voor Rotterdam Architectuurprijs 2024 gestart
12 februari 2024
Drijvend festivalhart in Maashaven voor Rotterdam Architectuur Maand
7 maart 2023
Laatste tickets te winnen voor AFFR presents: Spike Lee’s Do the Right Thing
7 juni 2023
Schrijver Arjen van Veelen: Rotterdam is in de greep van het vierkante denken
13 maart 2023
VDL en Marco Vermeulen presenteren plan ringvormig gebouw Eindhoven
27 maart 2023
‘Onze gezamenlijke denk- en verbeeldingskracht zijn harder nodig dan ooit’
29 juni 2022
Amsterdam duikelt uit top 10 leefbaarste steden
22 juni 2023
‘Rotterdamwet zet zwakke wijk juist op achterstand’
18 januari 2024
Winnaars Rotterdam Architectuurprijs 2022 bekend
22 juni 2022
‘Onze rivieren drijven vol bouwmaterialen’
22 juni 2022
Terugkijken: congres The World Around in Rotterdam
17 juni 2022
Rotterdam als laboratorium voor de veerkrachtige stad
15 juni 2022
‘Zonder biodiversiteit loopt de stad vast’
8 juni 2022
Rotterdam krijgt komende jaren twintig hectare nieuw groen
22 juni 2023
Het Podium op dak van Het Nieuwe Instituut beleeft officiële opening
1 juni 2022
Directeur London National Park City hoofdgast Stadmakerscongres 2023
31 oktober 2023
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Tentoonstelling Optimistic Activism van De Zwarte Hond opent bij Aedes in Berlijn
Gisteren, 16:00
De Zwarte Hond heeft een tentoonstelling samengesteld over haar werkwijze en een bijhorende selectie van twaalf projecten
Bouw van The Circle op plek café De Omval gaat van start
Gisteren, 14:10
In november wordt aan de kop van de Weespertrekvaart in Amsterdam gestart met de bouw van The Circle. Het gebouw, dat is ontworpen door Space & Matter, verrijst op de plek waar vroeger het befaamde café De Omval stond.
BNLA breidt woonhuis uit met uitbouw en 'verborgen schatten' in de tuin
Gisteren, 12:29
In Amstelveen heeft BNLA architecten een jarendertigwoning verbouwd en uitgebreid met onder meer een moderne uitbouw en een verdiept tuinhuis. Achter het tuinhuis zijn als ‘verborgen schatten’ nog een zwembad, buitenkeuken en terras gerealiseerd.
Schimmelstraat Amsterdam loopt niet langer dood dankzij woongebouw voor 55-plussers
22 oktober, 4:36
Aan de Tweede Kostverlorenkade in Amsterdam-West is deze zomer een appartementengebouw voor 55-plussers opgeleverd. Het gebouw met 38 sociale huurwoningen is in opdracht van Rochdale ontworpen door INBO.
Provincies: bouw van half miljoen woningen dreigt stil te vallen
Gisteren, 15:08
De bouw van ongeveer 500.000 woningen dreigt de komende jaren vast te lopen, vooral door de stikstofimpasse en het overvolle elektriciteitsnet.
Maquette als onderdeel van expositie Amsterdam in Motion wordt geopend
Gisteren, 10:35
De maquette, onderdeel van de permanente tentoonstelling Amsterdam in Motion, is een cadeau aan de 750-jarige stad.
Provincies zetten in op natuurherstel tegen stikstofimpasse
22 oktober, 1:27
In 2030 moet zeventig procent van die natuurgebieden op orde zijn, vijf jaar later moet dat voor negentig procent gelden.
Renovatie Prinsenhof Delft kost negen miljoen meer dan eerder begroot
22 oktober, 9:33
Dat komt onder meer doordat bouwmaterialen en energie duurder zijn geworden en door ‘schaarste aan gespecialiseerd vakmanschap’, meldt de gemeente.
Oproep aan nieuw kabinet: maak topprioriteit van schoon water
21 oktober, 12:26
De Unie van Waterschappen vindt dat het volgende kabinet hiervoor moet zorgen om de Europese doelen voor schoon en gezond water te halen.
Zuid-Holland draagt elf locaties Groene Hart aan voor windturbines
21 oktober, 10:45
Uit een verkennend onderzoek bleek al dat in het open polderlandschap ruimte is voor maximaal 67 turbines van 240 meter.
Ga naar het nieuws-archief
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur