Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Consortium CoLiBRIE
Copyright: Living LAB 040
Copyright: Living LAB 040

Consortium met RxDomi en TU/e ontwikkelt netbewuste woning

Gisteren, 14:56
In het project CoLiBRIE ontwikkelt een consortium, bestaande uit onder meer RxDomi en Technische Universiteit Eindhoven (TU/e), een nieuw type woning die comfortabel, duurzaam en betaalbaar is, zonder het energienet extra te belasten. Een pilotwoning moet rond de zomer worden gerealiseerd in Buurtschap te Veld in Eindhoven, als onderdeel van proeftuin Living LAB 040.

Terwijl de woningbouwopgave in Nederland groot is, staat het energienet steeds verder onder druk. Het project CoLiBRIE moet aantonen dat “duurzame woningen ontworpen en gebouwd kunnen worden binnen de leverbeperkingen van het huidige energienet, zonder concessies te doen aan het woongenot”, zo stelt het betrokken consortium. Dit consortium bestaat, naast RxDomi en TU/e, uit Energiedak, ClimAd Technology, FABBS en Newton Energy Solutions.

Integrale benadering
Het consortium somt problemen op, waar de woningbouw mee wordt geconfronteerd. Netcongestie begint een rem te vormen op nieuwbouwwijken; de groeiende vraag naar duurzame en energiezuinige huizen verhoogt de druk op het elektriciteitsnet door pieken in het verbruik; lichtgewicht woningen, zoals biobased huizen, warmen bovendien sneller op waardoor de vraag naar actieve koeling toeneemt, aldus het consortium.

Dit vraagt om een andere manier van ontwerpen en bouwen. CoLiBRIE staat voor ‘Comfortabel Licht Bouwen Reduceert Impact op het Energienet’. In CoLiBRIE combineren de verschillende partijen hun expertise op het gebied van ontwerp, techniek en praktijktoepassing om te komen tot een integrale aanpak.

De partners werken aan een combinatie van oplossingen. Denk aan slimme variabele zonwerende beglazing, energieopwekking vanuit de gevel, energieopslag met behulp van batterijen en compacte warmtebuffering, energy management, natuurlijke ventilatie met nachtkoeling en nieuwe manieren van bouwen.

Pilotwoning
“We willen niet alleen op papier aantonen dat er geen concessies hoeven te worden gedaan, maar ook in de praktijk: in bewoonde woningen, met metingen, data en ervaringen van bewoners.” zegt Rolf van Boxmeer van RxDomi, penvoerder van het project. “Met ons lichte biobased bouwsysteem realiseren we daarom de pilot, waarin deze innovaties worden samengebracht.”

De pilot vindt plaats in Living LAB 040, een proeftuin gelegen in de wijk Buurtschap te Veld in Eindhoven. Hier worden de oplossingen technisch getest, maar ook beoordeeld op gebruik en bewonerservaring. Zo onderzoekt het team hoe gedrag, comfort en energievraag elkaar beïnvloeden.

De projectpartners zijn in februari gestart met de integrale ontwerpfase. De eerste CoLiBRIE-woning wordt naar verwachting rond de zomer van 2026 gerealiseerd en bewoond. Het doel is om het woonconcept na de testfase op grotere schaal toe te passen en zo bij te dragen aan de versnelling van duurzame, comfortabele en netbewuste woningbouw, aldus de betrokken partijen.

Financiering
Het project is mede mogelijk gemaakt dankzij een subsidie vanuit het innovatieprogramma OPZuid en financiering door de Europese Unie via het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO) en door de provincie Noord Brabant. OPZuid ondersteunt innovatieve projecten die bijdragen aan een slimme en duurzame economische ontwikkeling in Zuid Nederland. Het project ontvangt een subsidie van 1.275.000 euro. Met deze bijdrage kan het project verder worden ontwikkeld en opgeschaald.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Vijf finalisten voor Heuvelinkprijs 2026

Gisteren, 15:06

Parkeerplein naast Tilburgse schouwburg maakt plaats voor multifunctionele gebouwen

Gisteren, 11:57

'Zwevend huis' naar ontwerp van Benthem Crouwel in Amersfoortse wijk

Gisteren, 10:54

Nog drie dagen om jouw suggestie voor de Architect van het Jaar 2026 in te sturen

Gisteren, 09:00

Minimaal half miljard extra nodig voor verbreding A27

Gisteren, 13:38

RVO constateert laagste groei windenergie op land in jaren

Gisteren, 10:02

Alsemgeest Design & Build en Ferm Architecten gaan verder als één bureau

12 mei, 1:42

Onderzoek: Nederlander wil verduurzamen, maar vindt het duur

12 mei, 12:26

Geld voor eigen sociale initiatieven bewoners aardbevingsgebied

12 mei, 10:33

Tachtig Nederlandse tuindorpen behandeld in nieuwe atlas

11 mei, 4:33
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan