Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Francesco Veenstra
Copyright: Maarten van Haaff
‘Solidariteit’ is geen sluitpost maar een stelpost
18 juni 2019, 9:15
De afgelopen dagen ben ik druk geweest met het geven van bijles aan mijn dochter. Zij is momenteel bezig met de voorbereidingen van haar laatste tentamens in het eerste jaar van een bouwkunde-opleiding. Het vak waar flink moet worden bijgespijkerd heeft betrekking op de economie van en rondom vastgoed.
Tijdens het bespreken van cashflow berekeningen in een door haar opgezet Excel-model probeerde ik antwoord te geven op vragen over waarom macro-economische gebeurtenissen invloed hebben op een bouwproject bij ons om de hoek en waarom in de voorbeelden van verschillende referentieprojecten de rendementsdoelstellingen op ontwikkeling en investering zo hoog waren. Ik legde uit dat dat onder andere te maken heeft met de voortdurende drang naar en de noodzaak tot economische groei. Een fenomeen dat goed zichtbaar is in de gebouwde omgeving. En dat iedereen die groei wil, maar zelf van de gevolgen ervan liever geen last wil hebben; niet fysiek en niet financieel.
Met de verdere verstedelijking en verdichting van ons land neemt de onderlinge afhankelijkheid echter toe. We zullen ons nadrukkelijker tot elkaar moeten verhouden. En gezien de duurzaamheidsopgave en groeiende verschillen in de samenleving is dat ook broodnodig. Wat als we als opdrachtgevers, initiatiefnemers en ontwerpers de ‘Not In My Backyard’-houding omdraaien en stellen: wat kunnen wij doen voor de omgeving, waar ook wijzelf uiteindelijk beter van worden? Wat als we solidairder zouden optreden?
Hoe succesvol het leggen van de puzzel zal zijn hangt af van de bereidheid om vanuit solidariteit tot opdrachtformuleringen te komen en hangt ook af van de wil om visionairs en ontwerpers positie te geven om met gebalanceerde, integrale oplossingen te komen. Ontwerpers zijn als geen ander in staat om programma’s te ordenen, om ruimte en kwaliteit te bieden aan alle belanghebbenden, en sociaal rendement te verbeelden. Ja, integralere en solidairdere ontwikkelingen zouden meer kunnen kosten, maar leveren uiteindelijk ook veel meer op.
Hoe zou zo’n solidairdere leefomgeving eruit kunnen zien? Denk aan samenwerkingen rond de opwekking van energie of rond het bergen van regenwater, het beschikbaar stellen van voorzieningen binnen een gebouw voor de buurt, verrassende combinaties van functies – zoals het inzetten van daken om meer maaiveld te creëren. Een succesvol voorbeeld hiervan is het Dakpark in Rotterdam, bovenop een winkelstrip. Zo’n Ingreep leidt tot een directe meerwaarde: betrokkenheid en draagvlak uit de buurt, maatschappelijke voorzieningen en activiteiten, arbeidsparticipatie en een structurele en ecologische verbetering van de leefomgeving.
In Panorama Nederland, gemaakt door het College van Rijkadviseurs, wordt solidariteit gezien als hét overkoepelende thema voor de ruimtelijke opgaven waarvoor we de komende decennia staan. Echter komt het woord slechts één keer voor in het 134 pagina’s tellende document. Solidariteit mag wat mij betreft als concept, als houding en als basis voor oplossingen van grootschalige, maatschappelijke vraagstukken een centrale plek krijgen in zowel het Panorama Nederland als in het maatschappelijke debat waar alle ontwerpdisciplines onderdeel van uitmaken. Niet als hervorming van het Nederlandse, op compromissen gestoelde, poldermodel, maar als modern rentmeesterschap waar ontwerpkracht instrument is voor verbeelding, begrip, en inpassing.
Hoe ‘solidariteit’ als parameter is in te passen in het rekenmodel van mijn dochter wordt in de leidraad voor de selectie van de nieuwe architect voor het Boijmans van Beuningen aangereikt. De gemeente Rotterdam verplicht daar namelijk de architect minimaal vijf procent van de opdrachtwaarde te besteden aan een ‘social return verplichting’, berekend volgens de formule:
geldbedrag = percentage social return x opdrachtwaarde.
Ik ga er gemakshalve van uit dat deze eis geldt voor alle opdrachtnemers, ook de bouwers. Daarmee zal door dit project de investering in lokale, maatschappelijke doeleinden 5% x € 213 miljoen = € 10,6 miljoen bedragen. Een experiment met een omvang die substantieel is en waarbij ik uitkijk naar de creatieve invullingen van de eisen die door de gemeente gesteld worden.
Francesco Veenstra is architect en vormt samen met Paul Ketelaars en Ellen van der Wal het bureau
Vakwerk architecten
. Voor Architectenweb observeert hij de hedendaagse architectuurpraktijk en de impact van de gebouwde omgeving op onze maatschappij.
Trefwoorden
column
solidariteit
francesco veenstra
Best gelezen
1
Sociale woningbouw aan toegang Houthavens met knipoog naar Amsterdamse School
vrijdag, 18 september
2
‘Shift Embassy lijkt sterk op gefaald Mars One-project’
woensdag, 23 september
3
Bouw Spaarnepoort in Haarlem van start
woensdag, 23 september
4
architecten|en|en gaat met Blake de Eindhovense binnenstad verdichten
vrijdag, 18 september
5
1828 Gouda biedt compacte woningen en collectieve voorzieningen voor jonge bewoners
woensdag, 23 september
Gerelateerde nieuwsberichten
Rijksbouwmeester Francesco Veenstra: we moeten moedige keuzes maken
18 oktober 2021
Voor wie is de stad?
17 december 2019
Polarisatie? Ik zoek graag de verbinding!
19 november 2019
Beroepservaring van een jonge architect in een weerbarstig werkveld
15 oktober 2019
De woningnood vraagt om meer dan alleen woningen
17 september 2019
Francesco Veenstra pakt BNA-voorzittershamer op
20 juni 2019
De bibliotheek: broedplaats van maatschappelijke vooruitgang
21 mei 2019
Boven ondergrondse sporen is ruimte voor leegte én nieuwbouw
16 april 2019
Van opwarming naar warming-up!
19 maart 2019
Optimisme is de motor van een volslank Nederland
19 februari 2019
Samen kunnen we Nederland duurzamer én mooier maken
22 januari 2019
Bouwen op grote hoogte vraagt om herdefinitie van woonopgave
18 december 2018
De grensbewaking van burgemeester Aboutaleb
20 november 2018
De betekenis van niet-gerealiseerd werk
16 oktober 2018
Kraamkamers van de Nederlandse architectuur
18 september 2018
Zonder debat geen werkelijke vooruitgang
19 juni 2018
Bjarke’s Requiem?
15 mei 2018
Opdrijvende grondprijs is ‘laaghangend fruit’ van hoogconjunctuur
17 april 2018
Het ambacht begint al op de kleuterschool
20 maart 2018
What's the benefit?
20 februari 2018
De groene beloftes van helmgras en gestapelde fruitbomen
23 januari 2018
Rijksbouwmeester Francesco Veenstra: we moeten moedige keuzes maken
18 oktober 2021
Voor wie is de stad?
17 december 2019
Polarisatie? Ik zoek graag de verbinding!
19 november 2019
Beroepservaring van een jonge architect in een weerbarstig werkveld
15 oktober 2019
De woningnood vraagt om meer dan alleen woningen
17 september 2019
Francesco Veenstra pakt BNA-voorzittershamer op
20 juni 2019
De bibliotheek: broedplaats van maatschappelijke vooruitgang
21 mei 2019
Boven ondergrondse sporen is ruimte voor leegte én nieuwbouw
16 april 2019
Van opwarming naar warming-up!
19 maart 2019
Optimisme is de motor van een volslank Nederland
19 februari 2019
Samen kunnen we Nederland duurzamer én mooier maken
22 januari 2019
Bouwen op grote hoogte vraagt om herdefinitie van woonopgave
18 december 2018
De grensbewaking van burgemeester Aboutaleb
20 november 2018
De betekenis van niet-gerealiseerd werk
16 oktober 2018
Kraamkamers van de Nederlandse architectuur
18 september 2018
Zonder debat geen werkelijke vooruitgang
19 juni 2018
Bjarke’s Requiem?
15 mei 2018
Opdrijvende grondprijs is ‘laaghangend fruit’ van hoogconjunctuur
17 april 2018
Het ambacht begint al op de kleuterschool
20 maart 2018
What's the benefit?
20 februari 2018
De groene beloftes van helmgras en gestapelde fruitbomen
23 januari 2018
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Officieel startsein voor bouw Eleven Square in Amsterdam gegeven
2 uur geleden
Het gaat om de eerste deelplannen, bestaande uit twee woontorens met in totaal 1.120 woningen. Het ontwerp komt van MVRDV (tevens verantwoordelijk voor het stedenbouwkundig plan) en NL Architects.
Woonblok Meranti spiegelt zich aan complex in water Houthavens
4 uur geleden
In Amsterdamse Houthavens is een door FARO ontworpen blok met 82 sociale huurwoningen opgeleverd. Het complex Meranti spiegelt zich als het ware aan het tegenovergelegen blok in het water door Hoogeveen Architecten.
Nog één week om projecten in te zenden voor Archello Awards 2026
Vandaag, 09:30
De internationale architectuurprijzen van Archello worden dit jaar beoordeeld door een jury van 111 architecten en ontwerpers uit 29 landen.
‘Shift Embassy lijkt sterk op gefaald Mars One-project’
Gisteren, 15:25
Architect Lennart Arpots vraagt zich af of het ambitieuze duurzaamheidsicoon Shift Embassy in Rotterdam wel gerealiseerd gaat worden. Het project doet hem sterk denken aan het gesneefde plan om een kolonie op Mars te stichten.
BNA meldt akkoord over nieuwe cao voor architectenbureaus
3 uur geleden
De BNA heeft overeenstemming bereikt met vakbonden FNV, CNV en De Unie over een nieuwe cao voor architectenbureaus met een looptijd van twee jaar.
Canadees bedrijf staakt overnamepoging Arcadis en trekt bod in
Vandaag, 10:19
WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af.
Karremans trekt beroep in tegen bouw nieuw dorp in Zuidplaspolder
Gisteren, 16:42
Minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat verzet zich niet langer tegen de bouw van een dorp met 8000 woningen in de Zuidplaspolder.
Brabant wil proeftuin zijn bij inpassen grote ruimtelijke plannen
Gisteren, 10:06
De provincie Noord-Brabant wil de proeftuin worden waarin nauwkeurig wordt gekeken naar de effecten die bijvoorbeeld woningbouw.
Rekenkamer: onderhoud aan infrastructuur decennia achtergesteld
22 september, 1:28
Al in 1997 waren er signalen bij dat ministerie dat te weinig geld naar beheer en onderhoud ging.
Lars Courage nieuwe voorzitter van Active House
22 september, 10:23
Hij heeft afgelopen zomer het stokje overgenomen van Bas Hasselaar, die deze rol tien jaar lang vervulde.
Ga naar het nieuws-archief
Francesco Veenstra
Architect
2
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur