Voor de herontwikkeling van voormalige bedrijventerreinen ontwikkelde Studioninedots in 2010 het Cityplot concept. Met zijn team heeft architect Albert Herder allerlei bouwblokken geanalyseerd en daaruit kwam een bouwblok van 100 x 100 meter naar voren als ideaal. “Zo’n bouwblok is te groot om als gesloten bouwblok te kunnen ontwikkelen. Je bent daarom gedwongen om ook bebouwing binnenin het blok te realiseren en daarvoor het hart van het blok ook toegankelijk te maken”, legt Ruben uit. Zo’n blok kan bovendien eenvoudig kavel voor kavel ontwikkeld worden en later ook zo worden vernieuwd.
Op de voormalige Nedcoat- en Air Products-terreinen, die de Alliantie langs het Tolhuiskanaal in Buiksloterham had gekocht, is dit concept samen met DELVA Landscape Architecture & Urbanism verder uitgewerkt. Om in het gebied een landschap te krijgen in de
volle grond, is ervoor gekozen om het parkeren van auto’s en fietsen te bundelen in twee parkeergarages. Die zijn beide ontworpen door XVW Architectuur en hebben in de plint ruimte voor maatschappelijke voorzieningen. In de plint van het eerste parkeergebouw in het noordwesten van het gebied heeft zich een gezondheidscentrum gevestigd. De plint van het tweede parkeergebouw in het zuidoosten van het gebied is nog niet in gebruik.
Binnen de bouwblokken vormen de parkeergarages flinke volumes. Om de impact daarvan op het binnengebied enigszins te beperken zijn ze steeds op een hoek geplaatst. Daarbij is er ook gekeken of de parkeergarages een flexibele structuur konden krijgen, waardoor ze in de tijd ook zouden kunnen transformeren, verdieping voor verdieping, maar dat bleek te duur. Het zijn daarom eenvoudige stalen constructies geworden, met wokkelstructuren, die in de toekomst indien nodig eenvoudig gedemonteerd kunnen worden.
De parkeergarages zijn ontwikkeld door de Alliantie. Ieder woongebouw is vervolgens contractueel verplicht om een aantal parkeerplekken in de parkeergarages af te nemen. Daarbij benadrukt Ruben wel dat parkeergarages zoals deze maar zo’n 12.000 euro per parkeerplek kosten, terwijl dat bij een ondergrondse parkeergarage ondertussen kan oplopen tot wel 60.000 euro per parkeerplek, nog los van de CO
2-uitstoot van al het beton dat voor zo’n ondergrondse parkeergarage nodig is.