Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Links de buurt Blossem, rechts Bread
Copyright: Studioninedots
Copyright: Studioninedots
Copyright: Studioninedots
De parkeerhub
Copyright: Studioninedots
Copyright: Studioninedots
Historische foto van het terrein
Copyright: Stadsarchief Breda

Terrein industriële bakkerij Breda getransformeerd tot buurt met 330 woningen

30 maart 2023, 11:53
Het terrein van een voormalige industriële bakkerij in aan de Ettensebaan in Breda wordt getransformeerd tot een buurt met 330 woningen. Studioninedots en Karres en Brands hebben het stedenbouwkundig plan gemaakt voor Bread, dat uit meerdere bouwblokken en veel (groene) openbare ruimte zal bestaan.

Bread, een verwijzing naar het bakkersverleden van de locatie en een anagram voor Breda, komt te liggen naast een ander woningbouwplan van beide bureaus, Blossem. Beide buurten zijn volgens de bureaus volledig met elkaar in evenwicht en voegen samen een gevarieerd woongebied toe aan de stad.

“Waar we bij Blossem juist ruimte voor het park tussen de gebouwen hebben gecreëerd, zetten we bij Bread in op de omgekeerde strategie, met verdichting in de kern die wordt omringd door een nieuwe zone met verschillende groene ruimtes en veel nieuwe ruimte voor kwalitatieve natuur”, aldus Studioninedots en Karres en Brands.

Organisch gegroeid
Het bestaande fabrieksterrein is door de geschiedenis organisch gegroeid: sommige onderdelen zijn al honderd jaar oud, andere nog maar twintig. Veel ruimtes overlappen elkaar via overdekte buitenplaatsen, openingen en ruimtes die door verschillende bouwdelen zijn doorgetrokken. Het nieuwe plan voorziet eveneens in een geheel van geschakelde bouwdelen en onderling verbonden ruimtes. Gevarieerde openbare ruimtes, straten en stegen moeten bijdragen aan de ‘beleving van dwaalroutes’, zoals de ontwerpers het formuleren.

“De fijnmazigheid in de omgeving van Bread zetten we daarmee opnieuw door in het plan, waarmee een woongebied ontstaat dat zowel voor de bewoners als de bezoekers intiem en beschut aanvoelt, laten de bureaus weten.

Waar in de kern van het gebied sterk wordt verdicht, ontstaat aan de randen een groenstructuur die aansluit op de parkruimte van Blossem en zo zorgt voor een aantrekkelijke overgang tissen de beide buurten. Het uitgestrekte park kent vier verschillende sfeergebieden.

Parkeerhub
Een opvallend gebouw binnen het plan is de nieuwe ‘parkeerhub’. Door het gebouw zes meter van het maaiveld op te tillen, laten we de begane grond onder het gebouw open en onderdeel van de publieke ruimte”, melden Studioninedots en Karres en Brands.

“Het Ketelhuisplein is de meest publieke plek van het hele gebied en fungeert als de schakel tussen Bread, Blossem en de fietsroute langs de Ettensebaan. Als verbindend element introduceren we de Fabrieksvloer, die de contouren van de oude fabriek volgt en alle gebouwen aan elkaar schakelt. De subtiele verhoging van de vloer ten opzichte van het groen creëert een ruimtelijke ervaring”, zeggen de bureaus.

De gebouwvolumes zijn gevarieerd in grootte en materialen, maar toch duidelijk herkenbaar als één architectonisch samenspel. Groene daken op de gebouwen dragen bij aan de vertraagde afvoer van het water, dat wordt opgevangen in het Waterpark en de Ruige Zone. Om het plan snel te kunnen realiseren, wordt gebruik gemaakt van de ‘100-dagen-aanpak’, die in Breda en andere Nederlandse steden zorgt voor een uitzonderlijk snel doorlopen planproces.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde video's

Andere nieuwsberichten

'Materialenwerf' in M4H vormt festivalhart Rotterdam Architectuur Maand

21 minuten geleden

Concrete vertaalt ideeën van culinaire chefs naar interieur

2 uur geleden

Gebouw wooncoöperatie krijgt gevel van hergebruikte ventilatiekanalen

Gisteren, 16:04

Jan Knikker vertrekt bij MVRDV

Gisteren, 14:46

Michael Braungart luistert vijftienjarig jubileum Cradle to Cradle Café op

2 uur geleden

PBL: politieke keuzes nodig voor aanpassing klimaatverandering

4 uur geleden

OM vervolgt oud-werknemers Strukton na Saudische omkopingskwestie

Gisteren, 16:52

Duitsland trekt acht miljard uit voor extra klimaatmaatregelen

Gisteren, 10:59

‘Transformatie en optoppen levert tienduizenden woningen en klimaatwinst op’

27 maart, 11:53

Zeeuwse Staten willen inspraak inwoners op groeiplan provincie

27 maart, 9:30
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan