Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

IMF: geen forse huizenprijsdaling bij einde hypotheekrenteaftrek

17 oktober 2025, 12:14
Een mogelijke afschaffing van de hypotheekrenteaftrek in Nederland heeft waarschijnlijk een prijsremmende werking, maar laat de huizenprijzen niet opeens flink dalen. Dat voorziet de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij. Hij benadrukt dat het stoppen met het fiscale voordeel voor huizenbezitters geleidelijk moet gebeuren en onderdeel moet zijn van een breder pakket maatregelen.

“Je moet het in het kader van een groter geheel zien. Je moet natuurlijk ook wat aan die aanbodkant doen”, laat Van Rij weten bij de jaarvergadering van het IMF in Washington. Om de grote woningschaarste op te lossen, moeten er volgens het fonds dringend veel huizen worden bijgebouwd.

De mondiale organisatie voor financiële stabiliteit pleit al jaren voor een einde aan de Nederlandse hypotheekrenteaftrek, omdat die huizenprijzen onnodig zou opdrijven en de balans met de huurmarkt verstoort. Van Rij noemt dit een ‘distorsie op de woningmarkt’.

Behoorlijk beperkt
Sinds begin deze eeuw is de hypotheekrenteaftrek al behoorlijk beperkt, zowel in duur als in hoogte. Maar in de politiek was er nooit een meerderheid voor om er helemaal mee te stoppen. Deze verkiezingen ligt dat mogelijk anders, want meerdere partijen hebben de afschaffing in hun programma staan.

Van Rij, die eerder staatssecretaris van Financiën was, stipt aan dat partijen verschillend denken over de tijd die hiervoor wordt uitgetrokken. Dat maakt volgens hem veel uit. “Schaf je het van het ene op het andere jaar af? Niemand stelt dat voor. Maar dan krijg je natuurlijk een enorm schokeffect. Of zeg je: ik schaf het af over een periode van dertig jaar?”

Abrupte stop
Onlangs becijferde oud-hoofdeconoom van De Nederlandsche Bank (DNB) Job Swank in economenblad ESB dat een abrupte stop van de hypotheekrenteaftrek bij nieuwe leningen in tien jaar voor een prijsdaling van dertig procent kan zorgen. Bestaande huiseigenaren zouden dan dus te maken krijgen met een forse vermogensdaling. Maar volgens Van Rij is er in de politiek vrijwel niemand voor dat scenario.

“Ik denk dat als je het geleidelijk doet, de effecten nooit zo groot kunnen zijn”, geeft hij aan. “En dan is de volgende vraag: wat doe je met die opbrengst? Geef je die terug in lastenverlichting?” Van Rij stipt aan dat er zo'n elf miljard euro vrijkomt. Die kan worden ingezet om andere belastingen te verlagen, waardoor ook de pijn in maandlasten bij huizenbezitters op andere manieren kan worden gecompenseerd.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Hogeschool InHolland realiseert nieuw hoofdgebouw op campus Alkmaar

14 minuten geleden

Houten Stelthuis van Woonpioniers is aardbevings- en klimaatbestendig

2 uur geleden

Bouwvergunning voor wooncomplex door SVP in Banne Noord verleend

3 uur geleden

Landschappelijk ontworpen buurt in Vinex-wijk Schuytgraaf voltooid

Vandaag, 10:39

Veel meer financieringsaanvragen Warmtefonds om hogere gasprijzen

1 uur geleden

Grondprijs voor landbouwgrond loopt op tot bijna een ton

Vandaag, 09:36

ANWB: betrek bewoners beter bij parkeerplannen in de wijk

Gisteren, 14:00

Kabinet gaat mogelijk infrastructuurprojecten schrappen

Gisteren, 10:42

Onderzoek: bedrijventerreinen slecht voorbereid op wateroverlast

16 maart, 1:10

Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

16 maart, 10:08
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan