Het NVM-gebouw in Utrecht
Copyright: NVM

NVM: prijzen koopwoningen blijven stijgen vanwege krappe markt

9 oktober 2023, 9:58
De prijzen voor koopwoningen blijven stijgen als de koopwoningmarkt krap blijft, verwachten makelaars die lid zijn van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Zij merken dat de vraag naar woningen groeit, terwijl minder woningen te koop staan en steeds meer nieuwbouwprojecten worden uitgesteld. Dit zegt Lana Gerssen van de NVM-vakgroep Wonen tijdens de presentatie van de woningmarktcijfers van afgelopen kwartaal.

Vorig jaar zomer piekten de prijzen op de woningmarkt en daarna zijn ze wat gaan zakken. Maar nu worden woningen dus weer duurder. Hoe groot de prijsstijgingen komende tijd zullen zijn, kon Gerssen niet zeggen. “We gaan niet kijken naar de verwachtingen van prijsontwikkelingen. Dat deden we nog wel voordat de gasprijzen omhoog gingen en we dachten dat we wisten hoe het zou gaan. We dachten dat er een deuk in de woningmarkt zou komen, maar dat bleek niet zo te zijn”, vertelt ze.

Vooral in de nieuwbouw staan minder woningen te koop, meldt vicevoorzitter Chris van Zantwijk van de NVM-vakgroep Wonen. Nieuwbouwwoningen zijn over het algemeen duurder dan bestaande woningen. Woningzoekers vinden nieuwbouw soms te duur en stellen hun aankoop uit. Dat geeft problemen voor de bouw, want een bouwproject kan vaak alleen doorgaan als 70 procent van de woningen wordt verkocht voordat de huizen af zijn.

Verkoop achter
Meer nieuwbouwwoningen worden volgens de NVM uit het aanbod gehaald omdat de verkoop achterblijft. Afgelopen kwartaal waren dit meer dan 1980 woningen. Hierbij gaat het niet alleen om relatief dure huizen, maar ook om betaalbare koopwoningen of huurhuizen. Het aantal nieuwbouwwoningen dat werd ingetrokken is niet meer zo hoog geweest sinds eind 2014.

“In het vierde kwartaal piekt het aantal intrekkingen doorgaans. Het lijkt er helaas niet op dat er binnenkort meer aanbod is, want steeds meer projecten worden uitgesteld”, zegt Van Zantwijk. Projecten die worden uitgesteld en terug moeten naar de tekentafel, worden volgens de NVM anderhalf jaar later pas weer op de markt verwacht.

Daarnaast is het voor projectontwikkelaars lastiger geworden om de kosten voor een nieuwbouwproject terug te verdienen. Dit komt onder meer omdat de bouwkosten zijn gestegen. Daarom zijn duurdere huizen belangrijk, vindt Van Zantwijk. “Ik ben ook voorstander van betaalbare woningen, maar je hebt ook duurdere woningen nodig om een project dicht te kunnen rekenen. Daar hebben meer mensen baat bij dan wanneer er helemaal geen woningen komen.”

Bron: ANP

Trefwoorden

woningmarkt woningbouw nvm

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bridge of Mountains door NEXT Architects vormt verhoogde route over wisselend landschap

1 uur geleden

Ontwerp voor eerste torens Rijnhaven in Rotterdam onthuld

Vandaag, 09:45

BiermanHenket Architecten – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2026

Vandaag, 09:00

Hoogbouwcomplex KJ Den Haag opgeleverd

4 september, 3:12

Deltacommissaris: forse ingrepen nodig tegen wateroverlast en droogte

30 minuten geleden

Borstbeeld voor Abe Bonnema onthuld in geboortedorp Stiens

4 uur geleden

Raad Amsterdam krijgt meer transparantie over grote projecten

4 september, 12:19

Rekenkamer: aanpak zoetwatertekort loopt jaren achter

4 september, 10:21

Particuliere verhuurders noemen uitstel box 3-aanpassing funest

3 september, 3:09

Onderzoek: tientallen biljoenen naar toekomstige AI-datacenters

3 september, 10:17
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap