Bouwsector: dalende verkoop nieuwbouwwoningen is geen verrassing

5 oktober 2023, 13:54
Bouwend Nederland vindt het niet verrassend dat het aantal verkochte nieuwbouwwoningen in het tweede kwartaal van dit jaar is gehalveerd. Sinds het vierde kwartaal van 2021 ziet de belangenbehartiger van de bouwsector een terugval in het aantal afgegeven bouwvergunningen, waardoor er al langere tijd minder wordt gebouwd.

“We kunnen het oplopende woningtekort alleen oplossen als we nieuwe woningen toevoegen en daarnaast zorgen dat we doorstroming stimuleren”, zegt Bouwend Nederland. Maar in die ambitie wordt de bouwsector naar eigen zeggen belemmerd, onder meer door het uitblijven van een oplossing voor het stikstofprobleem, een tekort aan bouwlocaties en extra eisen die gemeenten stellen aan nieuwbouw.

Volgens Bouwend Nederland worden de problemen verergerd door het regeringsbeleid, ‘ondanks de goede ambities van minister De Jonge’. Ook gemeentes zouden meer verantwoordelijkheid moeten nemen. “Er is in de wetten Betaalbare Huur en Versterking Regie op Volkshuisvesting te weinig aandacht voor doorstroming en er missen instrumenten die bezwaarprocedures verkorten. Stop met de focus op binnenstedelijk bouwen, maar bouw een straatje bij in elke gemeente.”

Startbouwimpuls
Er worden wel stappen gezet, benadrukt de belangenorganisatie, zoals met de zogenoemde startbouwimpuls, waarmee bouwprojecten die stil dreigen te vallen toch door kunnen gaan. Daarvoor is veel animo, bleek vorige maand uit een eerste inventarisatie.

Het toevoegen van betaalbare nieuwbouwwoningen is bovendien niet de enige manier om de betaalbaarheidsproblemen op de woningmarkt op te lossen, zegt Bouwend Nederland. Het overgrote deel van de starters koopt hun eerste huis in de bestaande woningvoorraad. “Nieuwbouw moet in alle segmenten worden gebouwd, zodat doorstroming op de woningmarkt wordt gestimuleerd.”

Door de bouw van nieuwe woningen kan een verhuisketen in gang gezet worden waarmee ruimte ontstaat in de bestaande voorraad, becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) twee jaar geleden al.

Meer dan gehalveerd
Het CBS publiceerde donderdag nieuwe cijfers over de verkoop van nieuwbouwwoningen, waaruit bleek dat die in het tweede kwartaal meer dan gehalveerd was ten opzichte van vorig jaar. In april, mei en juni werden 3300 nieuwbouwwoningen verkocht en dat is 56,2 procent minder dan in dezelfde maanden vorig jaar. Naast een terugval van het aantal bouwvergunningen spelen ook de hoge hypotheekrente, een tekort aan bouwlocaties en hoge bouw- en grondkosten een rol.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Spectaculaire overkapping voor vernieuwd Arnhems busstation Kronenburg

1 uur geleden

Mecanoo transformeert oud laboratoriumgebouw tot informatie- en ontvangstpaviljoen

2 uur geleden

Groot Egyptisch Museum naar ontwerp van Heneghan Peng en West 8 officieel geopend

3 uur geleden

ZJA Architects & Engineers viert 35-jarig jubileum met expositie in Arcam

31 oktober, 3:17

Limburg trekt vijftig miljoen uit voor woningbouw bij intercitystations

44 minuten geleden

Corporaties lenen voor het eerst honderd miljard bij Waarborgfonds

Vandaag, 09:51

Coalitie Zuid-Holland bezorgd om woningbouw: mag niet vastlopen

31 oktober, 4:46

Aanbesteding voor nieuw windmolenpark op zee krijgt nul reacties

31 oktober, 12:10

FNV en aannemers: schrappen ID-pas bouwplaatsen is onbegrijpelijk

31 oktober, 10:04

Overijssel start met eigen aanpak rond kwetsbare natuur

30 oktober, 3:28
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan