Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

De Hypotheker: jonge kopers melden zich prominent op de woningmarkt

14 december 2023, 12:26
Van alle huizenkopers zijn jongeren veruit het meest actief. Meer dan de helft van alle woningen wordt op dit moment verkocht aan kopers tot 35 jaar. Ook is het aantal hypotheekaanvragen in deze groep fors toegenomen, blijkt uit cijfers van De Hypotheker.

Het aantal hypotheekaanvragen van woningkopers tot 35 jaar is vorige maand met ruim een kwart gestegen. Zij lenen gemiddeld 8,7 procent meer dan een jaar geleden. Dat is de grootste stijging in anderhalf jaar.

De oorzaak voor het toegenomen aanbod ligt volgens De Hypotheker deels in de verhoging van de overdrachtsbelasting voor (particuliere) beleggers en in de zelfbewoningsplicht die in steeds meer gemeenten geldt. Hierdoor mengen beleggers zich minder tussen kopers. Demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) is daarnaast van plan om de huren deels te reguleren, wat ook beleggers afschrikt.

Verder is de leencapaciteit van jonge huizenkopers het afgelopen jaar toegenomen als gevolg van loonstijgingen. Dit laat zich terugzien in het gemiddelde hypotheekbedrag voor kopers tot 35 jaar. Kopers in deze groep vragen nu gemiddeld een hypotheek aan van 315.000 euro. Een bedrag dat de afgelopen vijf maanden een stijgende lijn laat zien en 8,7 procent hoger ligt dan een jaar geleden, aldus De Hypotheker.

“We zien dat starters steeds actiever worden op de huizenmarkt en dat is een positieve ontwikkeling”, zegt Mark de Rijke, commercieel directeur van De Hypotheker. “Loonstijgingen hebben een positief effect op hun leencapaciteit.”

Volgens De Rijke hebben starters tegenwoordig meer kans op de woningmarkt, omdat kapitaalkrachtige beleggers zich deels hebben teruggetrokken. Maar er zijn nog wel ‘uitdagingen’ voor jongere kopers.

Prijzen koopwoningen gestegen
Economen van RaboResearch melden donderdag dat de prijzen van koopwoningen sinds afgelopen zomer wel weer zijn gestegen. De dip in de huizenprijzen duurde daarmee slechts één jaar, waarin de prijzen met ruim 6 procent zijn gedaald.

Volgens de economen zullen de huizenprijzen in 2024 naar verwachting de piek van vorig jaar zomer weer evenaren. Dat komt doordat kopers volgend jaar meer kunnen lenen, terwijl het woningaanbod beperkt blijft. Voor heel 2023 komen de huizenprijzen vermoedelijk nog 2,8 procent lager uit dan vorig jaar, om in 2024 en 2025 te stijgen met 4,5 procent.

In 2023 verbeterde de betaalbaarheid van woningen, zegt Stefan Groot, econoom bij RaboResearch. “De hypotheekrentes bewogen dit jaar wat rustiger vergeleken met 2022. En de cao-lonen namen flink toe als reactie op de hoge inflatie. Hoewel de prijzen van koopwoningen dus alweer stijgen, zijn huizen nu gemiddeld nog wel goedkoper dan vorig jaar.”

Volgend jaar kunnen huishoudens volgens Groot opnieuw meer lenen, terwijl het aanbod krap blijft. “Het aanbod van bestaande koopwoningen loopt terug en de nieuwbouw neemt nog geen vlucht. De krapte houdt waarschijnlijk aan tot na 2030.”

Schatting aantal woningtransacties naar boven
Ook de schatting voor het aantal woningtransacties is naar boven bijgesteld. “Eerder gingen we voor 2023 uit van 180.000 transacties. Het lijkt er nu op dat er dit jaar uiteindelijk 183.000 bestaande koophuizen van eigenaar wisselen. Voor 2024 gaan we nu niet uit van 170.000 transacties, maar van 180.000. Na volgend jaar trekt dat aantal naar verwachting weer aan. Voor 2025 voorzien we 184.000 transacties.”

Bron: ANP / De Hypotheker

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

RED Company vraagt vergunning aan voor productie- en onderzoeksfaciliteit Lilly

Gisteren, 14:47

AM gaat rol spelen in transformatie winkelcentrum in Veldhoven

Gisteren, 14:14

MIX architectuur ontwerpt woningen rond 'erf' langs de Spiegelwaal

Gisteren, 12:21

Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart

3 april, 4:35

Nieuw keurmerk voor inspectie- en adviesbedrijven binnenklimaat

Gisteren, 14:00

Kabinet trekt enkele miljarden uit voor nieuw windpark op zee

Gisteren, 10:06

Aurélie Hachez en Job Floris in gesprek over verschil maken door details

3 april, 2:46

Organisaties bepleiten kortere procedures aanpak vol stroomnet

3 april, 11:22

Investeerders verschaffen Vesteda lucht met pakket maatregelen

3 april, 9:27

Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe

2 april, 1:40
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan