Kabinet wil een bibliotheek in elke gemeente verplichten

7 november 2022, 11:49
Staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur) wil elke gemeente verplichten een volwaardige bibliotheek te hebben. Op verzoek van de Tweede Kamer gaat de bewindsvrouw hier een wet voor indienen, schrijft ze in een Kamerbrief. Dat raakt de vijftien gemeenten die volgens de laatste cijfers helemaal geen bibliotheek hebben of één die niet aan alle kwaliteitseisen voldoet. Om ervoor te zorgen dat de bibliotheken op orde zijn, krijgen gemeenten jaarlijks 58,7 miljoen euro extra vanaf 2025.

Nederland telt ruim zevenhonderd bibliotheekvestigingen, blijkt uit cijfers uit 2021 die zijn verzameld door de Koninklijke Bibliotheek (KB). Toch zijn er vijftien gemeenten die geen volwaardige bibliotheek hebben volgens de definitie in de Bibliotheekwet. Hier zitten gemeenten bij waar bijvoorbeeld alleen een zelfbedienings- of afhaalpunt of een bibliobus is, zoals in Albrandswaard (Zuid-Holland) en Mook en Middelaar (Limburg).

Een motie van Mohammed Mohandis (PVDA), Lucille Werner (CDA) en Lisa Westerveld (GroenLinks) die verzoekt dat elke gemeente een bibliotheek krijgt, werd afgelopen zomer gesteund door een meerderheid van de Tweede Kamer. Hier wordt nu dus uitvoering aan gegeven.

Mohandis juicht de aankondiging van het kabinet toe, zegt hij ook namens Werner en Westerveld. “Een bibliotheek is een essentiële voorziening die in elke gemeente hoort. Mensen ontmoeten elkaar, er wordt iets aan laaggeletterdheid gedaan, er wordt huiswerk gemaakt en zo kan ik nog wel even doorgaan.”

29,7 miljoen euro erbij
Gemeenten krijgen komend jaar alvast 29,7 miljoen euro erbij voor de bibliotheken. Dat wordt stapsgewijs opgebouwd tot het eerdergenoemde bedrag in 2025. Dan gaat ook de zorgplicht in, wat dus betekent dat elke gemeente een deugdelijke bibliotheek moet krijgen. Op dit moment hebben alle bibliotheken samen jaarlijks 450 miljoen euro te besteden. Dat is voor het grootste deel geld dat ze krijgen via gemeenten.

Directeur Klaas Gravesteijn van de Vereniging Openbare Bibliotheken ziet de aankondiging als een ‘erkenning’ voor de bibliotheken ‘na een lange periode van bezuinigingen’. Aan het einde van het vorige decennium is flink bezuinigd op bibliotheken, die daardoor zijn ‘verschraald’. Nog steeds blijven ze met moeite overeind. Twee op de drie bibliotheken hebben volgens de directeur een geldtekort.

Bron: ANP

Trefwoorden

bibliotheek gunay uslu

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Hedwig Heinsman toont 3D-geprinte optoppingen tijdens Architectuurbiënnale Venetië

Gisteren, 16:13

Robuust en energiezuinig depotgebouw voor Utrechtse collecties

Gisteren, 14:10

EGM architecten weerspiegelt merkidentiteit The Magnum Ice Cream Company in interieur hoofdkantoor

Gisteren, 11:21

Eerste grootschalige houten woongebouw van Rotterdam opgeleverd

Gisteren, 08:02

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

Gisteren, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

12 mei, 5:20

Nieuwe vertraging dreigt voor renovatie Binnenhof

12 mei, 10:14

Woningcorporaties dreigen met juridische stappen om kabinet aan afspraken te houden

8 mei, 4:20

Kamernet: studentenkamer is ruim zes procent duurder dan vorig jaar

8 mei, 12:27

Herstel ‘onveilige’ vloer waterschapskantoor kost ruim tien miljoen

8 mei, 11:24
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan