De in 2022 geopende nieuwe bibliotheek van Uithoorn, naar een ontwerp van Includi
Copyright: Marco Heyda / Includi

Gemeenten openen 42 bibliotheken dankzij subsidie uit Den Haag

15 maart 2024, 9:41
Dankzij een subsidie uit Den Haag kunnen gemeenten de komende jaren 42 bibliotheekvestigingen openen, meldt demissionair staatssecretaris Fleur Gräper (Cultuur). Daarnaast krijgen 245 bestaande bibliotheken geld om verbeteringen door te voeren. In totaal heeft Gräper in twee rondes 56 miljoen euro aan subsidies verstrekt. Donderdag heeft de bewindsvrouw bekendgemaakt welke gemeenten in aanmerking komen voor de tweede ronde.

Onder andere de gemeenten Almelo, Leeuwarden, Breda, Midden-Delfland, Krimpenerwaard, Echt-Susteren en Lopik hebben te horen gekregen dat ze subsidie krijgen voor een nieuwe bibliotheek.

De staatssecretaris heeft meer aanvragen voor een subsidie ontvangen dan haar budget toestond. Gemeenten konden in de tweede ronde nog een aanvraag indienen als ze in de eerste ronde een afwijzing hadden gekregen. In de tweede ronde werden uiteindelijk 63 aanvragen afgewezen.

In totaal wordt circa 70 miljoen euro geïnvesteerd om nieuwe bibliotheken neer te zetten of bestaande te verbeteren. Gemeenten dragen zelf namelijk nog eens een kleine 14 miljoen euro bij.

Door een wijziging in de wet worden gemeenten vanaf 2026 verplicht om inwoners toegang te geven een volwaardige bibliotheek. De subsidie moet de lokale overheden helpen om zich hier op voor te bereiden.

Gräper vindt het belangrijk om te investeren in bibliotheken. “Want bibliotheken doen zo veel meer dan je op het eerste gezicht denkt.” Mensen kunnen hier behalve voor boeken ook terecht voor bijvoorbeeld een cursus of om te worden geholpen bij hun belastingaangifte, licht ze toe.

Verheugd
Eveline Aendekerk, directeur van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), is verheugd. “Bibliotheken dragen enorm bij aan de leescultuur in Nederland. Of het nu gaat om beginnende lezers of boekverslinders, bibliotheken zijn er voor iedereen. Het is cruciaal dat iedere gemeente een bibliotheek heeft en dat de bibliotheek haar collectie op peil kan houden. Daar helpen de extra middelen zeer bij”, zegt ze.

Ook Klaas Gravesteijn, directeur van de Vereniging van Openbare Bibliotheken, is blij, ook al konden niet alle wensen worden vervuld: “Met deze investering wordt een enorme stap gezet in het versterken van bibliotheekwerk. Gemeenten worden hiermee in staat gesteld om zich voor te bereiden op de zorgplicht die ze krijgen voor bibliotheken. Hiermee wordt gegarandeerd dat iedereen toegang heeft tot een bibliotheekvoorziening in de buurt.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Stijn Poelstra legt hoofdkantoor BIG vast op film

20 februari, 4:11

Tosin Oshinowo benoemd tot nieuwe Oosterhoff Visiting Professor TU Delft

20 februari, 2:44

Team geselecteerd voor modernisering gevangeniscomplex Norgerhaven in Veenhuizen

20 februari, 1:38

Inschrijving Rietveldprijs 2026 van start

20 februari, 12:30

CPB: meer samenwerking nodig voor uitbreiding Europees stroomnet

20 februari, 3:26

Coalitie haalt haar eigen stikstofdoelen niet, denken planbureaus

20 februari, 11:40

Klimaatraad: overheid moet inzetten op gedrag bij duurzaamheid

20 februari, 9:28

Noord-Holland geeft ontheffing voor bouw datacenter in Aalsmeer

19 februari, 2:09

Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

19 februari, 12:02

Nieuwe minister VRO: nieuwe steden bouwen zal moeten

19 februari, 10:03
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan