Centrale Bibliotheek Den Haag, evenementenruimte
Copyright: Mecanoo
Centrale Bibliotheek Den Haag, begane grond
Copyright: Mecanoo
Centrale Bibliotheek Den Haag, kinderafdeling
Copyright: Mecanoo

Mecanoo ontwerpt vernieuwing Haagse Centrale Bibliotheek

28 september 2020, 12:53
In opdracht van de gemeente Den Haag maakt Mecanoo een masterplan voor de vernieuwing van de Centrale Bibliotheek aan het Spui. Het ontwerp betreft onder andere een modernisering van het interieur en de indeling van het gebouw.

Tot de belangrijkste ingrepen behoort de renovatie van de entree tot de bibliotheek en het café, om tot een uitnodigender beeld te komen. Onderdeel van het nieuwe programma wordt een debatcentrum met de voorlopige naam SPUI68. Dit wordt gesitueerd op de vijfde en zesde verdieping, en maakt ook gebruik van het bestaande maar onbenutte dakterras, meldt Mecanoo.

De Bibliotheek Den Haag heeft het pand in 1995 in gebruik genomen. De Centrale Bibliotheek is onderdeel van het Stadhuis van Den Haag, dat is ontworpen door Richard Meier. Francine Houben zegt dat ze een groot bewonderaar van Meiers architectuur is en dat Mecanoo met trots de opdracht voor de vernieuwing heeft aangenomen.

“Als jonge architect heb ik Richard Meier en wethouder Adri Duivesteijn geadviseerd het ontwerp voor het Atrium van het Stadhuis te behouden”, vertelt Houben. “Dat stond onder druk als gevolg van financiële problemen. En kijk nu! Het Atrium is de mooiste overdekte openbare ruimte in Den Haag.”

Aanlokkelijk
Hoe fraai Meiers combinatie van het stadhuis en de bibliotheek ook is, Houben ziet ook een probleem. “De bibliotheek is niet genoeg benadrukt”, zegt ze. “Door de enigszins verborgen entree en de verlichting lijkt het teveel op een kantoorgebouw. Ik wil daar iets aan doen, overigens zonder Meiers gebouw aan te tasten.”

Houben wil een ontwerp leveren dat meer mensen het gebouw binnenlokt. In haar plan krijgt elke verdieping een specifiek programma. “Bijvoorbeeld wordt de vierde verdieping het domein van muziek”, legt Houben uit. In aanvulling op de eigen muziekcollectie van de Centrale Bibliotheek, komt ook de bibliotheek van het Koninklijk Conservatorium hier.

Tevens zal Mecanoo meer studieplekken toevoegen aan het interieur; zowel beslotener als opener plekken, aldus het architectenbureau.

Voortgang
Voor de renovatie is 2,5 miljoen euro uitgetrokken. Het project wordt over verschillende jaren uitgespreid, waarbij de renovatie vloer voor vloer wordt uitgevoerd. Als eerste wordt komend jaar de muziekafdeling aangepakt, ingegeven door de komst van de conservatoriumbibliotheek. Na 2022 beslist de gemeenteraad over de vervolgstap en de financiering.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Brug door West 8 verbindt stadshart Den Helder met Willemsoord

Gisteren, 09:18

Architectenweb Sportzomer: roeien brengt Indira van ’t Klooster in contact met de omgeving

13 augustus, 9:16

Nieuwe Instituut verwerft archief Aldo en Hannie van Eyck

12 augustus, 9:22

Architectenweb Sportzomer: Mark Hereijgers hervond zichzelf na jarenlang obsessief sporten

11 augustus, 9:08

Internationaal Gerechtshof oordeelt dat landen schade aan klimaat moeten voorkomen

25 juli, 10:06

Jan Peter Legtenberg nieuwe algemeen directeur KuiperCompagnons

24 juli, 11:25

Helft arbeidsmigranten platteland na zes jaar nog in Nederland

23 juli, 11:06

Zoetermeer wil brug over spoor en A12 renoveren

22 juli, 11:59

Aanpak Zuid-Hollandse verkeersader kost tientallen miljoenen meer

21 juli, 12:29

Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

18 juli, 11:09
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan