Copyright: VAYA Studio OOD
Copyright: VAYA Studio OOD
Copyright: VAYA Studio OOD
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Concept
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: Cityförster, Atelier Gram
Copyright: LOLA Landscape Architects

Cityförster en Atelier Gram ontwerpen woontoren met collectieve voorzieningen voor Tirana

Gisteren, 14:21
Cityförster heeft samen met Atelier Gram een 160 meter hoog gebouw voor een gemengd programma in de Albanese hoofdstad Tirana ontworpen. Tirana Crevices bestaat uit twee geschakelde torens met ‘spleten’, die collectieve ruimten bieden. De begane grond biedt een openbaar landschap met rotsen en water, ontworpen in samenwerking met LOLA Landscape Architects.

Tirana Crevices moet verrijzen in het hart van de Albanese hoofdstad. Het ontwerp van Cityförster – gevestigd in Rotterdam, Hannover en Tirana – en het Tjechische bureau Atelier Gram bestaat uit twee torens op een sokkel van vier verdiepingen. De twee torens zijn beide opgebouwd als een stapeling van blokken met gelijke proporties.  Deze blokken zijn subtiel ten opzichte van elkaar verschoven.

Daartussen liggen niveaus als spleten, of kloven (‘crevices’), die gemeenschappelijke voorzieningen bieden en tevens fungeren als onderbrekingen in de verticale stad, leggen de architecten uit. Om het gebouw goed te integreren in zijn omgeving, is het opgetild en lijkt het te rusten op een aantal rotsblokken. Deze ‘rotsen’ vormen, samen met waterpartijen, een landschappelijke open ruimte, ontwikkeld in samenwerking met LOLA Landscape Architects. Deze ruimte trekt publiek naar de plek, waardoor Tirana Crevices naast een woonproject ook een stedelijk anker vormt.

Gemeenschappelijke voorzieningen
Om bij dit project met hoge dichtheid ook gemeenschappelijkheid te creëren, hebben de architecten een sterke nadruk gelegd op collectieve ruimten in de hele toren. Tussen de gestapelde volumes zijn ruimten ontworpen, die fungeren als de ‘verticale tegenhangers’ van openbare voorzieningen in het stratenplan van een stad, zoals pleinen en speeltuinen.

Zo is er een ruimte ‘the Playground’ op het dak van de sokkel, die geschikt is voor gebruik door meerdere generaties, maar met een veilige en gemakkelijk toegankelijke ruimte voor kinderen vooral gericht is op gezinnen. The Pool ligt op een hoog niveau en biedt fraai uitzicht over de stad en de omliggende bergen. Het wordt een recreatiezone voor bewoners, die verkoeling biedt tijdens de warmere maanden. Het bijzondere terras versterkt de identiteit van de toren, aldus de architecten.

The Hangar is een opvallend hoekvolume dat plaats biedt een gemeenschappelijke sportfaciliteiten. Bewoners kunnen hier verschillende activiteiten beoefenen, van squash en yoga tot klimmen en fitness, terwijl ze genieten van het uitzicht op het stedelijke landschap.

The Canteen, hoog in de toren, fungeert als een multifunctionele sociale verdieping. De ruimte biedt de bewoners van Tirana Crevices mogelijkheden van informele maaltijden tot filmvertoningen en familiebijeenkomsten. Dankzij beweegbare wanden en gordijnen is de ruimte eenvoudig aan te passen voor verschillende doeleinden.

Verticale en gewortelde gemeenschap
De toren wordt opgebouwd uit een modulair rastersysteem met blokken van uiteenlopende afmetingen. Elk volume wordt bekleed met een andere lokale natuursteen. De gemeenschappelijke ruimten tussen de blokken worden daarentegen voorzien van een duidelijk onderscheidend materiaal, waarmee de afwijkende, gemeenschappelijke functie wordt benadrukt en deze ruimten duidelijk herkenbaar zijn binnen de totale vorm van de toren.

“Met Tirana Crevices wilden we niet alleen hoogbouw ontwerpen, maar een verticale gemeenschap die geworteld is op de locatie”, zegt Martin Sobota, architect bij Cityförster. “Het modulaire concept stelde ons in staat om een sterke architecturale identiteit te creëren met behoud van een menselijke schaal. Het gebruik van lokaal natuursteen was essentieel. Niet alleen om het gebouw te verbinden met zijn culturele en geologische context, maar ook om ons streven naar duurzaamheid te versterken door middel van eerlijk materiaal en regionaal vakmanschap.”

Naast ruim 28.500 m2 oppervlakte aan woonruimte en bijna 3.000 m2 aan gemeenscheppelijke voorzieningen, gaat Tirana Crevices ruimte bieden aan kantoren (circa 4.700 m2), winkels, cafés en restaurants. Ook maakt 12.500 m2 parkeergelegenheid deel uit van het project.

Geen werkelijke hoogtebeperkingen
In tegenstelling tot de verwachtingen op basis van eerdere lokale debatten over hoogte waren er bij het project geen werkelijke hoogtebeperkingen, zegt Cityförster. Het architectenbureau zag jaren geleden zelf het project Park City door die hoogtedebatten mislukken. Ditmaal konden de architecten verticaliteit op een expressievere en efficiëntere manier onderzoeken, aldus Cityförster, wat resulteerde in “een slank en sierlijk silhouet” voor Tirana Crevices. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Video: het MIX-paviljoen in zijn groene omgeving

Vandaag, 15:24

De Hemelse Tuin van Studio Valkenier is een veelzijdige stadslandbouwboerderij

Vandaag, 13:41

Gevel Sombra-paviljoen door MVRDV beweegt mee met de zon

Vandaag, 10:51

Het Nederlands paviljoen in Venetië als inclusieve sportbar

Vandaag, 10:16

Woningcorporaties dreigen met juridische stappen om kabinet aan afspraken te houden

4 uur geleden

Kamernet: studentenkamer is ruim zes procent duurder dan vorig jaar

Vandaag, 12:27

Herstel ‘onveilige’ vloer waterschapskantoor kost ruim tien miljoen

Vandaag, 11:24

Nationale Parken: kabinet laat ons vallen met schrappen financiering

Gisteren, 16:18

Aedes: zo’n 140 corporaties schrappen investeringen

6 mei, 4:59

College Rotterdam stelt gebiedsambitiedocument Hart van Overschie vast

2 mei, 11:00
Robert MuisRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan