Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Cityförster, studiomauer
Copyright: Cityförster, studiomauer
Copyright: Cityförster, studiomauer
Copyright: Cityförster, studiomauer
Copyright: Cityförster, studiomauer
Copyright: Cityförster, studiomauer
Winnend plan van Cityförster en studiomauer legt sterke nadruk op gemeenschap
7 december 2020, 17:18
Cityförster
en
studiomauer
hebben de eerste prijs gewonnen in de internationale competitie voor ecovillage Hannover. Hun ontwerp streeft naar terugdringing van de ecologische voetafdruk, waartoe de bureaus ook kritisch hebben gekeken naar de almaar groeiende vraag naar leefruimte per hoofd van de bevolking.
Het project ecovillage Hannover kenmerkt zich door het idealistische uitgangspunt van fundamentele, coöperatieve waarden, met gemeenschap, gelijkwaardigheid, duurzaamheid en diversiteit. De wijk zal uit ongeveer 500 woningen bestaan, die worden gebouwd binnen een gebied van circa 5 hectare en plaats bieden aan circa 900 inwoners.
Genoeg
Cityförster, het internationaal en interdisciplinair partnerschap van architecten, ingenieurs en stedenbouwkundigen, en het Duitse bureau studiomauer, geven aan met het project noodzakelijke veranderingen in de bouwwereld te willen concretiseren. Dat betekent niet alleen een vermindering van de CO
2
-uitstoot bij de bouw, realisatie van de wijk in hout en het stimuleren van kringlopen en biodiversiteit; een van de opvallendste kenmerken van ecovillage is ‘sufficiency’.
De bureaus hebben ‘toereikendheid’ gekozen als strategie om de ecologische voetafdruk te minimaliseren. Vanuit dit principe hebben ze ook kritisch gekeken naar de huidige manier waarop de leefruimte in het algemeen wordt ingericht en de voortdurende groei in de vraag naar die leefruimte per hoofd van de bevolking, leggen ze uit.
“De constructie van één vierkante meter van een nieuw gebouw met behulp van gangbare bouwmethodes genereert één ton CO
2
”, stelt het team. “Bij ecovillage is daarom de leefruimte per hoofd van de bevolking sterk teruggebracht.” Dat maakt tegelijkertijd de weg vrij naar een minder op het individu gerichte en juist een gemeenschappelijke en gedeelde manier van leven.
Met het project willen de bureaus, zo leggen ze uit, “een te lang uitgestelde discussie over bouwen, over wonen, over samenleven aanmoedigen, waarin eenvoud als filosofie wordt nagestreefd.” In ecovillage willen Cityförster en studiomauer dat concretiseren met, naast een ‘co-working space’ en ateliers, gemeenschappelijke leefruimten, tuinen voor eenieders gebruik en een gastenverblijf.
Coöperatief en publiek
Kern van het stedenbouwkundig ontwerp is het levendige dorpsplein. Daar biedt een centraal complex, de CYC-heb, ruimte aan de energievoorziening, ateliers, een bouwmaterialenruilplek, lesruimten en het gastenverblijf.
Dit centrum fungeert als schakel tussen de publieke en de coöperatieve sfeer, leggen de ontwerpers uit. Rond de CYC-hub bevinden zich de ‘commons’; ze vormen het groene hart van ecovillage, waar water wordt beheerd, voedsel wordt geproduceerd en de gemeenschapszin wordt ervaren.
Ecovillage zal zo’n 2.500 m
2
gemeenschappelijke voorzieningen en 2 hectare landbouw- en tuiniergrond omvatten. Naast deze gronden en de circa 500 woningen moet er zo’n 3.100 m
2
aan commerciële ruimten komen.
Ecologische en sociale duurzaamheid
De exploitatie van ecovillage is geheel CO
2
-neutraal gepland en ook tijdens de bouw moet de CO
2
-uitstoot tot een minimum worden beperkt. Alles wordt opgetrokken in hout en de afwerking van de gevels wordt geminimaliseerd. De biodiversiteit wordt bevorderd en grijs- en regenwater worden door middel van een helofytenfilter gezuiverd voor eventueel hergebruik voor de tuinen.
Wat betreft de mobiliteit legt het ontwerpteam het zwaartepunt op openbaar vervoer, voetgangers en fietsers. Per wooneenheid zal er slechts 0,2 parkeerplaats beschikbaar zijn; in ruil daarvoor heeft het team royale ruimtes ingepland voor fietsen, verhuurstations, handkarren, et cetera. Een directe aansluiting op het lightrailsysteem completeert het mobiliteitsconcept, aldus Cityförster en studiomauer.
De verschillende buurten, die door de ‘commons’ onderling en met het centrum worden verbonden, zijn opgezet als clusters van variërende grootte. Ze omvatten verschillende gebouwtypologieën, die op hun beurt ruimte bieden aan een breed scala aan woonvormen. Deze ‘democratische’ woonmix bevordert de sociale integratie en creëert sterke buurten, legt het ontwerpteam uit.
Geheel
Na het winnen van de prijsvraag krijgt het team van Cityförster en studiomauer nu de stedenbouwkundige opdracht. Volgend jaar zou de bouw van de eerste projectdelen kunnen starten. “Bij ecovillage was ons primaire doel om alle onbenutte mogelijkheden die er binnen de stedenbouw liggen te gebruiken en om daarmee een nieuwe norm te stellen”, stelt Oliver Seidel, oprichter en partner van Cityförster.
“Bijvoorbeeld door de stad te zien als een in elkaar grijpend systeem en als een kringloop, en door thema‘s als mobiliteit, duurzaamheid en materiaalgebruik te zien als onderdelen van een geheel. Het doel moet niet zijn om minder slecht te bouwen, maar om zo goed mogelijk te bouwen”, aldus Seidel.
Trefwoorden
stedenbouw
duitsland
ecovillage hannover
hannover
cityförster
duurzaamheid
studiomauer
Best gelezen
1
Rotterdam verleent bouwvergunning voor Schieblokken
vrijdag, 28 november
2
Nieuw voorstel voor renovatie en uitbreiding De Kuip
woensdag, 26 november
3
MORE Architecture en Studio Nauta ontwerpen woontoren midden op Katendrecht
donderdag, 27 november
4
Gemeenteraad stelt gebiedsvisie voor Bussum-Zuid vast
donderdag, 27 november
5
Schiphol investeert tien miljard in nieuwe terminal en andere infrastructuur
woensdag, 26 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Cityförster wint internationale prijsvraag voor stadsuitbreiding Frankfurt am Main
19 november 2020
KCAP en Cityförster vernieuwen cultureel gebouw en district in Bratislava
17 augustus 2020
Biofilisch en parametrisch ontwerp voor stedelijke ontwikkeling op grote schaal
17 november 2020
Cityförster en Atelier Gram ontwerpen woontoren met collectieve voorzieningen voor Tirana
7 mei
Plannen voor een veerkrachtige stad; KAAN Architecten in Amsterdam
16 september 2020
Herzog & de Meuron en Vogt winnen competitie nieuwe wijk in Hamburg
16 april 2020
Design District in Londen is gevarieerde en complexe wijk
31 maart 2020
Voorstel voor drijvende, klimaatadaptieve en inclusieve wijk in Rijnhaven Rotterdam
12 december 2019
Architectuurprijs voor 'Nederlands' project in Albanië
17 april 2018
Team van Cityförster en Felixx geselecteerd voor ontwikkeling district Freiburg
9 februari 2018
Rubberen woning voor De Eenvoud Almere
27 oktober 2011
Cityförster Rotterdam wint prijsvraag Tirana
1 augustus 2008
MVRDV-masterplan voor Karlsruhe met zwevende tuin als blikvanger
3 augustus 2020
Groot stedelijk transformatieproject van Cityförster en KCAP kan starten
20 februari
UNStudio maakt tech-ondersteund masterplan voor tienminutenwijk in Seoul
1 november 2021
Cityförster wint internationale prijsvraag voor stadsuitbreiding Frankfurt am Main
19 november 2020
KCAP en Cityförster vernieuwen cultureel gebouw en district in Bratislava
17 augustus 2020
Biofilisch en parametrisch ontwerp voor stedelijke ontwikkeling op grote schaal
17 november 2020
Cityförster en Atelier Gram ontwerpen woontoren met collectieve voorzieningen voor Tirana
7 mei
Plannen voor een veerkrachtige stad; KAAN Architecten in Amsterdam
16 september 2020
Herzog & de Meuron en Vogt winnen competitie nieuwe wijk in Hamburg
16 april 2020
Design District in Londen is gevarieerde en complexe wijk
31 maart 2020
Voorstel voor drijvende, klimaatadaptieve en inclusieve wijk in Rijnhaven Rotterdam
12 december 2019
Architectuurprijs voor 'Nederlands' project in Albanië
17 april 2018
Team van Cityförster en Felixx geselecteerd voor ontwikkeling district Freiburg
9 februari 2018
Rubberen woning voor De Eenvoud Almere
27 oktober 2011
Cityförster Rotterdam wint prijsvraag Tirana
1 augustus 2008
MVRDV-masterplan voor Karlsruhe met zwevende tuin als blikvanger
3 augustus 2020
Groot stedelijk transformatieproject van Cityförster en KCAP kan starten
20 februari
UNStudio maakt tech-ondersteund masterplan voor tienminutenwijk in Seoul
1 november 2021
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Boek biedt inspiratie en handvatten voor herinrichting van straten
Vandaag, 16:44
Op donderdag 11 december wordt in het Nieuwe Instituut in Rotterdam het boek Studio Straat gepresenteerd.
Gedeelde eersteprijswinnaars bij 35e editie Euregionale Architectuur Prijs
Vandaag, 14:35
De 35e van de Euregionale Architectuur Prijs (EAP) heeft twee gedeelde eersteprijswinnaars opgeleverd.
Buurtblok Kootpark van MNNR Architects beantwoordt Uithoornse woningvraag
Vandaag, 13:45
Aan de Sportlaan in Uithoorn heeft MNNR Architects, in opdracht van ALDI Vastgoed en woningcorporatie Eigen Haard, een inclusief woongebouw met voorzieningen gerealiseerd.
Expositie over eerste tijdelijke woningen in vijftigjarig Almere
Vandaag, 11:24
Maandag om 16.00 uur wordt in het Stadsarchief Almere de tentoonstelling ‘De eerste sleutels van Almere, van Bivak tot Schoolwerf (1975-1976)’ geopend.
Besluit over verdwijnen dorp Moerdijk halfjaar uitgesteld
Vandaag, 15:27
Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk.
Amsterdam overweegt hogere toeristenbelasting in herbestemming panden te stoppen
Vandaag, 10:30
Het stadsbestuur overweegt de toeristenbelasting te verhogen als de landelijke btw-verhoging niet leidt tot een daling van het aantal toeristenovernachtingen.
Amsterdam zoekt vastgoedpartij die 'werkcorporatie' wil opzetten
28 november, 5:16
De Werkcorporatie Amsterdam moet helpen om kleinschalige en betaalbare bedrijfsruimtes voor bijvoorbeeld meubelmakers en loodgieters in de stad te realiseren.
Woningbezit investeerders neemt verder af in derde kwartaal
28 november, 2:38
De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het derde kwartaal van dit jaar aan.
Euromast drie maanden dicht voor grote opknapbeurt
28 november, 12:24
Tot en met april volgend jaar worden de buitenkant van de toren en het restaurant gerenoveerd.
Limburg onderscheidt architect Jo Coenen met erepenning
28 november, 10:49
Hij kreeg de onderscheiding voor zijn ‘uitzonderlijke verdiensten voor het vakgebied van de architectuur en stedenbouw in Limburg, Nederland en daarbuiten’.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur