Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
In 2024 werd een woongebouw in Amstelveen gerenoveerd en opgetopt
Copyright: Annet Delfgaauw

‘Transformatie en optoppen levert tienduizenden woningen en klimaatwinst op’

Gisteren, 11:53
Woningbouw vergt veel grondstoffen en veroorzaakt daarmee veel CO2-uitstoot. De Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) ziet veel mogelijkheden om het anders aan te pakken. Als in plaats van nieuwbouw meer bestaande gebouwen worden opgetopt, gesplitst of getransformeerd tot appartementen, kan dat tienduizenden woningen én klimaatwinst opleveren, schetst de raad in een rapport.

De sector kan zo volgens de WKR een belangrijke bijdrage leveren aan een circulaire economie. “Afgelopen jaren zijn er jaarlijks ongeveer 12.500 woningen met deze strategieën gecreëerd. De potentie is echter veel groter”, stelt de WKR. Die houdt het voor mogelijk om zo tot wel 48.000 per jaar te realiseren. Door veel meer bestaande bebouwing te gebruiken, dalen het grondstoffengebruik en de klimaatimpact fors volgens de raad.

Vijftig procent minder klimaatimpact dan nieuwbouw
Meer verdiepingen op gebouwen zetten heeft ongeveer vijftig procent minder klimaatimpact dan nieuwbouw, becijfert de WKR. Het transformeren van bijvoorbeeld kantoorpanden tot appartementen scheelt nog meer grondstoffen en uitstoot: 66 procent. Grote woningen splitsen in kleinere appartementen is het eenvoudigst en heeft ten opzichte van nieuwbouw 85 procent minder klimaatimpact per vierkante meter.

Om de bouw verder te verduurzamen, pleiten de opstellers van het rapport ook voor meer biobased bouwen, met hout uit duurzaam beheerde bossen.

In het rapport gaat de WKR ook in op andere sectoren, zoals vervoer en kleding. Volgens de raad is steviger beleid nodig om het doel van een circulaire economie in 2050 te behalen. “Het ontbreekt aan samenhangend, langjarig beleid en een concrete uitwerking", schrijft het adviesorgaan. "Dit is zonde, want een meer circulaire economie biedt naast klimaatwinst ook strategische kansen.”

Strategische voordelen
In een circulaire economie worden grondstoffen zo efficiënt mogelijk gebruikt en hergebruikt, zodat er zo min mogelijk milieuschade en klimaatimpact is. Dat heeft ook strategische voordelen. “Voor veel materialen is Nederland afhankelijk van het buitenland. De laatste jaren nemen de leveringsrisico's in Nederland toe, onder andere door geopolitieke spanningen en de concurrentie om schaarse materialen.”

Commissievoorzitter Kornelis Blok en zijn medeauteurs zien bovendien economische kansen. "Efficiënter materiaalgebruik, reparatie, hergebruik en hoogwaardige recycling kunnen bijdragen aan innovatie, nieuwe bedrijvigheid en een sterkere concurrentiepositie."


De foto boven dit bericht betreft de renovatie met optopping van woongebouw Aquarius in Amstelveen

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Voorlopig ontwerp cultuurcluster Berlijnplein in Utrecht gepresenteerd

Gisteren, 15:27

Universiteitscampus Spui in centrum Den Haag in gebruik genomen

Gisteren, 13:58

Amsterdam wil hiphopcentrum realiseren in stadseel Zuidoost

Gisteren, 10:46

Menselijk contact, licht en lucht staan centraal bij appartementencomplex van SO-IL

26 maart, 2:47

Zeeuwse Staten willen inspraak inwoners op groeiplan provincie

Gisteren, 09:30

Minister: meer geld nodig voor Warmtefonds voor duurzamere woning

26 maart, 12:29

Kadaster: nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers

26 maart, 9:35

SER adviseert kabinet: wees standvastig in verduurzamingsbeleid

25 maart, 11:03

Omzet Ballast Nedam gestegen, ook orderboek groeit

24 maart, 1:20

Woningcorporaties bouwden in 2025 meeste huizen in jaren

24 maart, 11:16
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan