Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
De intermodale hub
Copyright: Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA, Stramien CV
Aankomsthal
Copyright: Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA, Stramien CV
Vertrekhal
Copyright: Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA, Stramien CV
Een nieuw hotel
Copyright: Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA, Stramien CV
De toekomstige tram
Copyright: Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA, Stramien CV
Belgisch-Nederlands team geselecteerd voor ambitieus infrastructuurproject Brussels Airport
26 juni, 17:44
De komende jaren investeert Brussels Airport fors in haar luchthaveninfrastructuur. Daartoe werd een Europese aanbestedingsprocedure uitgeschreven, waarbij het Belgisch-Nederlandse team ‘
Witteveen+Bos
,
Benthem Crouwel Architects
,
OKRA
,
Stramien CV
’ is geselecteerd om een toekomstgericht ontwerp te realiseren voor dit ambitieuze project. In nauwe samenwerking met de opdrachtgever zorgt dit team voor het architectonisch ontwerp, de engineering en het landschapsontwerp. Het team zet sterk in op de passagiersbeleving.
Brussels Airport Company (BAC) heeft grootse plannen. De onderneming wil in de komende jaren de vertrek- en aankomsthal uitbreiden en een nieuwe intermodale hub, een nieuw hotel en een groene boulevard met park realiseren voor de luchthaven bij Zaventem. Met deze uitbreidingen wil BAC de nodige ruimte creëren om de verwachte passagiersgroei op te vangen, een verandering van vervoerswijze (modal shfit) te stimuleren en maximaal in te zetten op een uitzonderlijke passagiersbeleving.
Via een Europese aanbestedingsprocedure – waarop meer dan veertig internationale teams inschreven – werd het team van Witteveen+Bos, Benthem Crouwel Architects, OKRA en Stramien CV geselecteerd. Verschillende onderaannemers geven ondersteuning bij de uitwerking, laat het team weten.
Planeground ondersteunt de logische functionele indeling van de gebouwen en controles op passagiersstromen. M-gineers is betrokken bij het ontwerp en de uitwerking van de BEO-velden, de HVAC-, Elektra-, Sprinkler- en beveiligingssystemen. Zonneveld assisteert bij het ontwerp en uitwerking van een deel van de hoofddraagconstructies. Tot slot staat 4Building het team bij in het bepalen van de bouwkosten.
Multifunctionele, comfortabele, veilige totaalbeleving
Centraal in het ontwerp staat de passagiersbeleving. Voor beide reizigersstromen (zowel aankomst als vertrek) gaat de terminaluitbreiding zich presenteren als levendige, aantrekkelijke ruimte met een veelheid aan functies waar je efficiënt en intuïtief doorheen beweegt, aldus het ontwerpteam.
Vandaag stromen 65.000 tot 85.000 reizigers per dag door de terminal en deze loopt tegen zijn maximumcapaciteit aan. Het project creëert meer ruimte om de verwachte passagiersgroei op te vangen. Daarbij wordt ingezet op efficiëntie, comfort, beleving, hospitality en veiligheid. Daarbij heeft het ontwerpteam aandacht voor zowel reizigers en bezoekers als medewerkers.
‘De concentratie en stapeling van functies, en het werken binnen een bestaande context met veel passagiers maken dit een zeer uitdagend project”, zegt Maarten Veerman, design & engineering manager bij Witteveen+Bos. Het betekent dat het bureau “de volle breedte van onze ingenieursdiensten moeten en kunnen benutten.”
Een verbindende openbare ruimte
Brussels Airport is vandaag een ruimtelijk complex met tal van functies die verspreid liggen op verschillende niveaus. In het ontwerp worden de stromen aankomende en vertrekkende passagiers gebundeld in één gebouw: de intermodale hub met centraal stijgpunt. Dat stijgpunt is herkenbaar aanwezig in een aantrekkelijke openbare buitenruimte, van waaruit alle omliggende gebouwen toegankelijk zijn, legt het ontwerpteam uit.
Vanuit de publieke buitenruimte zijn de verschillende lagen van de intermodale hub zichtbaar door royale openingen. Die zorgen voor maximale daglichttoetreding op alle niveaus. Een enorme vide brengt zelfs daglichtinval tot in het diepste niveau, het ondergrondse treinstation.
“Het ontwerp van de nieuwe intermodale hub, terminaluitbreiding en hotel voor Brussels Airport is rationeel, helder en vanzelfsprekend. Het combineert een geweldige beleving voor gebruikers met een zeer efficiënte en modulaire opzet van de gebouwen”, zegt Daniel Jongtien, architect-partner bij Benthem Crouwel Architects.
Intuïtieve
wayfinding
De intermodale hub komt centraal in het plan: een levendige kern waarin alle verkeersmodi verticaal gestapeld worden. Het centrale stijgpunt vormt een nieuwe verbinding met het treinstation, een vernieuwd centraal busstation, een ruime fietsenstalling en een vernieuwde taxizone. Ook de toekomstige luchthaventram krijgt er zijn eindstation. Brussels Airport wil zo verder inzetten op een
modal shift
, een verschuiving naar het gebruik van duurzaam vervoer van en naar de luchthaven door dit te faciliteren en te stimuleren.
De intermodale hub creëert niet alleen meer ruimte voor de toekomstige groei van de passagiersaantallen, maar zorgt ook voor een efficiëntere doorstroom. De toegangspoort leidt reizigers immers op een heldere, intuïtieve manier naar alle gebouwen, legt het winnende team uit. Dat geschiedt bovendien op een veilige manier: de reizigers hoeven geen straat over te steken.
Vertrekhal met adembenemend uitzicht op de tarmac
De vertrek- en aankomsthal wordt uitgebreid en aangepast om zowel de (toekomstige) doorstroom te faciliteren als de beleving te maximaliseren. Vertrekkende reizigers worden verwelkomd in een indrukwekkende, overzichtelijke vertrekhal, aldus het ontwerpteam.
Het team noemt als één van de elementen die indrukwekkend zijn en de beleving vergroten de volledig glazen gevel, met een spectaculair uitzicht op de landingsbaan. “Belangrijk is dat ook de aankomstzone deelt in deze beleving”, zegt Tine Durnez, ir.-architect en partner bij Stramien CV. “Na de grenscontrole komen aankomende reizigers in een lichte, hoge overzichtelijke ruimte. De aankomsthal en vertrekhal staan fysiek en visueel met elkaar in verbinding via een grote vide.”
De glazen gevel zorgt uiteraard ook voor royale daglichttoetreding, Die is er tevens via het dak, dat daarnaast wordt voorzien van een grote hoeveelheid zonnepanelen en groen.
Naast de terminal komt een nieuw viersterrenhotel met meer dan 300 kamers dat in aanvulling op het bestaande hotel gaat zorgen voor een ruimer verblijfsaanbod. Naast een plek om te overnachten, meot het nieuwe hotel ook een aangename ontmoetingsruimte worden om te dineren, werken en ontspannen.
Groene buitenruimte voor reiziger en natuur
Zowel binnen de gebouwen als buiten zet het ontwerp sterk in op groenbeleving. De groene boulevard en park vormen de toegang tot de intermodale hub. De buitenruimte wordt royaal vergroend met hoofdzakelijk inheemse soorten. Het groen draagt bij aan een duurzame, biodiverse leefomgeving. Bovendien zorgt de groenruimte voor waterbuffering en het beperken van het hitte-eilandeffect.
Daarnaast speelt groen een belangrijke rol is de beleving van de reizigers, bezoekers en werknemers. “De buitenruimte verbindt de verschillende planonderdelen. Van de start van de boulevard tot de nieuwe vertrekhal speelt groen een belangrijke rol in het verbeteren van de verblijfskwaliteit”, zegt Bas Heessels, landschapsontwerper en associate bij OKRA. Ook binnen de nieuwe bebouwing verzorgt de groene inrichting een aangename sfeer. Natuur brengt rust en ontspanning, aldus de ontwerpers.
Keuze voor duurzaamheid
Voor de nieuwe gebouwen streeft het team naar duurzaamheidslabels BREEAM Outstanding, WELL Platinum en DGNB Gold. Dit past binnen de duurzaamheidsstrategie van Brussels Airport. Daarvoor zet het ontwerpteam in op flexibele gebouwen met een modulaire opzet en waar mogelijk houten constructies.
Ook zet het team in op duurzame materiaalkeuze en circulaire principes, zo laat het weten. Voorts streeft het naar het beperken van de energievraag en het integreren van toekomstbestendige technieken zoals waterinfiltratie, een beo-veld, warmtepompen en zonnepanelen.
Planning
De werkzaamheden voor de intermodale hub, terminal en hotel starten ten vroegste in de tweede helft van 2026. De gebouwen worden gefaseerd opgeleverd. Ten laatste in 2032 moet alles klaar zijn, vertelt het ontwerpteam.
https://www.youtube.com/watch?v=KEXzWEPC9qw
Trefwoorden
intermodale hub
okra landschapsarchitecten
okra
witteveen+bos
brussels airport company
reizigerservaring
zaventem
belgië
vliegveld
brussels airport
infrastructuur
benthem crouwel architects
luchthaven
reizigers
stramien cv
Locatie
Best gelezen
1
Houthybride woongebouw langs de A8 in Zaandam opgeleverd
dinsdag, 11 november
2
MVRDV ontwerpt bolvormig sportcomplex in Albanese hoofdstad Tirana
maandag, 10 november
3
WillemsenU zinkt villa af in landschap
dinsdag, 11 november
4
Campus met onderwijs en woningen in 's Hertogenbosch officieel geopend
vrijdag, 7 november
5
Groningers kiezen nieuwe invulling voor plek gesloopte parkeergarage in stadscentrum
dinsdag, 11 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Witteveen+Bos ontwerpt fietsbrug voor veiliger Leirekensroute
24 juni
Planuitwerking Station Stadionpark Rotterdam gestart
28 april
Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch
4 uur geleden
Benthem Crouwel Architects en Snøhetta ontwerpen Huis van Cultuur en Bestuur in Delfzijl
3 april
KAAN Architecten wint aanbesteding voor gebouw Europees parlement
29 september
Felixx en Witteveen+Bos presenteren Strategisch Groenplan voor Leuven
4 december 2024
Woonzorgensemble met dorpse opzet langs het Damsterdiep
8 januari
Stationsomgeving Bunnik transformeert naar toekomstbestendig woon- en werkgebied
6 oktober
Bouw 741 woningen in Max Euwe Kwartier Rotterdam gestart
19 december 2024
Contouren Parijse metrostations door Benthem Crouwel worden zichtbaar
28 oktober 2024
Door Gortemaker Algra Feenstra ontworpen Institut Roi Albert II in Brussel officieel geopend
7 oktober
Nominaties Kantoorgebouw van het Jaar 2024 bekend
11 september 2024
Den Haag gestart met herinrichting Spuiplein
27 september 2024
Grotendeels houten uitbreiding voor vernieuwd DW02 Lighthouse
11 juni 2024
Zes glazen koepels geplaatst op pompen nieuw gemaal Afsluitdijk
6 juni 2024
Getransformeerde campus Fontys Hogescholen Eindhoven officieel geopend
7 maart 2024
Vernieuwing voor busstation Schiphol
18 maart 2024
Amsterdamse erepenning voor Jan Benthem en Mels Crouwel
16 februari 2024
Witteveen+Bos renoveert dienstgebouwen bij Zelzatetunnel
31 januari 2024
Voormalige fabriekslocatie in Mechelen wordt groene woonwijk
9 januari 2024
Benthem Crouwel wint prijsvraag voor herontwikkeling deel Praags plein
22 september 2023
Team van OKRA herstelt deportatiestation Bobigny als herdenkingslandschap
20 juli 2023
Strootman Landschapsarchitecten wint aanbesteding variantenstudie zoet-zoutovergang Afsluitdijk
14 februari 2023
Bouw woonblok Palazzo in Den Bosch van start gegaan
2 februari 2023
Heringerichte Catharijnesingel Utrecht bekroond met internationale prijs
18 november 2022
Officiële opening voor demontabel en flexibel gebouw LAB42
16 september 2022
Benthem Crouwel Architects ontwerpt woning op hoogste punt van Amersfoort
30 juni 2022
Benthem Crouwel presenteert opgeleverd Museum Arnhem
4 mei 2022
Benthem Crouwel ontwerpt gebouwencomplex met groen daklandschap in Praag
25 november 2021
Benthem Crouwel transformeert 17e-eeuws wevershuis tot eigentijdse stadswoning
14 oktober 2021
Nederlands paviljoen Wereldtentoonstelling Dubai gaat open voor publiek
30 september 2021
Witteveen+Bos ontwerpt fietsbrug voor veiliger Leirekensroute
24 juni
Planuitwerking Station Stadionpark Rotterdam gestart
28 april
Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch
4 uur geleden
Benthem Crouwel Architects en Snøhetta ontwerpen Huis van Cultuur en Bestuur in Delfzijl
3 april
KAAN Architecten wint aanbesteding voor gebouw Europees parlement
29 september
Felixx en Witteveen+Bos presenteren Strategisch Groenplan voor Leuven
4 december 2024
Woonzorgensemble met dorpse opzet langs het Damsterdiep
8 januari
Stationsomgeving Bunnik transformeert naar toekomstbestendig woon- en werkgebied
6 oktober
Bouw 741 woningen in Max Euwe Kwartier Rotterdam gestart
19 december 2024
Contouren Parijse metrostations door Benthem Crouwel worden zichtbaar
28 oktober 2024
Door Gortemaker Algra Feenstra ontworpen Institut Roi Albert II in Brussel officieel geopend
7 oktober
Nominaties Kantoorgebouw van het Jaar 2024 bekend
11 september 2024
Den Haag gestart met herinrichting Spuiplein
27 september 2024
Grotendeels houten uitbreiding voor vernieuwd DW02 Lighthouse
11 juni 2024
Zes glazen koepels geplaatst op pompen nieuw gemaal Afsluitdijk
6 juni 2024
Getransformeerde campus Fontys Hogescholen Eindhoven officieel geopend
7 maart 2024
Vernieuwing voor busstation Schiphol
18 maart 2024
Amsterdamse erepenning voor Jan Benthem en Mels Crouwel
16 februari 2024
Witteveen+Bos renoveert dienstgebouwen bij Zelzatetunnel
31 januari 2024
Voormalige fabriekslocatie in Mechelen wordt groene woonwijk
9 januari 2024
Benthem Crouwel wint prijsvraag voor herontwikkeling deel Praags plein
22 september 2023
Team van OKRA herstelt deportatiestation Bobigny als herdenkingslandschap
20 juli 2023
Strootman Landschapsarchitecten wint aanbesteding variantenstudie zoet-zoutovergang Afsluitdijk
14 februari 2023
Bouw woonblok Palazzo in Den Bosch van start gegaan
2 februari 2023
Heringerichte Catharijnesingel Utrecht bekroond met internationale prijs
18 november 2022
Officiële opening voor demontabel en flexibel gebouw LAB42
16 september 2022
Benthem Crouwel Architects ontwerpt woning op hoogste punt van Amersfoort
30 juni 2022
Benthem Crouwel presenteert opgeleverd Museum Arnhem
4 mei 2022
Benthem Crouwel ontwerpt gebouwencomplex met groen daklandschap in Praag
25 november 2021
Benthem Crouwel transformeert 17e-eeuws wevershuis tot eigentijdse stadswoning
14 oktober 2021
Nederlands paviljoen Wereldtentoonstelling Dubai gaat open voor publiek
30 september 2021
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch
4 uur geleden
Benthem Crouwel Architects heeft het stadsblok Palazzo in het Paleiskwartier van Den Bosch opgeleverd
Stimuleringsfonds kondigt nieuwe editie Prix de Rome Architectuur aan
Vandaag, 15:08
Op 12 januari start een nieuwe editie van de Prix de Rome Architectuur. De vierjaarlijkse prijs is de oudste en meest prestigieuze stimuleringsprijs voor architecten tot veertig jaar.
Bakstenen ensemble met sociale huurwoningen in Oudewater opgeleverd
Vandaag, 14:13
In het Utrechtse Oudewater is afgelopen jaar een complex met 69 sociale huurappartementen opgeleverd. Het door Van Hoogevest Architecten ensemble Schuylenburcht bestaat uit vier bakstenen volumes met open ruimte ertussen.
Haagse architectuurprijs voor restauratie en herbestemming Berlagekerk
Vandaag, 11:06
Het project naar ontwerp van architectenbureau Zeeuwse Jongens kreeg de hoogste eer van de vakjury van de Berlagevlag 2025.
Deltacommissaris: ga nu al in gesprek over toekomst waterbeheer
4 uur geleden
Nederland moet nu al kijken welke randvoorwaarden nodig zijn om grote waterbeschermingsprogramma's zoals de Deltawerken in de komende jaren uit te voeren.
Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen
Vandaag, 10:23
Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
Iets minder mensen vertrekken uit de Randstad dan in eerdere jaren
Gisteren, 10:00
Onder andere omdat er in de Randstad meer kinderen worden geboren, groeit de bevolking daar sneller dan in de gebieden eromheen. Netto vertrokken er afgelopen jaar 14.000 mensen.
Woningen en park op plek van rangeerterrein bij Rotterdamse Kuip
Gisteren, 09:30
Een rangeerterrein voor treinen tegenover stadion De Kuip in Rotterdam verdwijnt. Op de plek worden woningen en een nieuw station gebouwd. Bovendien moet een park naast het spoor worden uitgebreid.
Klimaatdenktank: Chinese CO2-uitstoot laat mogelijk daling zien
Gisteren, 09:00
De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
Ingrid Thijssen wordt nieuwe bestuursvoorzitter TU Delft
11 november, 2:46
Ze bekleedt die functie bij de Delftse technische universiteit vanaf 1 maart volgend jaar.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur