Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: BMW i3 aan oplaadmodule ( BMW Nederland)
Copyright: BMW i3 ( BMW Nederland)
Copyright: BMW i8 onder carport met PV-cellen die BMW samen met SolarWatt aanbiedt ( BMW Nederland)
Copyright: Elektriciteitsopslag ( BMW Nederland)
Copyright: BMW i3 aan laadpaal ( BMW Nederland)
Copyright: BMW i3 in Amsterdam ( BMW Nederland)
'Neem voorzieningen elektrisch rijden mee in gebouwontwerp'
6 juli 2015, 18:04
Wanneer je een elektrische auto rijdt, ontstaat volgens Marc Bras, hoofd van
BMW i
in Nederland, al snel de vraag of je de elektriciteit hiervoor niet zelf duurzaam op kunt wekken, bijvoorbeeld via PV-cellen op het dak. Dit voorjaar heeft BMW i hier verschillende systemen voor gelanceerd. Bij het ontwerp van nieuwe gebouwen zouden architecten dergelijke systemen mee moeten ontwerpen, vindt Bras. In het door OMA ontworpen
Timmerhuis
in Rotterdam is dat al gebeurd.
Wanneer het Timmerhuis komend najaar opgeleverd wordt, zullen in de parkeergarage van het gebouw drie elektrische BMW i3's geparkeerd worden voor de bewoners. Via een app kunnen de bewoners deze auto's eenvoudig reserveren en met elkaar delen. De auto's worden opgeladen met elektriciteit die is opgewekt door PV-cellen op het dak van het gebouw. Omdat de auto's meestal 's avonds opgeladen worden en de zon overdag schijnt, is in dit systeem een elektriciteitsopslag opgenomen, eigenlijk een grote batterij.
Samen met een tweetal partners biedt BMW i sinds dit voorjaar al deze systemen aan. "Mensen die elektrisch gaan rijden, kijken automatisch naar de manier waarop hun auto opgeladen wordt", vertelt Marc Bras, hoofd BMW i bij de Nederlandse importeur van het merk. "Deze mensen willen dat de elektriciteit zo duurzaam mogelijk opgewekt wordt." Die elektriciteit kun je natuurlijk inkopen, maar veel mensen die elektrisch rijden installeren hiervoor zelf PV-cellen op hun dak. "Het is een van de schoonste manieren om zelf stroom op te wekken en het kan veel geld schelen."
Bras noemt BMW consequent geen autofabrikant maar een 'mobiliteitsdienstverlener'. Bij elektrisch rijden is voor die mobiliteit ook een specifieke infrastructuur in de woonomgeving en de werkomgeving nodig. "Wij willen dat de volledige beleving van het rijden in een BMW 'premium' is", stelt Bras. Ter ontzorging van zijn klanten biedt BMW i daarom nu ook alle infrastructuur voor elektrisch rijden aan.
Op dat punt werkt BMW samen met twee partners, benadrukt Bras, het automerk produceert de PV-cellen bijvoorbeeld niet zelf. In de elektriciteitsopslag kunnen wel oude accumodules uit BMW i3's worden opgenomen, vertelt hij. Aan het einde van de levensduur van de auto heeft het accupakket nog voldoende capaciteit om in de woning een tweede leven te krijgen. BMW i biedt samen met partner SolarWatt ook een carport aan met PV-cellen geïntegreerd in het dak. Of die in het compacte Nederlandse stedelijk weefsel veel aftrek zullen vinden, is de vraag. PV-cellen op daken worden nu al steeds vaker geïnstalleerd.
Inzet op autodelen
Als 'mobiliteitsdienstverlener' zet BMW in samenwerking met Sixt ook in op autodelen. In Duitsland, de Verenigde Staten en Londen biedt BMW hiervoor DriveNow aan: een systeem dat als optie bij nieuwe auto's te bestellen is en deze geschikt maakt om ze met anderen te delen. Over een mogelijke introductie hiervan in Nederland kan Bras nog niets zeggen, maar hij vertelt wel dat er naar de Randstad gekeken wordt. De auto’s in het Timmerhuis worden uitgerust met Alphacity, een vergelijkbaar autodeelconcept als DriveNow, maar dan gericht op bedrijven.
Het is moedig dat BMW zich op dit autodelen richt. Onderzoek heeft onlangs immers uitgewezen dat in stedelijke gebieden waar auto's gedeeld worden, al dan niet via GreenWheels, ConnectCar of Car2Go-systemen, het aantal auto's flink daalt. Bij het Timmerhuis in Rotterdam merkte de aanbieder van het autodelen daar dat de beschikbaarheid van de BMW i3's daar veel kopers van woningen stimuleerde hun tweede auto en daarmee hun tweede parkeerplaats te laten voor wat die was. Dat vertelde hij op het door AIR georganiseerde event
Architectuur, Innovatie, Rotterdam
. Het aanbieden van deze deelauto's zorgde in het Timmerhuis zo voor een aanzienlijke vermindering van de vraag naar parkeerplaatsen.
Infrastructuur voor elektrisch rijden en autodelen in ontwerp meenemen
Over de manier waarop de infrastructuur rond de elektrische BWM i3's en het delen ervan in het Timmerhuis is ingericht is Bras zeer te spreken: "Het is toch het mooiste als dit van tevoren geïntegreerd is in het gebouw." Architecten roept hij dan ook op hier bij het ontwerp van nieuwe gebouwen van tevoren goed over na te denken. Elektrisch rijden en autodelen vraagt echt iets anders van gebouwen.
Met zijn verhaal richt BMW i zich ook op opdrachtgevers. "We stonden niet voor niets voor het eerst op vastgoedbeurs Provada dit jaar", zegt Bras. Over concrete projecten kan hij nog niets zeggen, anders dan dat er veel interesse voor de systemen bestaat. Naast woongebouwen en bedrijfsgebouwen kan ook gedacht worden aan bedrijfsverzamelgebouwen waarin start-ups gevestigd zijn, aldus Bras. "Deze start-ups hebben vaak zelf nog geen auto's, maar zijn wel geïnteresseerd om auto's te delen."
Van de elektrische BMW i3 zijn de afgelopen anderhalf jaar zo'n duizend exemplaren in Nederland op de weg gezet. Daar is de Nederlandse importeur tevreden over. Ons belastingstelsel stimuleerde de afgelopen jaren met name de verkoop van plug-in hybrides met lage bijtellingen, zo verklaart Bras de beperkte groei van het segment van volledig elektrische auto’s. In 2017 lijkt dit nu echter te veranderen. Het nieuwe belastingplan van het kabinet gaat uit van een gelijke bijtelling voor alle auto's, op puur elektrische auto's na die wel een fors lagere bijtelling krijgen. De verkoop van modellen als de BMW i3 zou dit een flinke impuls kunnen geven. Met onze vele laadpunten aan de straat en snellaadstations langs de snelwegen is de infrastructuur voor elektrisch rijden in Nederland in de ogen van Bras hier klaar voor.
Trefwoorden
bmw i
marc bras
michiel van raaij
elektrisch rijden
timmerhuis
bmw nederland
Best gelezen
1
Amsterdam schrijft internationale architectenprijsvraag uit voor Nationaal Slavernijmuseum
donderdag, 12 februari
2
Ontsluitingen spelen centrale rol binnen woonblok Hibi in Amstelkwartier
woensdag, 11 februari
3
DELVA en De Ceuvel presenteren toekomstplan voor terrein van de Ceuvel Volharding
dinsdag, 10 februari
4
Singelbloktoren Amsterdam-Noord biedt ook bewoners tussenwoningen overhoeks zicht
maandag, 16 februari
5
Groninger Museum belicht cultuurgeschiedenis karakteristieke Groningse baksteen
woensdag, 11 februari
Gerelateerde nieuwsberichten
'Autodelen is gat in de markt'
5 oktober 2018
Sabine Marcelis ontwerpt met Audi laadpaal voor Amsterdam
15 november 2022
Gesprek tussen Koolhaas en Van Hooydonk over mobiliteit
11 december 2015
Regio Utrecht krijgt netwerk slimme laadpalen
27 november 2015
Hoogste punt Timmerhuis Rotterdam gevierd
1 oktober 2014
1.000 oplaadpunten elektrisch vervoer in Rotterdam
22 september 2009
AIR organiseert eerste innovatiefestival
1 juni 2015
Bouwstart Rotterdams stadskantoor van OMA
3 juni 2013
Laadpaal garandeert groene stroom
7 januari 2016
Regels houden inzet van accu's van elektrische auto's in energienetwerk nog tegen
1 december 2017
Hyundai plaatst 100 elektrische deelauto’s in Amsterdam
6 oktober 2017
Verslag van Architectuur, Innovatie, Rotterdam
14 juli 2015
EU-deal over energieproject Utrechtse wijk
13 maart 2018
Makkelijker lening voor laadpaal appartement
3 juli 2019
Polestar toont kansen elektrisch vervoer voor inrichting binnenstad Amsterdam
28 mei 2021
'Autodelen is gat in de markt'
5 oktober 2018
Sabine Marcelis ontwerpt met Audi laadpaal voor Amsterdam
15 november 2022
Gesprek tussen Koolhaas en Van Hooydonk over mobiliteit
11 december 2015
Regio Utrecht krijgt netwerk slimme laadpalen
27 november 2015
Hoogste punt Timmerhuis Rotterdam gevierd
1 oktober 2014
1.000 oplaadpunten elektrisch vervoer in Rotterdam
22 september 2009
AIR organiseert eerste innovatiefestival
1 juni 2015
Bouwstart Rotterdams stadskantoor van OMA
3 juni 2013
Laadpaal garandeert groene stroom
7 januari 2016
Regels houden inzet van accu's van elektrische auto's in energienetwerk nog tegen
1 december 2017
Hyundai plaatst 100 elektrische deelauto’s in Amsterdam
6 oktober 2017
Verslag van Architectuur, Innovatie, Rotterdam
14 juli 2015
EU-deal over energieproject Utrechtse wijk
13 maart 2018
Makkelijker lening voor laadpaal appartement
3 juli 2019
Polestar toont kansen elektrisch vervoer voor inrichting binnenstad Amsterdam
28 mei 2021
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Boek belicht vijftien succesvolle wooncoöperaties
2 uur geleden
Aan bod komen de organisatie, architectuur, rechtsvormen, financiering en het dagelijks leven van bewoners.
Amsterdamse jongeren tonen ontwerpen voor nieuwbouw theater De Meervaart
4 uur geleden
Onlangs is de architectenprijsvraag voor de nieuwbouw van theater De Meervaart in de Sloterplas in Amsterdam gestart. Ook jongeren uit de omgeving hebben zich gebogen over het ontwerp voor het nieuwe gebouw.
Gerestaureerd Tramhuis op Eendrachtsplein fungeert nu als kiosk voor stadswandelingen
Gisteren, 16:36
Bureau Polderman en Studio Robert van Oosterom hebben het monumentale gebouwtje in Rotterdam op basis van een foto 1931 gerestaureerd.
Team Tonbo pakt door met House in the Fields
Gisteren, 15:45
Na 15 jaar gewerkt te hebben onder de naam RV Architectuur gaat het bureau verder als Team Tonbo. Het nieuwe project House in the Fields zet de verandering luister bij.
Nederland en Vlaanderen maken afspraken over stikstofuitstoot
24 minuten geleden
Overheden in de grensregio moeten als ze een vergunning geven voor zaken als woningbouw ook kijken naar de mogelijke gevolgen die de uitstoot heeft voor beschermde natuurgebieden aan de andere kant van de grens.
Blaricum lost Laren af als gemeente met duurste woningen
4 uur geleden
Het verschil tussen de duurste en goedkoopste koophuizen is in 2025 groter geworden.
Noord-Hollands dorp Opmeer wil eerste mini-kernreactor huisvesten
Gisteren, 13:34
Opmeer heeft in het Nederlandse bedrijf Allseas een mogelijke bouwer van een Small Modular Reactor gevonden.
India wil grote datastad ontwikkelen vanwege opmars AI
Gisteren, 09:37
De datastad moet volgens minister Nara Lokesh een straal van 100 kilometer krijgen.
Heijmans voorziet voorlopig nog hinder door stikstofcrisis
13 februari, 5:28
Bouwbedrijf Heijmans heeft last van de stikstofcrisis en lange vergunningprocedures bij het bouwen van nieuwe woningen.
KB nationale bibliotheek eind 2028 naar tijdelijk onderkomen
13 februari, 1:13
r komt een vernieuwd publieksgebouw op de huidige locatie, dat in 2033 klaar moet zijn.
Ga naar het nieuws-archief
Michiel van Raaij
Hoofdredacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur