Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle

Onderzoek heren 5: meeste 55-plussers willen verhuizen of woning aanpassen

20 maart, 10:53
Heren 5 architecten heeft onderzoek gedaan naar de woonwensen van 55-plussers in Nederland. Daaruit bleek slechts een kwart van de ondervraagden te vinden dat ze momenteel een geschikte woning heeft om oud in te worden. Het merendeel wil nu of in de toekomst verhuizen, dan wel aanpassingen aan de huidige woning doen.

Het woonwensenonderzoek geeft nieuwe inzichten voor het ontwerp van woningen voor 55-plussers, zegt heren 5. Het Amsterdamse architectenbureau heeft binnen het onderzoek de respondenten gesplitst in mensen uit de stad (‘stadsveteranen’) en uit een dorp (‘dorpsveteranen’).

Van de bevraagde 55-plussers zegt 25% te wonen in een geschikt huis, wil 20% de huidige woning nog aanpassen en heeft 45% een verhuiswens. Gelijkvloers wonen blijkt de grootste drijfveer om te verhuizen of te verbouwen, constateert heren 5. Voor dorpelingen zijn een ‘te groot huis’ en een ‘tuin met veel onderhoud’ daarnaast veelgenoemde redenen om de huidige woning te verlaten. Zowel stads- als dorpsveteranen willen het liefst verhuizen binnen de eigen woonplaats, zodat ze hun netwerk behouden.

Heren 5 constateert verder dat de 55-plussers uit het onderzoek midden in het leven staan en een actieve leefstijl hebben. Ze gaan een of meerdere keren per dag de deur uit en wonen graag in een natuurlijke en groene omgeving. Niet te ver weg van familie en vrienden en goed contact met de buren zijn belangrijke aspecten voor de sociale woonomgeving. De 55-plussers zijn liever omringd door mensen met dezelfde leefstijl dan door mensen van dezelfde leeftijd. Dit geldt zowel in de stad als in het dorp.

Woonwensen en collectiviteit
De wensen voor de indeling van de woning verschillen niet veel tussen stedelingen en dorpelingen, concludeert het architectenbureau. De toekomstige woning is gelijkvloers, heeft een open woonkeuken, een zo groot mogelijke woonkamer en een logeerkamer of hobby-werkruimte. De woning moet bij grote voorkeur licht, duurzaam en praktisch zijn, met uitzicht op de weidse natuur of een groen binnenhof.

Zowel bij stads- als dorpsveteranen is er bereidheid tot een bepaalde mate van collectiviteit, al is de bereidheid om voorzieningen te delen in de stad groter dan in een dorp. De meeste interesse gaat uit naar het delen van een tuin, buurtkamer voor sociale ontmoetingen en gereedschap en apparatuur. Daarnaast staan de stedelingen, meer dan de dorpelingen, ook positief tegenover het delen van een logeerverblijf, een klusruimte en een wasruimte.

Vervolgonderzoek en ontwerpuitgangspunten
“Deze resultaten bieden al veel inzicht, maar willen we verder verdiepen en specificeren”, zegt Jeroen Atteveld, architect en partner bij heren 5 architecten. “De komende maanden gaan we daarom op tour door Nederland om in gesprek te gaan met stads- en dorpsveteranen die ons onderzoek hebben ingevuld.”

Het bureau wil op deze manier tot actuele uitgangspunten komen voor het ontwerp van nieuwe woningen voor 55-plussers in stad en dorp, legt heren 5 uit. Deze uitgangspunten zullen de architecten vervolgens toepassen – en steeds verder verfijnen – in de projecten waaraan ze werken.

Ook wil het architectenbureau hiermee andere marktpartijen inspireren. “Als we samen beter luisteren naar de wensen en behoeften van 55-plussers van nu en daarmee passend aanbod ontwikkelen, komt de verhuisbeweging vanzelf op gang. Het onderzoek laat zien dat niet alleen de noodzaak, maar ook de bereidheid er is”, concludeert Atteveld.

Over het onderzoek
Aan het woonwensenonderzoek van heren 5 architecten namen 630 respondenten van 55 jaar en ouder deel. De respondenten wonen verspreid over het hele land; 61% woont momenteel in een stad, 39% in een dorp.

Het landelijke 55-plus woonwensenonderzoek is een vervolg op de studie ‘Stadsveteranen’, over gelukkig oud worden in de stad, dat heren 5 in 2016 uitvoerde. De uitkomsten van dat onderzoek gaven het bureau inzichten die leidden tot de bouw van meerdere projecten voor 55-plussers, zoals De Eenhoorn en De Stadsveteraan020 in Amsterdam, vertelt heren 5.

Heren 5 noemt zich een onderzoekend architectenbureau, dat zijn ontwerppraktijk vaker baseert op zelf geïnitieerde onderzoeken. Samen met funda onderzocht heren 5 bijvoorbeeld ook de Nederlandse woonwensen in het algemeen, wat resulteerde in het ontwerp van het ‘funda-huis’. Andere onderzoeken van heren 5 zijn Superplinten (over het combineren van wonen en werken in hoogstedelijke leefomgevingen) en Nestelen in de stad (over de woonwensen van stadse gezinnen).

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Brede toekenning van monumentenstatus op ENCI-terrein Maastricht

17 april, 5:08

Bestemmingsplan Rijnhaven Rotterdam definitief

17 april, 3:08

Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten

17 april, 12:30

MVRDV en Zecc Architecten transformeren Heerlense kerk tot stadsbad

17 april, 11:07

Emma Scholten benoemd tot partner bij Powerhouse Company

17 april, 4:12

Corporaties: huurbevriezing bedreigt bouw tienduizenden huizen

17 april, 9:11

Huurders kunnen uit minder huizen kiezen, ook in middensegment

16 april, 9:11

Minder geloof in afhandeling aardbevingsschade onder dit kabinet

15 april, 4:20

Joost Wetzel benoemd tot associate bij Mei architects and planners

15 april, 11:15

Engie: groen gas nodig want warmtenet werkt niet voor veel huizen

14 april, 1:23
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan