Merwede Utrecht, Blok 1 aan de Europalaan
Copyright: Zes x Zes
Merwede Utrecht, Blok 2, blokopening
Copyright: Group A
Merwede Utrecht, Blok 2, binnentuin
Copyright: Zes x Zes
Merwede Utrecht, Blok 2 aan de Europalaan
Copyright: Zes x Zes
Utrecht Merwede, Blok 2 aan Dwaalspoor
Copyright: Zes x Zes
Utrecht Merwede, Blok 1, binnentuin
Copyright: Zes x Zes
Merwede Utrecht, Blok 2, Wijkplein
Copyright: Zes x Zes
Merwede Utrecht, overzicht van Blok 1 en Blok 2
Copyright: Zes x Zes

Group A ontwerpt twee stadsblokken met scala aan panden voor Merwede Utrecht

10 juli 2024, 10:41
In opdracht van vastgoedonderneming Greystar heeft Group A twee bouwblokken met huurwoningen ontworpen voor de groene, autovrije stadswijk Merwede Utrecht. De twee stadsblokken bestaan uit een scala aan panden met levendige plinten, goede mobiliteitsvoorzieningen en veel ruimte voor groen, en voegen 1.068 huurappartementen aan de wijk toe.

Met zijn ontwerp wil Group A aansluiten bij de kwaliteiten uit het stedenbouwkundig plan van de gemeente Utrecht en BURA, en een aantrekkelijke woon- en werkomgeving realiseren. Het bureau heeft de schaal van de stadsblokken gebroken door de twee blokken op te bouwen uit respectievelijk dertien en twaalf verschillend vormgegeven panden.

Door hiërarchie aan te brengen tussen de panden en de hoger gelegen gevels terug te laten springen ontstaat een karakteristiek stadsbeeld dat aansluit op de omgeving. Relatief eenvoudige gebouwen vormen de basis en worden aangevuld door zowel ‘stevige panden’ met een sterke identiteit als bijzondere panden die kleiner en uitbundiger zijn, legt Group A uit.

Diversiteit en samenhang
Gevelcompositie, materiaal- en kleurgebruik geven de panden een eigen identiteit terwijl een doorlopend stedelijk weefsel behouden blijft. Het rijke palet aan gevelmaterialen bestaat uit baksteen, natuursteen, aluminium, hergebruikt kunststof, hout, plaatmateriaal en geprofileerd staalplaat. Om de diversiteit tussen de panden te versterken heeft GROUP A als coördinerend architect voor een aantal panden samengewerkt met architectenbureau Zoetmulder.

De stadsblokken bieden samen 1.068 compacte, hoogwaardige huurappartementen, gecombineerd met een hoog service- en voorzieningenniveau, meldt het architectenbureau. Beide blokken beschikken over horeca, commerciële dienstverlening, kantoorruimten en andere functies in de plint, hetgeen zorgt voor levendigheid op straatniveau. Ook hebben beide stadsblokken een groene, publiek toegankelijke binnentuin. Binnentuinen en groene daken zijn ontworpen door Burobol.

Programma
Stadsblok 1 voegt in totaal 66.400 m2, waaronder 779 huurwoningen, toe aan de Merwedekanaalzone. Dit blok biedt huurappartementen in het sociale, midden- en vrije segment. De verschillende woningtypologieën en de collectieve voorzieningen in het blok moeten resulteren in een blijvende, brede mix van bewonersdoelgroepen. In de plint komen onder meer een supermarkt en winkel- en kantoorruimten.

Ook bevindt zich in dit blok de parkeergarage met publieke mobiliteitsvoorzieningen voor meerdere woonblokken in de zuidelijke Merwedekanaalzone. Aan het wijkplein wordt deze mobiliteitshub gemarkeerd door een bijzonder vormgegeven blokopening, die tevens toegang biedt tot de binnentuin. In deze opening ligt de mobiliteitswinkel met pakketwanden, waar een deelauto kan worden geboekt en de toegang is tot de gezamenlijke parkeergarage met in totaal 494 plekken. De fietsenstallingen in de plint bieden ruim 1.400 plekken.

Stadsblok 2 biedt in totaal 37.100 m2, met onder meer 289 huurwoningen in de vrije sector. In de plinten van dit blok zijn onder meer collectieve voorzieningen met werkplekken, ontspanningsruimten en sportfaciliteiten opgenomen. Het bouwblok beschikt ook over een publieke fietsenstalling, naast de ruim 1.100 fietsplekken voor bewoners.

Sociale cohesie en ecologie
De woningen liggen rond groene binnentuinen, die moeten bijdragen aan de sociale verbinding tussen gebouw- en buurtbewoners. De collectieve binnentuinen zijn daarom zowel via blokopeningen als direct vanuit de verschillende panden toegankelijk. Zo beschikt de binnentuin van Blok 1 over een grote moestuin en een kas. De binnentuin van Blok 2 heeft een patio met omliggend voorzieningen zoals werkplekken, sportfaciliteiten en fietsenstallingen.

De daktuinen hebben naast de sociale functie ook een belangrijke ecologische en waterbergende functie. Zowel de tuinen als de gevels bieden nestvoorzieningen voor lokale insecten-, vogel- en diersoorten.

Duurzaamheid vormde een integraal onderdeel van het ontwerpproces, meldt Group A. In de samenwerkingsovereenkomst van project Merwede is bovenop de duurzaamheidseisen uit het bouwbesluit een duurzaamheidsambitie afgesproken, die zich onder andere vertaalt in een GPR score van gemiddeld 8, aldus het architectenmbureau.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Antonia Schreiber wint Kazerne Design Award 2025 met circulair pleistermateriaal

Gisteren, 12:15

Nai010 presenteert architectuurgids Gebouwen door Vrouwen in Rotterdam

Gisteren, 11:31

AFFR biedt voorpremière van film Universal Language tijdens Rotterdam Architectuur Maand

Gisteren, 10:15

Fenix, kunstmuseum over migratie, opent zijn deuren

Gisteren, 08:30

Ministerie onderzoekt oorzaak van daling nieuwbouwvergunningen

Gisteren, 13:29

PBL: klimaatplannen Hermans onvoldoende voor klimaatneutraal 2050

Gisteren, 10:04

MOB erkent noodzaak Binnenhofrenovatie, maar hekelt geitenpaadjes

14 mei, 5:51

Aantal vergunningen voor tijdelijke woningen weer fors gestegen

14 mei, 9:39

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

13 mei, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

12 mei, 5:20
Robert MuisRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan