Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Daria Scagliola
Copyright: Daria Scagliola
Copyright: Marlies Rohmer Architects
Copyright: Ad van Denderen
Copyright: Ad van Denderen
Copyright: Ad van Denderen
Copyright: Marlies Rohmer Architects
Copyright: Daria Scagliola
Copyright: Marlies Rohmer Architects
Copyright: Marlies Rohmer Architects
Copyright: Marlies Rohmer Architects
Copyright: Ad van Denderen
Copyright: Ad van Denderen
Copyright: Daria Scagliola
Copyright: Daria Scagliola
What happened to... Fusion
18 mei 2017, 11:38
Architect
Marlies Rohmer
is met een camper het land in getrokken om te zien hoe het haar gebouwen is vergaan. Ze bekeek hoe het gebouw erbij stond en ging met de gebruikers in gesprek. In een serie essays deelt Rohmer op Architectenweb haar bevindingen. Vandaag aflevering 11: moskeeverzamelgebouw Fusion in Amsterdam.
De Transvaalbuurt in Amsterdam is een multiculturele wijk, waar een groot deel van de bewoners oorspronkelijk van Turkse of Marokkaanse afkomst is. Het moskeeverzamelgebouw, – een term die ons door het stadsdeel verboden is te hanteren– geeft ruimte aan eufemistisch genoemd TISCC (Turks Islamitisch Sociaal Cultureel Centrum) en SSCCM (Stichting Sociaal Cultureel Centrum Marokkanen). De opdracht was om een zogenaamde MFA te ontwerpen, een multifunctionele accommodatie voor culturele activiteiten, maar ondertussen huisvest het gebouw vooral twee moskeeën. Tijdens het ontwerpproces renden de gebruikers regelmatig uit de vergadering om te gaan bidden.
Multifunctionaliteit en flexibiliteit zijn de modewoorden van dit moment. MFA’s geven ruimte aan allerhande activiteiten; alles kan, alles mag en, je raadt ’t al, de architectuur wordt eigenlijk geacht dienstbaar te zijn aan (de flexibiliteit van) het gebruik. Daar schuilt tegelijkertijd het gevaar. Zoals ook niet alle kinderen geschikt zijn voor - de vrijheid van - Montessorionderwijs, zo kunnen ook veel gebruikers ‘niet omgaan’ met de vrijheid van inrichting en indeling van architectuur van MFA’s (vinden wij architecten dan). Een chaos aan hoekjes, plekjes, een verzameling van kasten en tafeltjes, overal staat iets, schijnbaar achteloos neergezet.
Bij de Turkse en Marokkaanse organisaties is het niet veel anders, het gaat eigenlijk nog verder. Om te beginnen zijn meteen na oplevering de meeste wc’s vervangen door provisorisch geïnstalleerde hurktoiletten. Dit roept de vraag op of het PVE wel actueel was. Het programma van eisen (PVE) was door struisvogelpolitiek van het stadsdeel toegeschreven op een gewoon Nederlands gebouw. Scheiding van kerk en staat laat niet toe dat de Nederlandse staat geloofsinstellingen bouwt. Vandaar dat er ook geen
mihrab
in het PVE stond en deze door ons te klein is uitgevoerd. De imam moet kunnen knielen in een mihrab, maar deze is daarvoor niet groot genoeg. Als hij knielt, steekt hij uit. Het resultaat is dat er een hele rij bidplaatsen niet in gebruik genomen kan worden, omdat er niemand voorbij (de billen van) de imam mag uitkomen.
El Hamdi, gebruiker: ‘
Meneer Yacoubi heeft gezegd dat hij aan je heeft laten zien hoe het eruit ziet bij andere moskeeën.’
Ik:
‘
Dat klopt, maar ik dacht dat er gewoon een nisje moest komen, ik mocht niet bij het gebed aanwezig zijn en heb gewoonweg niet gezien hoe de Iman de mihrab gebruikte
.’
Mijn onervarenheid. Een andere misser van de bovenste plank is de vloerverwarming. De capaciteit wordt praktisch gehalveerd door de dikke bidkleden en is dus uiterst onpraktisch in deze situatie. Het is dan ook veel te koud in de winter. Voor mij als architect is werken met (onervaren) gebruikers ontzettend leuk en hartverwarmend, maar het vraagt wel een grotere verantwoordelijkheid en meer van ons vakmanschap. In dit geval konden ze nog geen tekening lezen.
Eigenlijk pleit het voor de Turkse en Marokkaanse instellingen dat ze een vrouw gekozen hebben als architect, ook nog eens onervaren. Terwijl er bij hen nog een wereld van verschil lijkt te zijn tussen mannen en vrouwen. Er is zelfs een kappersruimte gemaakt van de ruimte waar de vrouwen hun voeten moesten wassen, waardoor de vrouwen de moskee tijdelijk geboycot hebben.
Verder is op veel plekken vrolijk timmerwerk ontstaan. Het gebouw is enthousiast in gebruik genomen. Onbegrijpelijk is echter dat in de centrale hal over de schilderpatronen overal bordjes en verwijs-A4-tjes zijn geplakt, alsof de patronen er niet zijn.
Voor de baksteengevel heeft iedereen blijkbaar wel respect. Deze is onaangetast en veroudert bovendien prachtig. De rijk gedetailleerde gevel voegt zich tijdloos in de wand met gebouwen uit de periode van de Amsterdamse School. De mysterieuze verschijningsvorm geeft in eerste instantie niet prijs wat er achter de gevel gebeurt en zo is deze ook ontworpen.
Meneer Bachiri: ‘
Iedereen vindt het mooi. Toeristen komen hier naar toe, moslim of geen moslim. Allemaal heel tevreden.’
El Hamdi: ‘
Vorige week kwam een Marokkaanse man hier naar binnen, die zei: “Ik wist niet dat het een moskee was. Ik sliep buiten op die bank en ik wist niet dat het hier een moskee was.” Ik zeg: “man, d’r staat toch een bordje buiten.”’
Ik: ‘Dat was ook de bedoeling, dat je aan de buitenkant niet goed kunt zien wat erin zat. Het moest een gebouw worden dat een beetje tussen jullie en onze cultuur in hangt. Dat je niet meteen kunt zien
hoe en wat
.’ De filigreine gevel werkt uitstekend als ventilatiemogelijkheid.
EH: ‘
Mensen, ook met vuile sokken, vragen altijd om schone sokken. Mensen klagen, het stinkt hier en dan gaat alles open. De zomers zijn lekker koel maar in de winter wordt het te koud.’
Bij dit project zit een wereld van verschil tussen mijn architectonische bedoelingen en het gebruik dat een volledig eigen leven lijkt te leiden. De kwaliteit van ons werk wordt voor een groot deel bepaald door zaken waar we helemaal geen invloed op hebben. Architectuur is een van de minst efficiënte manieren om schoonheid na te streven. Het is gevoelig voor zoveel invloeden.
Bij NAi010 uitgevers is onlangs het boek
What happened to my buildings
verschenen. Hierin wordt het ‘vervolgverhaal’ verteld van 25 gebouwen die Rohmer nogmaals heeft bezocht. Bij ieder project stelt Rohmer vragen als: hebben de eerste ideeën stand gehouden? Hoe ervaren de gebruikers het gebouw? Is het project in staat gebleken zich aan te passen aan veranderingen?
Trefwoorden
what happened to my buildings
marlies rohmer
moskee
multifunctionele accommodatie
fusion
Locatie
Best gelezen
1
Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan
dinsdag, 27 januari
2
Ontwerpers presenteren ruimtelijke visie voor renovatie en uitbreiding Paradiso
maandag, 26 januari
3
Re:Born en Den Haag tekenen anterieure overeenkomst voor herontwikkeling Pier van Scheveningen
maandag, 26 januari
4
Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen
woensdag, 28 januari
5
Houten woongebouw met sociale huurwoningen in Tilburg klaar
woensdag, 28 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
What happened to... Bloemhof, De Intense Stad
8 juni 2017
What happened to… Noordkop
22 juni 2017
Video: What happened to...
16 juni 2017
What happened to… Smarties
1 juni 2017
What happened to… De Matrix
15 juni 2017
What happened to... De Vijver
24 mei 2017
What happened to... Gewild Wonen
6 april 2017
What happened to… waterwoningen IJburg
9 maart 2017
What happened to… Dobbelmanterrein
28 april 2017
What happened to… De Zeester
23 maart 2017
What happened to… Buurtfabriek Ruimzicht
16 maart 2017
What happened to… Transvaalbuurt
30 maart 2017
What happened to… Amerbos
13 april 2017
What happened to… serrewoningen Landstrekenwijk
4 mei 2017
Nieuwe serie essays: What happened to...
7 maart 2017
What happened to… Keizersstraat
20 april 2017
What happened to… herhuisvesting NVWA
11 mei 2017
What happened to... Bloemhof, De Intense Stad
8 juni 2017
What happened to… Noordkop
22 juni 2017
Video: What happened to...
16 juni 2017
What happened to… Smarties
1 juni 2017
What happened to… De Matrix
15 juni 2017
What happened to... De Vijver
24 mei 2017
What happened to... Gewild Wonen
6 april 2017
What happened to… waterwoningen IJburg
9 maart 2017
What happened to… Dobbelmanterrein
28 april 2017
What happened to… De Zeester
23 maart 2017
What happened to… Buurtfabriek Ruimzicht
16 maart 2017
What happened to… Transvaalbuurt
30 maart 2017
What happened to… Amerbos
13 april 2017
What happened to… serrewoningen Landstrekenwijk
4 mei 2017
Nieuwe serie essays: What happened to...
7 maart 2017
What happened to… Keizersstraat
20 april 2017
What happened to… herhuisvesting NVWA
11 mei 2017
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Houten woonbuurt in bos bij Amersfoort opeleverd
Gisteren, 15:35
Aan de rand van het Nimmerdor-bos in Amersfoort is woningbouwproject Common Woods opgeleverd. Het buurtje bestaat uit 56 woningen, die grotendeels uit hout zijn opgetrokken.
Atelier Kempe Thill introduceert rijtjeshuis in Zwitsers kloostercomplex
Gisteren, 14:30
Als onderdeel van een langdurende gebiedstransformatie werd een serie kleine houten huisjes in een minimalistische stijl aan het terrein toegevoegd
Team V presenteert opgeleverd Clubhouse Boompjes in Rotterdam
Gisteren, 12:00
In Rotterdam is afgelopen jaar hoogbouwproject Clubhouse Boompjes opgeleverd. Team V Architectuur ontwierp twee woontorens van honderd en zeventig meter hoog, die gezamenlijk goed zijn voor 342 woningen.
Inzendronde BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 gestart
Gisteren, 10:04
Projecten die vorig jaar in gebruik zijn genomen kunnen voor 26 februari worden ingezonden bij de BNA. Juryvoorzitter van de 21e editie van deze prijs is oud-minister Winnie Sorgdrager.
Zuid-Holland pakt provinciale weg bij Alphen voor honderd miljoen aan
Gisteren, 16:24
In de gemeenten Alphen aan den Rijn en Waddinxveen neemt de provincie diverse maatregelen om zaken als bereikbaarheid en leefbaarheid te verbeteren.
Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen
Gisteren, 13:20
Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen.
Woningcorporaties komen veel geld tekort, waarschuwt autoriteit
Gisteren, 11:01
De Autoriteit woningcorporaties ziet drie opties: meer overheidsgeld, hogere huren of minder nieuwbouw en verduurzaming.
Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen
29 januari, 10:45
Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald.
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering
29 januari, 9:36
De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering.
Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord
28 januari, 2:35
Het kabinet wil de normen voor sommige dijken verlagen.
Ga naar het nieuws-archief
Marlies Rohmer
Architect
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur