Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky, plattgrond souterrain
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky
Café Vertigo, Amsterdam, Studio Modijefsky, plattgrond terras en eerste verdieping
Copyright: Maarten Willemstein i.o.v. Studio Modijefsky

Studio Modijefsky geeft café voormalig filmmuseum een nieuwe identiteit

19 september, 9:45
Café Vertigo is voor veel filmliefhebbers uit de hoofdstad en daarbuiten jarenlang een geliefde plek geweest om voorafgaand aan of na afloop van een film neer te strijken. Een plek waar films, veelal afkomstig uit het arthouse circuit of uit de rijke collectie van het Filmmuseum, grondig werden besproken of geanalyseerd. Vertigo was een begrip en onlosmakelijk verbonden met de allure en uitstraling van het Filmmuseum dat van 1972 tot 2012 in het gebouw in het Vondelpark gehuisvest was.

Het ‘oude’ museum beschikte over twee bescheiden zalen van 80 stoelen, maar trok desondanks jaarlijks ongeveer 80.000 bezoekers. Veel van deze bezoekers herinneren zich ongetwijfeld nog de sfeer van de horeca in het souterrain. Na het vertrek van het Filmmuseum volgde van 2014 tot 2021 een periode waarin het paviljoen onder de naam VondelCS dienstdeed als een media- en cultuurlab van de fusieomroep AVROTROS. Met de nu gerealiseerde metamorfose geeft Studio Modijefsky vorm aan een mogelijk volgende culturele revival van deze bijzondere plek.

Flarden
Het paviljoen werd aan het einde van de 19e eeuw ontworpen door architect Willem Hamer Jr. Eenzelfde stijl en allure is herkenbaar bij hotel de l'Europe in Amsterdam, een ander ontwerp van zijn hand. Voordat het Vondelpark paviljoen een filmmuseum werd deed het, onder meer, dienst als restaurant en dansclub. In het souterrain was ooit Au Caveau Parisien gevestigd. Dat was een club die bekend stond om zijn spiegelwanden en rode fluwelen vloeren. Later volgde in de jaren zeventig nog de nachtclub Kiekeboe die het interieur geheel in roze liet uitvoeren.

Elementen van deze eerdere gebruikers en inrichtingen zijn in het huidige ontwerp als flarden verwerkt. Fluweel en roze tinten verwijzen naar de iconische nachtclub. Mozaïekachtige texturen en andere materialen herinneren aan de elegantie van de vroegere salon. Het nieuwe interieur is daarmee een verbeelding van historische gelaagdheid.

Hitchcock
Met het ontwerp wil het bureau de nostalgische grandeur van het gebouw en de ruimte verbinden met een eigentijdse ervaring. Voor Studio Modijefsky was het ontwerpen van het café tevens een oefening in en studie naar filmische desoriëntatie. Daarbij diende de psychologische complexiteit en visuele spanning van Alfred Hitchcocks Vertigo als bron van inspiratie. In het ontwerp wordt zo gespeeld met perceptie, gelaagdheid en ritme. De gecreëerde ruimt voelt daardoor, volgens het bureau, tegelijkertijd vertrouwd, als surrealistisch aan. Studio Modijefsky benaderde het project als een reeks zich ontvouwende scènes, elk gevormd door verschuivingen in schaal, materiaal en licht. Het doel was daarbij om het monument te transformeren tot een multidimensionale ervaring waarin het verleden in een nieuw kader wordt geplaatst.

Volgens het bureau wordt er gebruik gemaakt van perspectieflijnen die worden gecreëerd door de afwerking van de muren, vloeren en plafonds. Dit leidt tot een subtiel gevoel van desoriëntatie en diepte in de hele ruimte. Pluche, fluwelen bogen en gefacetteerde spiegels moeten in het souterrain de dramatiek oproepen van backstage lounges en klassieke filmsets. In de ruimte daarboven voegt de glanzende lak van de bar een theatraal accent toe aan de architectuur van het gebouw. De wintertuin is gehuld in kamerhoge koraalkleurige gordijnen die een warme gloed verspreiden en de zachte tinten van de parasols op het terras weerspiegelen. Aan de gevel zweven bolvormige lampen boven de tafels, die voorbijgangers uitnodigen om binnen te komen.

Zones en sfeer
Het nieuwe Café Vertigo wordt gekenmerkt door een reeks ruimtelijke ervaringen die uiteenloopt van levendig en sociaal tot rustig en afgezonderd. De hoofdbar valt op door de sculpturale accenten. Daaromheen laat een reeks verschillende zones - variërend van verzonken hoekjes, verhoogde zitplaatsen en intieme nissen – gasten een keuze maken uit verschillende sferen. De ruimte wordt verlicht door zowel daglicht als kunstlicht. Dat laatste is afkomstig van vintage en ambachtelijk vervaardigde armaturen. In de nissen bootsen de armaturen de rondingen en metalen afwerking van vintage douchekoppen na. In de bar en het eetgedeelte verwijzen de wandkandelaars naar klassieke kleedkamerverlichting. In de souterrainbar wordt een hangend glazen rek van binnenuit verlicht en gefilterd door stof.

Kunst
Ook de kunstwerken in het interieur moeten de opgeroepen, filmische sfeer versterken. Een reflecterende mobiel van Bregje Sliepenbeek draait zachtjes boven een van de zitjes en vangt glinsteringen van spiegels en licht op. In de betegelde nissen weerspiegelen werken van Indigo Sum en Lotus Krabbé het warme rode kleurenpalet van het café. Het werk van Jesper Dobbeling, Vincent de Boer en Annelot de Boer wordt gecombineerd met vintage beelden. Met al deze elementen geeft Studio Modijefsky het vernieuwde Café Vertigo nieuw elan. Daarbij wordt dankbaar aangehaakt bij fragmenten uit en referenties aan zowel het gebouwhistorische als filmische verleden.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Tweede Abe Bonnema-woning binnen pilotproject verduurzaamd

4 uur geleden

KRFT – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2025

Vandaag, 09:00

College van Rijksadviseurs presenteert agenda voor komende vier jaar

19 september, 2:45

Rijksmonumentale fabriek in Dongen getransformeerd tot woongebouw

19 september, 11:59

Keijzer door met wet tegen voorrang statushouders na kritiek RvS

3 uur geleden

Burgerinitiatief dagvaardt gemeente Amsterdam om massatoerisme

Vandaag, 10:25

Bouw megatunnel tussen Duitsland en Denemarken opnieuw vertraagd

19 september, 1:40

Gelderland wil bescherming voor oude bosgronden versoepelen

19 september, 10:39

Kabinet koerst op moderne verzorgingshuizen voor ouderen

18 september, 1:48

NVM: aandeel buitenlandse kopers op huizenmarkt in vijf jaar verdubbeld

18 september, 11:44
JaapJan BergRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan