De entree van Huis op Zuid
Copyright: Koen van Velsen architecten / Beauty & The Bit
De entree
Copyright: Koen van Velsen architecten / Beauty & The Bit
De sporthal
Copyright: Koen van Velsen architecten / Beauty & The Bit
Het zwembadprogramma
Copyright: Koen van Velsen architecten / Beauty & The Bit

Nieuw ‘Huis op Zuid’ combineert sport en wonen in een gebouw

16 september 2020, 16:42
Aan de Laan op Zuid in Rotterdam komt een groot sport- en zwemcentrum,  Huis op Zuid. Naast het sportcentrum verrijst een woongebouw met circa 100 appartementen. Het ensemble is een ontwerp van Koen van Velsen architecten.

Huis op Zuid biedt ruimte aan een (opsplitsbare) sporthal, twee zwembaden, ondersteunende horeca, een inpandige fietsenstalling en kantoren. Het aangrenzende woongebouw geeft, naast 100 appartementen, onderdak aan kantoren. Koen van Velsen architecten heeft Huis op Zuid ontworpen als “één herkenbare en samenhangende sculptuur” die de verschillende functies verenigt, aldus het architectenbureau.

Verbinding
Het nieuwe gebouw komt aan de Laan op Zuid, tussen de Brede Hilledijk en de Paul Krügerstraat. Door de plaatsing van het volume en de karakteristieke materialisatie bemiddelt Huis op Zuid tussen de Afrikaanderwijk en de Kop van Zuid. Het gebouw voegt zich naar de omgeving maar zorgt tegelijkertijd voor een verbijzondering in de wijk en de stad, legt Koen van Velsen architecten uit.

De entree van het sportcentrum krijgt een prominente plek op de hoek van Laan op Zuid en de Paul Krügerstraat, duidelijk herkenbaar uit beide richtingen. Ze oogt vriendelijk en laagdrempelig, aldus de architecten. Omdat de entree toegang biedt tot alle functies in het gebouw heeft ze een meerwaarde in gebruik, beleving en sociale veiligheid.

Overzichtelijk en herkenbaar
Binnen de eenvoudige organisatie van het gebouw zijn de verschillende functies eenvoudig herkenbaar en makkelijk te vinden. De ruimtevormen, uitzichten en daglichttoetreding helpen daarbij. Vides en doorzichten verbinden de verschillende functies, versterken de oriëntatie en bieden overzicht, aldus de architecten.

Het zwembadprogramma wordt volledig gerealiseerd op de begane grond, in hoge ruimten met veel daglichttoetreding. De sporthal ligt op hetzelfde niveau als de bijbehorende kleedkamers. Vanaf de verhoogde tribune genieten de toeschouwers van een goed overzicht over de sportzaal, en van het daglicht.

De sporthal, het zwembad en de horeca krijgen binnen het krachtige totaalbeeld elk een eigen identiteit, sfeer en kleuraccenten. Het gebouw als geheel zal zich kenmerken door de toepassing van duurzame materialen en maatregelen die het energieverbruik reduceren, zegt Koen van Velsen architecten.

Verbeterplannen
Opdrachtgever gemeente Rotterdam meldt dat de nieuwbouw een belangrijke bijdrage aan het Nationaal Programma Rotterdam Zuid, het twintigjarige verbeterplan voor Zuid, betekent. De appartementen zullen volgens de gemeente alle in het middensegment (huren tussen 737 en 1.040 euro) vallen.

Het nieuwe sportcentrum vervangt het zwembad Afrikaanderplein en de Afrikaanderhal; Huis op Zuid is een van de eerste vervangingsprojecten voor sportaccommodaties in Rotterdam. De gemeente wil de komende tien jaar fors investeren in de vernieuwing, niet alleen om sport en beweging te stimuleren, maar ook om het maatschappelijk leven en de economie te ondersteunen.

De bouw moet wat Rotterdam betreft beginnen in 2021 en in 2022 klaar zijn. Koen van Velsen architecten werkt in het project samen met IMd Raadgevende Ingenieurs, Nellisen, DGMR en Stevens Van Dijck.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Hedwig Heinsman toont 3D-geprinte optoppingen tijdens Architectuurbiënnale Venetië

Vandaag, 16:13

Robuust en energiezuinig depotgebouw voor Utrechtse collecties

Vandaag, 14:10

EGM architecten weerspiegelt merkidentiteit The Magnum Ice Cream Company in interieur hoofdkantoor

Vandaag, 11:21

Eerste grootschalige houten woongebouw van Rotterdam opgeleverd

Vandaag, 08:02

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

Vandaag, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

Gisteren, 17:20

Nieuwe vertraging dreigt voor renovatie Binnenhof

Gisteren, 10:14

Woningcorporaties dreigen met juridische stappen om kabinet aan afspraken te houden

8 mei, 4:20

Kamernet: studentenkamer is ruim zes procent duurder dan vorig jaar

8 mei, 12:27

Herstel ‘onveilige’ vloer waterschapskantoor kost ruim tien miljoen

8 mei, 11:24
Robert MuisRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan