Huizenprijs stijgt tot 2027 jaarlijks minstens vier procent, schat DNB

7 juni 2024, 14:35
Huizenkopers hoeven de komende jaren nog niet te rekenen op prijsverlagingen, na het bereiken van een nieuw recordniveau in april. In een nieuwe raming gaat De Nederlandsche Bank uit van stijgingen van jaarlijks minstens vier procent tot en met 2026. Dat is meer dan het dubbele van waar de toezichthouder een half jaar geleden vanuit ging.

De bijstelling, naar zes procent in dit jaar en zo'n vier procent in de komende twee jaar, zijn volgens DNB het gevolg van de nog altijd teruglopende investeringen in de woningbouw. Ook is de hypotheekrente gedaald en zijn de inkomens juist gestegen, waardoor huizenkopers meer geld hebben om uit te geven aan een nieuwe woning. Op de krappe markt drijft dat de prijzen op.

Het betekent volgens Olaf Sleijpen, directeur monetaire zaken bij DNB, dat met name starters weer ‘terug zijn waar ze waren’. De afgelopen tijd hadden zij door de dalende prijzen juist weer wat vaker de kans om een woning te kopen. Volgens de toezichthouder heeft maar een kleine 40 procent van de huishoudens dit jaar voldoende inkomen om een woning van een gemiddelde prijs (452.000 euro) te financieren.

“Het is een enorme open deur om in te trappen om te zeggen dat de huizenmarkt nog steeds erg krap is. Er is hier maar één oplossing voor en dat is bouwen. Zowel koophuizen als huurhuizen”, zegt Sleijpen.

‘Schot in het duister’
De Nederlandse Vereniging voor Makelaars (NVM) wil niet speculeren over de toekomstige huizenprijzen. Daar spelen zoveel factoren in mee dat een woordvoerder van de makelaarsclub het een ‘schot in het duister’ noemt.

De huizenprijs hangt voor een belangrijk deel af van het aanbod en dan met name van de bouw van nieuwe woningen, aldus de NVM. In de nieuwbouw is te weinig vastigheid om conclusies te trekken over hoe dat zich de komende jaren gaat ontwikkelen. “Dat we krapte hebben weten we”, stelt de woordvoerder. “Laat de markt rustig zijn werk doen.”

De NVM maakt elk kwartaal zijn eigen cijfers over de woningmarkt bekend, onder meer gebaseerd op de verkopen.

Oververhit
Makelaarsland merkt in de dagelijkse praktijk hoe oververhit de woningmarkt nu is. De makelaarsorganisatie zag in de eerste maanden van 2024 bijna 70 procent meer bezichtigingen dan in dezelfde periode vorig jaar. “Het woningaanbod is beperkt en de markt is historisch krap”, zegt directeur Ivor Breve van Makelaarsland.

“De recente verlaging van de rente door de ECB zal waarschijnlijk leiden tot lagere hypotheekrentes in de nabije toekomst. Dit geeft kopers meer financiële ruimte, wat de huizenprijzen zeer waarschijnlijk verder zal opdrijven”, stelt hij. “We verwachten dat het overbieden zal toenemen en dat de huidige trends zich zullen voortzetten, tenzij er snel ingrijpende maatregelen worden genomen om het woningaanbod te vergroten of de economische vooruitzichten drastisch veranderen.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nudus en Sweco Architects presenteren stedenbouwkundig ontwerp voor mogelijke nieuwe campus ASML

48 minuten geleden

Antonia Schreiber wint Kazerne Design Award 2025 met circulair pleistermateriaal

Gisteren, 12:15

Nai010 presenteert architectuurgids Gebouwen door Vrouwen in Rotterdam

Gisteren, 11:31

AFFR biedt voorpremière van film Universal Language tijdens Rotterdam Architectuur Maand

Gisteren, 10:15

Ministerie onderzoekt oorzaak van daling nieuwbouwvergunningen

Gisteren, 13:29

PBL: klimaatplannen Hermans onvoldoende voor klimaatneutraal 2050

Gisteren, 10:04

MOB erkent noodzaak Binnenhofrenovatie, maar hekelt geitenpaadjes

14 mei, 5:51

Aantal vergunningen voor tijdelijke woningen weer fors gestegen

14 mei, 9:39

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

13 mei, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

12 mei, 5:20
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan