Het plan voor de buurt Ravel
Copyright: gemeente Amsterdam
Het plan voor de buurt Ravel
Copyright: gemeente Amsterdam
Het plan voor de buurt Ravel
Copyright: gemeente Amsterdam

Zuidas krijgt autovrije buurt met 1.350 woningen

1 juli 2020, 15:19
Op de Amsterdamse Zuidas wordt een autovrije woonbuurt voor met name gezinnen gerealiseerd. De buurt Ravel verrijst op de plek waar nu nog de velden van voetbalvereniging AFC liggen, direct naast het hart van het zakendistrict. Er komen 1.350 woningen, kantoren en andere voorzieningen zoals het definitieve onderkomen van de Kindercampus Zuidas.

Dat heeft de gemeente Amsterdam woensdag bekendgemaakt. Vorig jaar is gestart met de aanleg van een nieuw sportpark voor AFC, die iets meer in noordelijke richting komt te liggen. Op het vrijgekomen terrein wordt vanaf 2022 de nieuwe buurt Ravel gebouwd. Behalve de genoemde functies bestaat deze uit een park en twee ondergrondse parkeergarages.

De woningen en kantoren worden ondergebracht in gebouwen die een basishoogte hebben van 20 tot 30 meter, maar op enkele plekken kunnen reiken tot 50 en 115 meter. Van de woningen zijn 750 bestemd voor gezinnen. Deze woningen variëren in omvang, maar zullen minimaal 75 vierkante meter groot zijn, meldt de gemeente Amsterdam. De overige woningen zijn bestemd voor ouderen, studenten en eenpersoonshuishoudens.

Sociale huur
De woningen bestaan voor 40 procent uit sociale huur, 40% uit middeldure huur en 20% koop. Het hoge aandeel betaalbare woningen lijkt vrij ambitieus voor een dure locatie als midden op de Zuidas, maar volgens een woordvoerster van de gemeente past dit binnen de ambities van Amsterdam om ervoor te zorgen dat ook mensen met een laag inkomen in de stad kunnen wonen.

“Als alleen de markt de prijzen zou bepalen, zouden mensen met een laag inkomen alleen een kleine woning aan de rand van de stad kunnen kopen of huren. Omdat de gemeente dat niet wenselijk vindt, is besloten dat het uitgangspunt voor de woningbouwprogrammering 40% sociale huur, 40% middeldure huur en 20% vrije sector is. Voor de sociale huur gelden daarnaast vaste lage grondprijzen. Deze prijs is overal in de stad gelijk”, aldus de zegsvrouw.

Park
Een park met wandel- en fietspaden vormt het hart van de buurt. De gebouwen liggen om dit groene hart heen, met ‘zoveel mogelijk voordeuren aan het park’. De buurt is aan drie kanten omgeven door water, zonder harde kademuren maar met natuurlijke overgangen tussen de bebouwing, het groen en het water.

Ook komt er een houten vlonderpad langs de De Boelegracht, waar mensen kunnen wandelen en recreëren. In de buurt zijn meerdere speelplekken gepland, waaronder een waterplein.

Bestemmingsplan
Nu het ontwikkelplan op tafel ligt, buigt de gemeente Amsterdam zich over het bestemmingsplan voor de buurt. Begin 2021 neemt de gemeenteraad hier een besluit over, een jaar later start dan de bouw. In 2024 moeten de eerste twee woongebouwen en de Kindercampus (een combinatie van basisonderwijs en kinderopvang) worden opgeleverd.

De hele buurt zal rond 2035 klaar zijn, meldt de woordvoerster van de gemeente.
https://vimeo.com/432040391

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen

Vandaag, 11:20

Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor

19 december, 3:15

Gevarieerd kantoorlandschap voor Unilever in AIR Offices Rotterdam

19 december, 12:17

Negenhonderd woningen op historisch zorglandgoed in Vught

19 december, 10:52

DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk

19 december, 4:03

Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend

19 december, 1:17

Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet

19 december, 9:13

Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden

18 december, 12:03

RIVM: op korte afstand van elke woning speelplek en groen

18 december, 9:31

BNA: architecten zien licht herstel, maar ook rem op productie

17 december, 2:51
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan