Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed | Lucas van der Wee
Copyright: cepezed
The Green House: een proeftuin voor circulariteit
11 april 2018, 11:37
Aan de voet van het onlangs opgeleverde rijkskantoor De Knoop in Utrecht is deze week paviljoen The Green House geopend. Het tweelaags gebouw biedt ruimte aan een restaurant met eigen kas en vergaderfaciliteiten. Het project is een initiatief van
Strukton
,
Ballast Nedam
en
Albron
; het circulaire architectonische ontwerp is gemaakt door
cepezed
.
“We hebben de glazen gevelbekleding van de voormalige Luitenant Generaal Knoopkazerne voor dit paviljoen hergebruikt als tweede huid van het paviljoen”, vertelt Ronald Schleurholts van cepezed. “Het is interessant dat de afmetingen van de glaspanelen het stramien van het paviljoen hebben bepaald. Het formaat bleek daarbij heel economische voor de maatvoering van de prefab houten cassettes voor de verdiepingsvloer en de stalen profielplaten van het dak.”
Vide met uitzicht op groen
The Green House
is een tweelaags paviljoen dat op de begane grond een restaurant en op de verdieping een aantal vergaderruimtes en een kas huisvest. Het restaurant, als verschillende zones ingericht, ligt voor een groot deel in een vide. Over de volle lengte van de vide is op de eerste verdieping een groenwand aangebracht.
Aan de andere langse zijde ligt de open keuken. De kas, waar kruiden en een deel van de groenten voor het restaurant worden gekweekt, heeft cepezed als blikvanger aan de voorzijde van het pand gesitueerd.
Tijdelijk paviljoen
Het Delftse architectenbureau was ook betrokken bij de herontwikkeling van de Knoopkazerne tot rijkskantoor De Knoop aan de Utrechtse Croeselaan. De transformatie van het gebouw maakte deel uit van de eerste fase van een omvangrijker project in dit deel van het stationsgebied.
Het Rijksvastgoedbedrijf vroeg bij de transformatie van het kantoorgebouw tevens een oplossing voor de ruimte aan de voet van het gebouw. Die locatie zal namelijk pas in fase 3, over een jaar of vijftien, definitief worden bebouwd. Strukton en Ballast Nedam, die deel uitmaakten van het voor De Knoop verantwoordelijke consortium, zagen mogelijkheden voor een circulair horecapaviljoen. In Albron vonden ze een partner die wilde deelnemen als ontwikkelaar van een horecaconcept en exploitant.
Bouwpakket
Cepezed heeft het paviljoen zo ontworpen en gebouwd, dat het over vijftien jaar geheel te demonteren is. Dan kunnen onderdelen in andere projecten worden gebruikt, of het paviljoen kan als geheel elders worden opgebouwd. Het gebouw is feitelijk een generiek bouwpakket met een staalskelet van gegalvaniseerde profielen. Alle kolommen en liggers zijn even lang.
Het staalskelet is bevestigd op een fundering van Stelcon-platen en prefab betonblokken. De circulariteit, legt cepezed uit, is ook gelegen in de keuze voor specifieke vloeren op de verschillende plaatsen. De vloer op de begane grond bestaat uit klinkers, afkomstig van een oude kade in Tiel. De stenen liggen op een verdicht zandbed, waarin vloerverwarming is verwerkt.
Hergebruik
De verdiepingsvloer bestaat uit geprefabriceerde houten cassettes. In verband met de akoestiek in het restaurant is de onderbeplating van de verdiepingsvloer geperforeerd en zijn de houten elementen geïsoleerd. Voor het dak is gebruik gemaakt van lichte stalen profielplaten, die eveneens zijn geperforeerd en voorzien van isolatiemateriaal.
“Ook het sanitairblok is geprefabriceerd en zo in de constructie geschoven”, zegt Schleurholts. “Als het paviljoen elders wordt opgebouwd, is het sanitair eventueel op een andere plek in het gebouw te plaatsen.”
De plint van het gebouw is geheel transparant. Voor de dichte delen van de gevel op de verdieping zijn geprefabriceerde houtskeletbouwpanelen gebruikt. De rookglazen gevelbekleding van de oude kazerne is voor de houten delen geplaatst en is tevens voor de kas gebruikt.
Energieneutraal
Achter het paviljoen ligt een waterbassin, waarin regenwater wordt verzameld, waarvan bijvoorbeeld de kas gebruik maakt. Het dak van The Green House is voorzien van zonnepanelen, die bijdragen aan de energievoorziening. Samen met de zonnepanelen op rijkskantoor De Knoop zorgt dit voor een energieneutraal paviljoen.
The Green House heeft, een primeur volgens de betrokken partijen, een stekkerloze keuken. Eten wordt bereid met energie-efficiënte ovens die worden gestookt met hernieuwbare brandstoffen. Overigens is slechts 20% op de menukaart vlees, vis of gevogelte. De keuze om voornamelijk met groenten te werken is een milieu- en diervriendelijke keuze, legt de chefkok uit.
Pay-per-use
Ook voor de inrichting is een circulair concept uitgewerkt. Maasdam heeft een groot deel van het interieur voorzien van bijvoorbeeld producten die zijn gemaakt uit afvalmaterialen, zoals tapijt met garens uit gerecyclede visnetten, stoelen met zittiingen uit PET-vilt en wandpanelen uit geperst gras – afkomstig van de plantsoenendienst – met zetmeel
Ook hebben oude meubels – ‘geoogst’ in de omgeving van het paviljoen – een nieuw leven gekregen en zijn er nieuwe, demontabele meubels toegepast. Maasdam is een van de partners met wie Strukton, Ballast Nedam en Albron een ‘pay-per-use’-afspraak hebben gemaakt. Volgens dezelfde constructie blijft producent Trilux eigenaar van de armaturen, maar krijgt ze betaald voor de branduren van de verlichting.
Pay-per-use en een beperking van de investering in materiaal door slim ontwerp zijn manieren waarmee de initiatiefnemers de transitie van ‘traditionele’ naar ‘circulaire vastgoedontwikkeling’ te onderzoeken. Met het demontabele en herbruikbare karakter na vijftien jaar is ook de restwaarde gegarandeerd, leggen de betrokkenen uit.
Haalbaar en schaalbaar
Juist de tijdelijkheid van het paviljoen gaf de initiatiefnemers de kans om het paviljoen op te vatten als een proeftuin voor circulariteit, inclusief een haalbare circulaire businesscase. Een looptijd van vijftien jaar is voor producenten, die bijvoorbeeld pay-per-use willen uitproberen, beter te overzien dan projecten met geïntegreerde contracten voor, pakweg, dertig jaar.
“We hebben circulariteit zoveel mogelijk doorgevoerd, maar niet koste wat het kost”, zegt Ernest van de Voort van Albron. “Het gaat ons ook om haalbaarheid en schaalbaarheid. Ook een circulair businessmodel moet een gezond rendement behalen. Dat maakt het mogelijk om vervolgens operationeel en financieel op te schalen.”
De komende vijftien jaar blijft The Green House een proeftuin. De betrokken partners blijven onderzoeken naar nog duurzamere exploitatie, duurzamer voedsel, duurzamere werkwijzen, en dergelijke. De lessen houdt men niet voor zichzelf. Sterker: met het motto ‘right to copy’ willen de deelnemers de aanpak en bevindingen delen met bezoekers en de branche.
Trefwoorden
ballast nedam
horeca
strukton
utrecht
restaurant
cepezed
albron
circulariteit
the green house
Best gelezen
1
Utrechtse flats gerenoveerd volgens 'chassis-carrosseriemethode'
donderdag, 21 mei
2
Bouw gestart van Sluisbuurt 1b ontworpen door Powerhouse Company en Beyond Space
donderdag, 21 mei
3
Woningcorporaties moeten niet zelf willen bouwen
dinsdag, 26 mei
4
Acht lessen rond samenwerken op kantoor
donderdag, 21 mei
5
SOME architects presenteert resultaten van onderzoek naar woonwensen 55-plussers
vrijdag, 22 mei
Gerelateerde nieuwsberichten
Architectenweb netwerkevent: modulaire woningbouw
16 januari 2019
Rijksoverheid ondertekent akkoord Circulaire Geveleconomie
21 maart 2024
DGBC publiceert meetmethodiek voor losmaakbaarheid in gebouwen
11 februari 2020
Etablissement Karavaan als een reis door landschappen
27 januari 2020
Projecten en personen uit architectuur en bouw bekroond bij Circular Awards
8 februari 2022
Menno Rubbens (cepezedprojects) uitgeroepen tot Circular Hero
7 februari 2022
MNNR architects ontwerpt eerste vestiging bio-fastfoodrestaurant
5 oktober 2020
Bouwdeel D(emontabel) circulair voorbeeld op eigen terrein cepezed
25 maart 2020
Een restaurantinterieur als een veldboeket van Dark&Stormy
22 oktober 2019
Eigenzinnige benadering van klassiek café-interieur
18 juni 2019
Nieuw busstation Tilburg in gebruik genomen
29 april 2019
cepezed brengt eerste beelden ontwerp VU-onderzoeksgebouw naar buiten
15 april 2019
Leysner ontwerpt interieurs bijzondere lunchroom met werkatelier
25 februari 2019
Pannekoekenrestaurant met uitgepuurd interieur
11 februari 2019
Cepezed ontwerpt Meldkamer Oost Nederland
10 december 2018
Laatste poging: de Lekbrug als basis voor energieneutrale woningen
21 november 2018
Technova College Ede officieel geopend
24 oktober 2018
Nieuwe vestiging Graafschap College geopend
16 oktober 2018
Grote verbouwing MECC Maastricht naar ontwerp cepezed
11 oktober 2018
Grillige houten wanden voor café Lebkov & Sons
3 september 2018
Hoofdkantoor Genmab op Utrecht Science Park geopend
8 augustus 2018
Kabinet: recycle beton, weg met wegwerpplastic
2 juli 2018
Rijkskantoor De Knoop officieel in gebruik genomen
18 mei 2018
Rotterdam Circulair wil ‘van zooi naar mooi’
26 april 2018
Architectuur van bijna niets
3 april 2018
Cepezed ontwerpt hoofdkantoor motorkledingfabrikant
13 maart 2018
Cepezed ontwerpt depotgebouw Stadsarchief Amsterdam
5 februari 2018
Transformatie rijkskantoor de Knoop afgerond
1 februari 2018
Weer gedemonteerd: People’s Pavilion
13 november 2017
International Student House van cepezed in Delft geopend
19 oktober 2017
Odette Ex over Circl: “Je moet het experiment aan”
2 oktober 2017
Circl – ‘Zo circulair kunnen we nu bouwen’
8 september 2017
Architectenweb netwerkevent: modulaire woningbouw
16 januari 2019
Rijksoverheid ondertekent akkoord Circulaire Geveleconomie
21 maart 2024
DGBC publiceert meetmethodiek voor losmaakbaarheid in gebouwen
11 februari 2020
Etablissement Karavaan als een reis door landschappen
27 januari 2020
Projecten en personen uit architectuur en bouw bekroond bij Circular Awards
8 februari 2022
Menno Rubbens (cepezedprojects) uitgeroepen tot Circular Hero
7 februari 2022
MNNR architects ontwerpt eerste vestiging bio-fastfoodrestaurant
5 oktober 2020
Bouwdeel D(emontabel) circulair voorbeeld op eigen terrein cepezed
25 maart 2020
Een restaurantinterieur als een veldboeket van Dark&Stormy
22 oktober 2019
Eigenzinnige benadering van klassiek café-interieur
18 juni 2019
Nieuw busstation Tilburg in gebruik genomen
29 april 2019
cepezed brengt eerste beelden ontwerp VU-onderzoeksgebouw naar buiten
15 april 2019
Leysner ontwerpt interieurs bijzondere lunchroom met werkatelier
25 februari 2019
Pannekoekenrestaurant met uitgepuurd interieur
11 februari 2019
Cepezed ontwerpt Meldkamer Oost Nederland
10 december 2018
Laatste poging: de Lekbrug als basis voor energieneutrale woningen
21 november 2018
Technova College Ede officieel geopend
24 oktober 2018
Nieuwe vestiging Graafschap College geopend
16 oktober 2018
Grote verbouwing MECC Maastricht naar ontwerp cepezed
11 oktober 2018
Grillige houten wanden voor café Lebkov & Sons
3 september 2018
Hoofdkantoor Genmab op Utrecht Science Park geopend
8 augustus 2018
Kabinet: recycle beton, weg met wegwerpplastic
2 juli 2018
Rijkskantoor De Knoop officieel in gebruik genomen
18 mei 2018
Rotterdam Circulair wil ‘van zooi naar mooi’
26 april 2018
Architectuur van bijna niets
3 april 2018
Cepezed ontwerpt hoofdkantoor motorkledingfabrikant
13 maart 2018
Cepezed ontwerpt depotgebouw Stadsarchief Amsterdam
5 februari 2018
Transformatie rijkskantoor de Knoop afgerond
1 februari 2018
Weer gedemonteerd: People’s Pavilion
13 november 2017
International Student House van cepezed in Delft geopend
19 oktober 2017
Odette Ex over Circl: “Je moet het experiment aan”
2 oktober 2017
Circl – ‘Zo circulair kunnen we nu bouwen’
8 september 2017
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Gesprek tussen Bouman en Koolhaas staat centraal tijdens Amsterdamse Architectuurnacht
Gisteren, 15:03
Op vrijdagavond 3 juli zal architectuurhistoricus en curator Ole Bouman in gesprek gaan met Rem Koolhaas.
Nieuwbouw poppodium Baroeg in gebruik genomen
Gisteren, 11:04
Vorige maand is in Rotterdam de nieuwbouw van poppodium Baroeg geopend. Op de plek van het verouderde onderkomen van het podium voor hardere alternatieve museum is naar ontwerp van diederendirrix een nieuw volume gerealiseerd.
Studio Modijefsky benut potentieel van monumentaal pand aan de Rijn
26 mei, 1:43
Het ontwerp voor Huis Willeminalaan betreft diverse, riante ruimtes en functies die aansluiten bij de klassiek stijl van het hoofdgebouw, alsmede bij een aantal aanbouwen.
Eileen Stornebrink en Willie Vogel winnaars van de Jonge Maaskantprijs 2026
26 mei, 11:00
Het door hen opgerichte Studio Inscape is een op samenwerking gericht bureau voor architectuur en landschap dat met een ecologische denkwijze werkt aan onderzoek, ontwerp en dialoog.
Belgische architect en filosoof Gideon Boie overleden
Gisteren, 12:19
De medeoprichter van het collectief BAVO gold als een opvallende stem in het debat over leefbare steden en verkeersveiligheid.
Aantal miljoenenwoningen vorig jaar met 22 procent toegenomen
Gisteren, 09:32
Een op de zestien koopwoningen in Nederland is een miljoenenwoning, meldt marktonderzoeker Calcasa.
Oprichter en directeur Marjan Minnesma van Urgenda overleden
26 mei, 2:29
Bekend is de rechtszaak die Urgenda won van de Staat over het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen.
Gemeenten en provincies: meer geld nodig voor infrastructuur
26 mei, 12:03
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovinciaal Overleg waarschuwen voor een ‘bereikbaarheidsinfarct’ in Nederland.
Amsterdam wil woningbezitters weren uit sociale huurwoning
22 mei, 12:23
Het stadsbestuur wil daarmee duidelijk maken dat het onwenselijk is dat huizenbezitters sociale huurwoningen bezet houden.
Mogelijk minder ruimte nodig voor uitbreidingsplannen Moerdijk
22 mei, 9:47
Het dorp Moerdijk zou in dat geval kunnen blijven bestaan, aldus de gemeente.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
3
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur