Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Stijn Poelstra
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture
Copyright: Reset Architecture

Schuur herbestemd tot archeologisch museum

6 februari 2018, 13:07
Afgelopen jaar is in een herbestemde schuur op de buitenplaats Haanwijk nabij het Brabantse Halder een archeologisch museum geopend. Grootste ingreep binnen deze transformatie is het plaatsen van een houten volume in de binnenruimte, dat de ruimtelijke organisatie in drie zones verdeelt. Reset Architecture is verantwoordelijk voor het ontwerp.

Museum Romeins Halder beschikt over een collectie van vondsten die zijn gedaan op een nabijgelegen archeologische vindplaats. Het museum biedt verder educatie aan onder meer schoolklassen, maar er wordt ook onderzoek verricht. Dit wordt ruimtelijk gefaciliteerd in een ontvangst- en presentatieruimte, tentoonstellingsruimte en een studieruimte voor de medewerkers.

De zonescheiding was mogelijk door in de langsrichting van de schuur een houten volume te plaatsen. Het volume deelt met een schuine lijn de plattegrond in tweeën. Met de schuine lijn ontstaat een verrassend ruimtelijk perspectief die het zicht en de ervaring van de hoge schuur intuïtief stuurt.

In het volume zijn kleinere ruimtes met een laag plafond en hoge geluidsabsorptie gecreëerd. Hier kunnen bezoekers in alle rust hun aandacht naar de kleine tentoongestelde voorwerpen laten uitgaan. De verdieping is voor de museummedewerkers ingericht voor onderzoek en overleg.   

Subtiele omgang
Er is niet gekozen voor een generieke neutrale witte tentoonstellingsruimte maar gezocht naar een subtiele omgang met de aanwezige karakteristiek. “De schuur is het enige gebouw op de buitenplaats zonder monumentale status, maar in zijn soort, wederopbouwschuur, toch bijzonder”, meldt Reset Architecture.

In het interieur waren de vier houten spantconstructies en de sporenkap dominant in de beeldvorming van de ruimte. De spanten zijn in ruw hout als gebinten opgebouwd met kreupele stijlen en een groot aantal dwarsverbindingen. De combinatie van het ruwe hout met ambachtelijke gemaakte verbindingen is typerend voor de aanpak binnen dit project. Met behulp van ‘boerse’ materialen en verfijnde detaillering is getracht om bestaand en nieuw op een vanzelfsprekende wijze met elkaar te verweven.

Hout
Dankzij de sfeerbepalende populierenhouten wanden en plafonds wordt daarnaast het omringende bos gecontinueerd in het interieur. Vrij letterlijk zelfs, want het hout is gerooid in de directe omgeving. “Het dak is geïsoleerd met vlas dakplaten die zijn aangebracht op een populieren dakbeschot op de bestaande sporen”, laat Reset Architecture weten. 

"Houtskeletbouw voorzetwanden met vlasisolatie isoleren de twee bestaande, koud tegen elkaar gemetselde, halfsteense muren. De voorzetwanden zijn afgewerkt met Lehmstuc en Lehmfarben. De nieuwe geïsoleerde betonvloer is gepolijst zodat geen extra afwerkvloer nodig is”, aldus het bureau.

Gebiedsvisie
De herbestemming is een eerste stap in de revitalisering van de buitenplaats en onderdeel van een grotere visie voor aaneengeschakelde buitenplaatsen in het gebied aan de Dommel. Sinds 2013 werkt Reset architecture voor natuurorganisatie Brabants Landschap aan een gebiedsvisie waarin hedendaagse kunst een relatie aangaat met het aanwezige natuur- en cultuurlandschap. In samenwerking met het Noordbrabants Museum is een onder andere een beelden- en land-artpark gepland; Buitenmuseum Out Herlaer. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Meerdaags evenement over bouwen met aarde aangekondigd

Vandaag, 13:31

Genomineerden eerste Architectuurprijs Vlaanderen bekend

Vandaag, 12:30

Amsterdam schrijft internationale architectenprijsvraag uit voor Nationaal Slavernijmuseum

Vandaag, 09:30

Groninger Museum belicht cultuurgeschiedenis karakteristieke Groningse baksteen

Gisteren, 15:39

CPB: bouw voordelen huiseigenaar af om woningzoekende te helpen

Vandaag, 11:30

Vlaanderen in beroep in rechtszaak om Limburgs tramdebacle

Vandaag, 10:30

Raad van State: geen extra natuurcompensatie Maasvlakte nodig

Gisteren, 14:38

Prijs van studentenkamer nadert plafond, denkt Kamernet

Gisteren, 09:26

Pensioenen bouwsector fors omhoog door vernieuwd stelsel

10 februari, 2:28

Carolien Gehrels verkenner voor Groningen Culturele Hoofdstad van Europa

10 februari, 1:16
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan