De oprichters van CrowdBuilding, van links naar rechts: Sascha Glasl, Tjeerd Haccou, Brian Garret
Copyright: CrowdBuilding
Voorbeelden van de site Crowdbuilding.com
Copyright: CrowdBuilding
Voorbeelden van de site Crowdbuilding.com
Copyright: CrowdBuilding
Voorbeelden van de site Crowdbuilding.com
Copyright: CrowdBuilding
Voorbeelden van de site Crowdbuilding.com
Copyright: CrowdBuilding
Voorbeelden van de site Crowdbuilding.com
Copyright: CrowdBuilding
Sascha Glasl geeft een presentatie
Copyright: CrowdBuilding

DOEN Participaties en Fair Capital Impact Fund investeren in CrowdBuilding

28 mei, 12:00
DOEN Participaties en het Fair Capital Impact Fund investeren in CrowdBuilding, het platform dat collectieve zelfbouw faciliteert. Met deze investering kan het missiegedreven platform opschalen. CrowdBuilding pleit ervoor om 10% van de woningbouwopgave in te vullen met collectieve zelfbouw.

Terwijl de woningbouw in Nederland niet zo voorspoedig verloopt als gewenst, ziet het platform CrowdBuilding grote kansen in collectieve zelfbouw. Niet als niche voor een select gezelschap, maar “als volwaardige en duurzame aanvulling op het bestaande woningbouwsysteem, toegankelijk voor iedereen”, aldus Tjeerd Haccou, medeoprichter van het platform.

Volgens CrowdBuilding is collectieve zelfbouw een serieuze optie om betaalbare woningen te realiseren – en tegelijkertijd maatschappelijke vraagstukken zoals duurzaamheid en vereenzaming aan te pakken. Gemeenschappelijke woonvormen brengen verbondenheid, duurzaamheid, betaalbaarheid én zeggenschap binnen bereik van meer mensen, aldus het platform

Deze visie is geen theorie, stelt CrowdBuilding: op de site van het platform staan meer dan 150 wooninitiatieven die er gratis gebruik van maken, variërend van CPO-projecten en wooncoöperaties tot duurzame leefgemeenschappen. Betaalde samenwerkingen met de eerste gemeenten en provincies zijn ook rond: de gemeenten Utrecht en Zwolle en de provincie Drenthe geven via CrowdBuilding invulling aan hun collectieve zelfbouwbeleid, meldt het platform.

Overigens blijkt duurzaamheid een belangrijke drijfveer voor zelfbouwers. Ruim driekwart van mensen die zich aanmelden bij CrowdBuilding geeft aan dat duurzaam bouwen een motivatie is, en uit een steekproef onder afgeronde projecten blijkt dat meer dan de helft kiest voor biobased bouwmaterialen.

Investeren in duurzaamheid en collectiviteit
“Verspreid door het land bewijzen zelfbouwgroepen al vijftien jaar dat de leukste en duurzaamste buurten worden gebouwd door mensen die er zelf gaan wonen”, zegt medeoprichter Sascha Glasl. “Wat nu nodig is, is zichtbaarheid en opschaling. Met deze investering van DOEN Participaties en het Fair Capital Impact Fund kunnen we de infrastructuur bouwen die duizenden mensen samenbrengt om hun woondroom waar te maken.”

DOEN Participaties is de grootste ‘impact-investeerder’ in duurzame en sociale startups in Nederland. De organisatie heeft de ambitie om “de wereld groener en socialer te maken” en stelt impact centraal bij al haar investeringen. CrowdBuilding past goed in die visie.

“De traditionele bouwsector is nog altijd zeer vervuilend. Bij bestaande zelfbouwprojecten zien we dat er veel meer dan bij de traditionele bouw voor duurzame bouw wordt gekozen”, zegt Rogier de Groot, Impact Investment Manager DOEN Participaties. “Door circulair en biobased bouwen te omarmen en te promoten, maakt CrowdBuilding milieuvriendelijke manieren van bouwen de norm. En door de collectiviteit voorop te stellen draagt CrowdBuilding bij aan veerkrachtige buurten waar mensen voor elkaar klaar staan.”

Ook voor Fair Capital Impact Fund sluit de investering “perfect” aan bij de visie op duurzaamheid. De organisatie investeert in jonge, veelbelovende bedrijven die bijdragen aan een duurzame en veerkrachtige samenleving. “CrowdBuilding biedt een alternatief waar mensen zelf aan het roer staan en hun woning kunnen bouwen, met circulaire materialen en op een energiezuinige manier. Zo zetten we belangrijke stappen naar circulair bouwen waarin mens en milieu centraal staan”, aldus Marije Schasfoort, impact investeerder bij het Fair Capital Impact Fund.

Steward-ownership als fundament
CrowdBuilding is ‘steward-owned’, een eigendomsstructuur waarbij de zeggenschap over het bedrijf bij stewards ligt, die in hun besluiten de missie en het belang van het bedrijf vooropstellen. De oprichters en investeerders hebben een limiet gesteld aan het rendement dat zij ontvangen en zodra de investeringen zijn terugbetaald, worden de daaropvolgende opbrengsten ingezet voor de missie en maatschappelijke impact.

Woningbouw is een langetermijnopgave in een samenleving die continu verandert. Om die spanning te kunnen overbruggen, heb je een organisatie nodig die niet afhankelijk is van kortetermijndenken, legt het platform uit. Met steward-ownership borgt CrowdBuilding dat het maatschappelijke doel altijd voorop blijft staan.

Het platform is gericht op “iedereen die anders wil wonen én bouwen”, van particulieren “met een woondroom” tot gemeenten en van architecten tot gebiedsontwikkelaars. Het platform verbindt initiatiefnemers met professionals, plekken en kennis. De komende jaren wil het bedrijf duizenden nieuwe initiatieven faciliteren, verspreid over het hele land.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Een Meccano-doos voor de bouw van de Almeerse fiets- en voetgangersbruggen

28 mei, 5:46

Woontoren door KAAN Architecten in Eindhovense wijk De Caai opgeleverd

28 mei, 11:23

Nijmegen kiest voor plan Stadgoed DUUX van ZUS en Koschuch Architects

28 mei, 9:38

Beeldkwaliteitsplan voor grootschalige Flora Campus Westland vastgesteld

27 mei, 3:01

Investeerders kopen duurdere woningen door nieuwe regels

28 mei, 2:03

Stefan Kolen nieuwe directeur Heembouw Architecten

27 mei, 4:14

Nederlands Expo-paviljoen in Osaka krijgt tweede leven op Japans eiland

27 mei, 12:17

Raad van State ziet risico’s bij verhogen stikstofgrens

26 mei, 4:47

Royal HaskoningDHV heet voortaan Haskoning

26 mei, 11:20

Zuid-Holland wil in 2027 besluit over uitbreiding Maasvlakte in zee

22 mei, 12:23
Robert MuisRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan