Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Leonard Faustle
Copyright: Berger Barnett Architecten
Copyright: Berger Barnett Architecten
Copyright: Berger Barnett Architecten
Copyright: Berger Barnett Architecten

De Henricus (Berger Barnett Architecten) bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2018

8 november 2018, 20:15
De renovatie en uitbreiding van basisschool De Henricus in Amsterdam, een ontwerp van Berger Barnett Architecten, is op donderdagavond 8 november 2018 bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2018. Architect Hans Berger kreeg de prijs uitgereikt door architect en jurylid Willem Heyligers.

Katholieke basisschool De Henricus maakt deel uit van het zogeheten Catharina Complex, een gemeentelijk monument bestaande uit twee scholen, een kerk en aanverwante gebouwen. Het geheel is tussen 1953 en 1960 ontworpen door de architecten Evers en Sarlemijn volgens de principes zoals die door architect-monnik Dom Hans van der Laan werden onderwezen.

Naar ontwerp van Berger Barnett Architecten is de basisschool nu gerenoveerd en uitgebreid. Een belangrijke opgave was hierbij om de transitie van klassikaal onderwijs, waarvoor het gebouw ontworpen was, naar open werkvormen te begeleiden. Zonder daarbij de proporties in de architectuur, waar het in de Bossche School om draaide, teniet te doen.

Met een terughoudende architectuur die op een eigentijdse manier voortbouwt op het bestaande is Berger Barnett Architecten hier volgens de jury goed in geslaagd. De monumentale school is klaargestoomd voor de toekomst.

Ingetogen en uitgesproken
In toch een kwetsbare buurt in Amsterdam Nieuw-West is met een beperkt budget een prachtige school gerealiseerd, constateert de jury. De architectuur is daarbij zowel ingetogen als uitgesproken. Ingetogen, want met veel respect voor bestaande gebouw. Uitgesproken in heldere keuzes, zoals de rondgang transformeren tot binnengang.

De jury is ook erg enthousiast over de detaillering. De tussendeuren zijn voorzien van frameloos glas, dat kan dus gewoon. En het glas bij de rondgang is slim aan de binnenkant van de kolommen geplaatst, zodat het beeld en de beleving van de rondgang overeind blijft. De keuze voor een hard materiaal met holtes om de akoestiek in de klaslokalen op te lossen vindt de jury ook goed gevonden.

Architectenweb Awards
Voor de prijs â€˜Schoolgebouw van het Jaar’ waren door een onafhankelijke jury vijf projecten genomineerd: Campus 013 (architecten|en|en), Hyperion Lyceum (Ector Hoogstad Architecten), Renovatie en uitbreiding Wiebengacomplex (DP6 architectuurstudio en Bierman Henket Architecten), Renovatie schoolgebouw De Henricus (Berger Barnett Architecten), Revius Lyceum (Spring Architecten en MoederscheimMoonen Architects).

Alle inzendingen voor de prijs ‘Schoolgebouw van het Jaar’ zijn beoordeeld op maatschappelijke relevantie, bijdrage aan het vakgebied en doorwrochtheid van het ontwerp. De jury bestond uit architect Renske van der Stoep (ROFFAA, voorzitter), architect Femke Feenstra (G.A.F. Architects), architect Willem Heyligers (Heyligers d+p), architect Elma van Boxel (ZUS) en onderzoeker/schrijver Vincent Kompier (o.a. zelfstandige).

Naast de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar zijn bij de prijsuitreiking van de Architectenweb Awards ook de volgende prijzen uitgereikt: Woongebouw van het Jaar, Kantoorgebouw van het Jaar, Zorggebouw van het Jaar, Interieur van het Jaar en Publiek gebouw van het Jaar. Deze genoemde zes prijzen worden door Architectenweb uitgereikt samen met haar partners GiraDeskoCerriva en Broeinest.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde video's

Andere nieuwsberichten

David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid

Gisteren, 16:04

Daan Zandbelt wordt nieuwe Spoorbouwmeester

Gisteren, 14:31

Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid

Gisteren, 11:58

Architect@Work strijkt 30 en 31 oktober neer in De Kromhouthal in Amsterdam

Gisteren, 10:00

Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025

Gisteren, 15:19

Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder

Gisteren, 10:49

PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg

14 oktober, 2:42

Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen

14 oktober, 10:24

'Helft investeerders spendeert opbrengsten verkochte huurhuizen in buitenland'

13 oktober, 2:41

Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op

13 oktober, 11:16
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan