Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Copyright: Stijn Bollaert / Civic Architects
Casco van het gebouw voor transformatie
Copyright: Jeroen Verplanke
Casco van het gebouw voor transformatie
Copyright: Jeroen Verplanke
Copyright: Civic Architects
Begane grond
Copyright: Civic Architects
Eerste verdieping
Copyright: Civic Architects
Doorsnede
Copyright: Civic Architects
Copyright: Civic Architects
Faculteit ITC, Universiteit Twente, bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2023
8 november 2023, 21:10
Tijdens de feestelijke uitreiking van de Architectenweb Awards 2023, op woensdagavond 8 november in het Keilepand in Rotterdam, is de faculteit ITC, Universiteit Twente, bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2023. Het onderwijsgebouw is ontworpen door
Civic Architects
,
VDNDP
,
Studio Groen+Schild
en
DS Landschapsarchitecten
.
De faculteit ITC heeft op de universiteitscampus in Enschede een nieuw onderkomen gevonden in een voormalig laboratoriumgebouw. Het casco is maar liefst 220 meter lang, 38 meter diep, heeft een lage begane grond en hoge verdieping. Belangrijkste ingreep in de transformatie is de toevoeging van vier atria, uitgezaagd in de constructie, die zorgen voor groen, verse lucht en daglicht.
Een van de atria vormt tevens de nieuwe entree, midden in het gebouw. Hierachter ligt het ruime sociale hart, met onder meer een tribunetrap en restaurant. Alle ruimten in het gebouw hebben zicht op groen. Het beton- en staalcasco is zichtbaar, inclusief de gebruikssporen en nieuwe zaagsnedes. Eikenhouten puien en de bamboe verdiepingsvloer voegen een warme toon toe.
De hoge eerste verdieping is voorzien van een verhoogde vloer waar alle installaties in zijn opgenomen. Op die manier behield de lagere begane grond zijn ruimtelijkheid. Het ontwerpteam heeft met even strategische als elegante keuzes het bestaande laboratoriumgebouw getransformeerd tot een prachtige onderwijsomgeving die ook nog eens het karakter van de opleiding weet te weerspiegelen.
Groen, licht en ruimte
De faculteit International Institute for Geo-Information Sciences (ITC) is onderdeel van de Universiteit Twente en staat op de campus Drienerlo in Enschede. Bij de start van het project maakte de universiteit een belangrijke keuze. Het voormalige laboratoriumgebouw uit 1972, ontworpen door Choisy en Van Embden, diende behouden en getransformeerd te worden. Het maar liefst 220 meter lange en 38 meter diepe gebouw had een lage begane grond en een zeer hoge eerste verdieping. Deze eigenschappen maakten transformatie uitdagend.
In hun ontwerp hebben Civic Architects, VDNDP, Studio Groen+Schild en DS Landschapsarchitecten ingezet op het scheppen van groen, licht en ruimte. De belangrijkste beslissing daarbij was om vier atria in het gebouw uit te zagen. Daarmee is een beslissende ontwerpingreep ingezet die licht, lucht en groen diep het gebouw in brachten.
De jury is onder de indruk van de helderheid en effectiviteit van die ingreep. Door de toevoeging van de atria heeft het lange en diepe gebouw van binnen een prettige maat en schaal gekregen. De onderwijsruimtes en kantoren zijn nu logisch rond de atria georganiseerd. De atria zelf zijn voorzien van verschillende soorten tuinen. Regenwater dat op het dak valt wordt via flexibele kunststof slangen zichtbaar de tuinen in gebracht, iets dat goed past in een geofaculteit.
Een van de atria fungeert als nieuwe entree. Door de gevel van het gebouw hier iets terug te leggen, wordt de groene tuin rond het gebouw naar binnen getrokken. Binnen leiden brede trappen omhoog, naar de hoge eerste verdieping. Door de trappen extra breed te ontwerpen, kon het ontwerpteam iets toevoegen wat geen onderdeel was van het programma van eisen: een auditorium. Ondertussen is deze hybride van trap en auditorium al meermaals door de faculteit gebruikt voor bijeenkomsten. Rond de entree hebben het restaurant en het studiecentrum een plek gekregen. Dit is de centrale ontmoetingsplek in het gebouw.
Gelaagd ontwerp
Bij de transformatie zijn veel oorspronkelijke onderdelen van het laboratoriumgebouw in het zicht gelaten, zoals de betonnen en stalen constructie. Dit geldt ook voor de sporen van aanpassingen, zoals de zaagsneden. In atria zijn ‘gekke’ balkons te vinden; constructieve elementen die gespaard konden worden uit het oude gebouw. Dat soort elementen nuanceren de rationele structuur van het gebouw en maken het gebouw heel menselijk, vindt de jury.
De nuchtere benadering is doorgetrokken in het interieur waarin veel hout is toegepast, maar ook stalen tussenwanden die onbehandeld zijn gelaten, een interessant patina hebben en ook nagenoeg onderhoudsvrij zijn. Het ontwerpteam is blijven ontwerpen, ziet de jury. Overal is over nagedacht. En het knappe daarbij is dat het geheel veel meer is geworden dan de som der delen.
De hoge eerste verdieping is voorzien van een 70 cm hoge vloer waarin alle installaties zijn ondergebracht. Zo kan de vrije hoogte op de begane grond maximaal wordt benut. De verhoogde vloer fungeert in het gebouw ook als plenum dat verse lucht overal gelijkmatig inblaast.
De gevel van het laboratoriumgebouw was voorzien van polyester lamellen. Deze bleken nog goed en zijn na schoonmaak opnieuw gebruikt. Op de kopgevel waren een paar extra lamellen gewenst. De leverancier van de oorspronkelijke lamellen kon die nog bijmaken.
In dit project zijn architectuur en duurzaamheid aan elkaar verbonden verhalen geworden, vindt de jury. Dankzij de vindingrijkheid en aandacht van het ontwerpteam is een uitdagend casco getransformeerd tot een bijzonder prettige onderwijsomgeving. De grote ingrepen die daarbij zijn gedaan, zoals het uitzagen van de atria, zijn daarbij heel goed uitgepakt.
Nominaties
In de categorie Schoolgebouw van het Jaar nomineerde de jury vijf projecten. Naast de winnaar Faculteit ICT, Universiteit Twente, (Civic Architects, VDNDP, Studio Groen+Schild en DS Landschapsarchitecten) waren dat Groninger buitenschool (De Unie Architecten), Tweede leven voor school De Meppel (Bureau Kroner), Het Open Venster (BDG Architecten) en LAB42, UvA Science Park, (Benthem Crouwel Architects).
Jury
De jury bestond dit jaar uit: Rosalie de Boer (Synchroon), Gianni Cito (Moke Architecten), Barend Koolhaas (Studio Barend Koolhaas), Eric van Noord (de Architekten Cie.), Saskia Oranje (DOOR architecten) en Abbie Steinhauser (o.a. deMunnik-deJong-Steinhauser). De inzendingen voor de prijs Schoolgebouw van het Jaar 2023 zijn beoordeeld op maatschappelijke relevantie, vakmanschap, innovatie en duurzaamheid.
Partners
Naast de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar zijn op 8 november ook prijzen uitgereikt in de volgende categorieën: Woongebouw van het Jaar, Kantoorgebouw van het Jaar, Zorggebouw van het Jaar, Publiek gebouw van het Jaar en Interieur van het Jaar. Ook is de winnaar van de verkiezing voor Architect van het Jaar 2023 bekend gemaakt.
De Architectenweb Awards 2023 worden mede mogelijk gemaakt door hoofdpartners
Reynaers Aluminium
en
Forster
, en partners
QbiQ Wall Systems
,
Kubus
,
Cerriva
en
Ambius
.
Trefwoorden
schoolgebouw van het jaar
architectenweb awards 2023
transformatie
enschede
universiteit twente
studio groen+schild
faculteit itc
ds landschapsarchitecten
vdndp
civic architects
architectenweb awards
Locatie
Best gelezen
1
Rotterdam verleent bouwvergunning voor Schieblokken
vrijdag, 28 november
2
Nieuw voorstel voor renovatie en uitbreiding De Kuip
woensdag, 26 november
3
MORE Architecture en Studio Nauta ontwerpen woontoren midden op Katendrecht
donderdag, 27 november
4
Gemeenteraad stelt gebiedsvisie voor Bussum-Zuid vast
donderdag, 27 november
5
Schiphol investeert tien miljard in nieuwe terminal en andere infrastructuur
woensdag, 26 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Kindcentrum Zuiderkroon bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2022
12 oktober 2022
Duurzame en aangename thuisbasis voor Rotterdam Business School
15 februari 2024
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2024
13 mei 2024
Keizer Koopmans en Bureau B+B presenteren integrale gebiedsvisie stationskwartier Enschede
8 juli 2024
Fontys R10 winnaar prijs Schoolgebouw van het Jaar 2021
10 november 2021
Twee rijksmonumentale pakhuizen met zorg verbouwd en verduurzaamd door Studio Groen+Schild
8 april
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2025
26 mei
Vernieuwing collegezalengebouw 'De Schotel' naar ontwerp van Civic Architects afgerond
9 september
Uitbreiding Rietveld en Sandberg Instituut is Schoolgebouw van het Jaar 2020
28 oktober 2020
Civic Architects – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2024
9 september 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2025 bekend
17 september
Atlas-gebouw bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2019
31 oktober 2019
Nominaties NRP Gulden Feniks 2024 bekend
22 juli 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2024 bekend
18 september 2024
IKC De Brug gelauwerd als Schoolgebouw van het Jaar 2025
5 november
De Henricus (Berger Barnett Architecten) bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2018
8 november 2018
Foto's uitreiking Architectenweb Awards 2023
9 november 2023
Stuur nu jullie projecten in voor de Architectenweb Awards 2024!
22 april 2024
Nog 5 dagen om projecten in te sturen voor de Architectenweb Awards 2024!
17 juni 2024
Enschede als 'vernieuwende stad' centraal tijdens negende Dag van de Stad
20 oktober
Civic Architects
1 september 2024
BDG Architecten verbouwt Enschedese kwekerij tot De Stadskas
18 november
Werkplaatsgebouw CUBE: nieuwe satelliet aan Horstcomplex Universiteit Twente
19 september
Alle data rond Architectenweb Awards 2025 bekend
8 april
Stuur nu jullie projecten in voor de Architectenweb Awards 2025!
6 mei
Kindcentrum Zuiderkroon bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2022
12 oktober 2022
Duurzame en aangename thuisbasis voor Rotterdam Business School
15 februari 2024
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2024
13 mei 2024
Keizer Koopmans en Bureau B+B presenteren integrale gebiedsvisie stationskwartier Enschede
8 juli 2024
Fontys R10 winnaar prijs Schoolgebouw van het Jaar 2021
10 november 2021
Twee rijksmonumentale pakhuizen met zorg verbouwd en verduurzaamd door Studio Groen+Schild
8 april
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2025
26 mei
Vernieuwing collegezalengebouw 'De Schotel' naar ontwerp van Civic Architects afgerond
9 september
Uitbreiding Rietveld en Sandberg Instituut is Schoolgebouw van het Jaar 2020
28 oktober 2020
Civic Architects – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2024
9 september 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2025 bekend
17 september
Atlas-gebouw bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2019
31 oktober 2019
Nominaties NRP Gulden Feniks 2024 bekend
22 juli 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2024 bekend
18 september 2024
IKC De Brug gelauwerd als Schoolgebouw van het Jaar 2025
5 november
De Henricus (Berger Barnett Architecten) bekroond als Schoolgebouw van het Jaar 2018
8 november 2018
Foto's uitreiking Architectenweb Awards 2023
9 november 2023
Stuur nu jullie projecten in voor de Architectenweb Awards 2024!
22 april 2024
Nog 5 dagen om projecten in te sturen voor de Architectenweb Awards 2024!
17 juni 2024
Enschede als 'vernieuwende stad' centraal tijdens negende Dag van de Stad
20 oktober
Civic Architects
1 september 2024
BDG Architecten verbouwt Enschedese kwekerij tot De Stadskas
18 november
Werkplaatsgebouw CUBE: nieuwe satelliet aan Horstcomplex Universiteit Twente
19 september
Alle data rond Architectenweb Awards 2025 bekend
8 april
Stuur nu jullie projecten in voor de Architectenweb Awards 2025!
6 mei
Toon alles
Gerelateerde video's
Uitreiking Architectenweb Awards 2023
Sfeerimpressie van een feestelijke avond
Civic Architects
Nominatie voor de prijs voor Architect van het Jaar 2024
Gerelateerde bedrijven
Troldtekt Benelux
Akoestisch Design
Andere nieuwsberichten
Nederlands Fotomuseum toont fotografische verbeelding van Rotterdam
Vandaag, 15:16
Op 7 februari opent het Nederlands Fotomuseum zijn deuren in het voormalige pakhuis Santos in Rotterdam. Een van de openingstentoonstellingen is Rotterdam in focus. Fotografie van de stad 1843.
Vocus Architecten verbouwt historische tramremise tot supermarkt
Vandaag, 14:23
In Elburg heeft Vocus Architecten een voormalige tramremise getransformeerd tot supermarkt. De twee historische bouwdelen uit het einde van de achttiende eeuw zijn gerenoveerd en er is een nieuw entreegebouw aan het complex toegevoegd.
Veel Nederlandse winnaars bij de Archello Awards 2025
Vandaag, 12:00
Vooral in de categorieën rond woningbouw, scholenbouw en publieke gebouwen wisten Nederlandse bureaus veel prijzen te winnen.
Ibelings van Tilburg geeft boerderij met monumentale schuur in Zoetermeer woonbestemming
Vandaag, 11:34
Het woonhuis behield zijn functie, in de monumentale Groningse driekapsschuur zijn tien woningen gerealiseerd en op het erf achter de schuur is een houten schuurwoning gebouwd, mede om het plan financieel levensvatbaar te maken.
Gelderland wil duurzame ‘havenhub’ aanleggen bij IJzendoorn
Vandaag, 13:13
Bij een Clean Energy Hub kunnen binnenvaartschepen schonere brandstoffen zoals bio-LNG bunkeren en groene stroom laden.
Schoof ziet actiepunten in klimaatadvies burgerberaad
Vandaag, 10:22
De demissionair premier herkent de wens van het kabinet voor een ‘haalbaar en betaalbaar’ klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers.
Besluit over verdwijnen dorp Moerdijk halfjaar uitgesteld
Gisteren, 15:27
Het Rijk en de provincie Noord-Brabant willen pas in juni een besluit nemen over uitbreiding van het haven- en industriegebied in Moerdijk.
Amsterdam overweegt hogere toeristenbelasting in herbestemming panden te stoppen
Gisteren, 10:30
Het stadsbestuur overweegt de toeristenbelasting te verhogen als de landelijke btw-verhoging niet leidt tot een daling van het aantal toeristenovernachtingen.
Amsterdam zoekt vastgoedpartij die 'werkcorporatie' wil opzetten
28 november, 5:16
De Werkcorporatie Amsterdam moet helpen om kleinschalige en betaalbare bedrijfsruimtes voor bijvoorbeeld meubelmakers en loodgieters in de stad te realiseren.
Woningbezit investeerders neemt verder af in derde kwartaal
28 november, 2:38
De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het derde kwartaal van dit jaar aan.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur