Copyright: Timothy Huliselan via Pexels

Steeds meer vergunde woningen waarvan bouw niet is gestart

Gisteren, 10:23
Het aantal nieuwbouwwoningen met een vergunning waarvan de bouw nog niet is gestart, is toegenomen. Volgens WoningBouwersNL, de brancheorganisatie voor ontwikkelaars en bouwondernemers, steeg dit aantal vanaf 2022 van 95.000 woningen naar 115.000 eind 2024.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde recent dat het aantal bouwvergunningen vorig jaar flink is toegenomen. Maar in een nieuw rapport van WoningBouwersNL staat dat het ook steeds langer duurt voordat deze vergunningen daadwerkelijk leiden tot woningbouw. Twee derde van de verstrekte vergunningen wacht na een jaar nog steeds op de start van de bouw, aldus WoningBouwersNL. Hierdoor is het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen juist gedaald, van 75.000 in 2022 naar 69.000 vorig jaar.

De brancheorganisatie spreekt van een enorme prop in de woningbouwpijplijn. Deze is vooral groot in de regio Amsterdam, maar ook in andere delen van het land signaleert de sector problemen. Dan gaat het om wegtrekkende beleggers, heronderhandelingen door de afgenomen winstgevendheid van projecten, vertraging door stikstofgevoelige natuurgebieden en lange bezwaarprocedures.

De sector signaleert ook dat er een “stuwmeer” is ontstaan van 40.000 wel vergunde maar niet verkochte nieuwbouwwoningen. Steeds vaker wordt voor het verplichte projectdeel sociale huurwoningen geen koper gevonden. Dit terwijl de nieuwbouw als geheel eigenlijk al jaren achterloopt op de vraag naar huizen. Kenners spreken van grote krapte op de woningmarkt, huizenzoekers hebben weinig te kiezen en de huizenprijzen zijn flink gestegen.

WoningBouwersNL dringt bij de politiek aan op maatregelen. Daarbij wijst de organisatie ook op het hoge percentage gereguleerde woningen en binnenstedelijke projecten. Echter, de bouwkosten zijn sterk gestegen, terwijl opbrengsten dalen doordat veel projecten ‘slechts’ voor een derde tegen vrijemarktprijzen mogen worden verkocht.

De eenvoudigste maatregel volgens het rapport is het loslaten van de eis dat twee derde van de woningen in deze projecten voor lagere en middeninkomens betaalbaar moet zijn. Nu zouden de projecten voor investeerders vaak niet rendabel zijn.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Van oud schoolgebouw naar buurtgebouw met breed sociaal programma

Gisteren, 12:20

MaterialDistrict Utrecht in het teken van biophilic design

Gisteren, 09:37

Tentoonstellingreeks en kennisprogramma start met thema beton

10 maart, 1:55

MVRDV ontwerpt winkelcentrum als stapeling van blokken met buitenruimte

10 maart, 11:51

Zuid-Holland stemt in met plannen bouw 250.000 woningen tot 2032

Gisteren, 16:47

Windkracht5: elektriciteitsnet flexibeler gebruiken scheelt miljarden

10 maart, 3:29

Helft elektriciteitsproductie vorig jaar uit hernieuwbare bronnen

10 maart, 11:04

IEA ziet meer vertraging bij inkoop materialen energietransitie

10 maart, 9:46

Amsterdam breidt regeling uit die bewoners helpt bij overstap naar kleinere woning

7 maart, 5:14

Waterschap plaatst 'beverhotel' bij Oijen om dijk te beschermen

7 maart, 4:56
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan