De voormalige kazerne van de Koninklijke Rijkswachtschool van Elsene, toekomstige wijk Usquare
Copyright: Global View

Vijf architectenteams kanshebber bij Huis voor Autisme in Elsene

20 november 2024, 12:55
In de voormalige kazerne van de Koninklijke Rijkswachtschool van Elsene moet een centrum voor mensen met Autismespectrumstoornis (ASS) en hun naasten een plek krijgen. Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de Maatschappij voor Stedelijke Inrichting (MSI) hebben vijf architectenteams gekozen voor de volgende selectiefase voor het ontwerp.

Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest wil een nieuw centrum ontwikkelen dat advies, begeleiding, opleiding en ondersteuning biedt aan mensen met Autismespectrumstoornis (ASS) en hun naasten: het Huis voor Autisme. De voorziening krijgt een plek in de nieuwe wijk Usquare, voorheen de kazerne van de Koninklijke Rijkswachtschool, in Elsene.

De bouw ervan wordt geleid door de Maatschappij voor Stedelijke Inrichting (MSI), dat in opdracht van het Brussels Gewest diverse projecten van de omvangrijke transformatie coƶrdineert en realiseert. MSI heeft nu vijf architectenteams bekend gemaakt, die zijn geselecteerd uit de 37 aanmeldingen naar aanleiding van een projectoproep in april van dit jaar.

De vijf geselecteerde teams zijn: TM Label/Raamwerk, Go.st Architecture, Karbon, TM Carton123/Murmuur en 51N4E. Deze teams worden uitgenodigd om een offerte in te dienen voor de volgende fase. De offertes moeten uiterlijk op 6 februari 2025 worden ingediend. De werkzaamheden starten naar verwachting in 2027.

Specifiek ontwerp
Bij het Huis voor Autisme moet het concept van een ā€˜huis’ worden gezien als een ā€˜oase van rust’ en niet als een plaats voor langer verblijf, legt het Brussels Gewest uit. De voorziening wordt ontworpen om aangepaste steun te bieden en om ruimten ter beschikking te stellen aan verenigingen voor mensen met ASS.

Het ontwerp moet worden afgestemd op de uiteenlopende kenmerken van de doelgroep. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de sensorische beleving van de ruimte, waarbij rekening wordt gehouden met zowel hyperreactiviteit als hypoactiviteit ten aanzien van zintuiglijke prikkels bij een deel van de gebruikers. Grote aandacht moet ook uitgaan naar de privacy de bezoekers.

ā€œDoor vanaf het ontwerp rekening te houden met de specifieke behoeften van personen met ASS, bevestigen we ons engagement om een inclusieve, respectvolle en toegankelijke omgeving te creĆ«ren die welzijn, privacy en comfort vooropsteltā€, zegt Gilles Delforge, Directeur van de MSI. Het Huis voor Autisme moet een gewestelijke functie vervullen.

Rudi Vervoort, minister-president van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, noemt de selectie van vijf architectenteams voor de bouw van het toekomstige Huis voor Autisme ā€œeen nieuwe stap in dit langverwachte en essentiĆ«le project voor Brussel.ā€ Hij legt uit dat het Huis voor Autisme een plaats wordt voor informatie, ontvangst, dialoog en ondersteuning, in een aangename en vertrouwde omgeving. ā€œOns doel is om autisme een plek te geven in het hart van de stad, en we werken hier stap voor stap naartoe.ā€

Onderdeel van groter transformatieproject
In het architecturale ontwerp van het project van het Huis van het Autisme moeten ook de algemene circulariteits- en hergebruikdoelstellingen van het Usquare-stadsproject terugkomen, meldt de projectsite van Usquare.

De voormalige kazerne van de Koninklijke Rijkswachtschool van Elsene ondergaat al enige tijd een transformatie naar de nieuwe wijk Usquare. Het projectgebied beslaat 4 hectare. Hierbij wordt nieuwbouw gecombineerd met renovatie van historische gebouwen. Het project biedt, naast het Huis voor Autisme, ook ruimte aan een aantal universiteitsgebouwen, gezinswoningen, studentenwoningen, winkels en gemeenschappelijke deelde functies zoals een groene buitenruimte en ontmoetingsruimten.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nieuwe Hittekaart Woningmarkt 2026 van BPD toont aanhoudende woningdruk

Vandaag, 14:42

Bouw mobiliteitshub op voormalig Akzo-terrein Arnhem gaat van start

Vandaag, 13:59

Hester van Dijk genomineerd voor Moira Gemmill Prize for Emerging Architecture

Vandaag, 11:36

Haagse gemeenteraad stemt in met bouw van 11.400 woningen in nieuw stadscentrum

Gisteren, 16:20

Rijksvastgoedbedrijf zet eerste deelgebied nieuwe wijk Valkenhorst in Katwijk te koop

Vandaag, 15:26

Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

Gisteren, 14:57

Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

Gisteren, 10:36

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

27 februari, 5:04

'Gemeenten gaan weer voor grondbezit'

27 februari, 1:45

Terugkijken: KRO-NCRV Pointer onderzoekt waarom lege winkels geen woningen worden

27 februari, 12:06
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan