Blok komt met varianten verhuurdersheffing

20 juni 2013, 11:40
Minister Stef Blok van Wonen heeft verschillende opties om de komende jaren tot 1,7 miljard euro per jaar op te halen door de verhuurdersheffing anders in te voeren. In totaal zijn er zeven varianten onderzocht, schrijft hij donderdag in een brief aan de Tweede en Eerste Kamer.

Volgens Blok is het mogelijk om per huurwoning een vaste heffing op te leggen, in plaats van een heffing die afhankelijk is van de waarde van de woning. Nadeel is dan wel dat mensen in een goedkope woning relatief meer gaan bijdragen. Een andere optie is een heffing op basis van de huurprijs, maar hier zitten volgens Blok erg veel haken en ogen aan.

Weer een andere optie is het invoeren van een belastingvrije voet. De verhuurheffing wordt dan nog steeds bepaald op basis van de waarde van een woning, maar voor goedkopere woningen moet dan minder geld worden betaald dan in het huidige model.

Daarnaast zijn er nog vier varianten waarbij gebruik wordt gemaakt van een investeringsaftrek. De verhuurders kunnen op die wijze maximaal 300 miljoen euro per jaar minder overmaken aan Blok, als ze investeren in zaken als energiebesparing, nieuwbouw en ingrijpende renovaties. Ook als verhuurders aan de slag gaan in krimpgebieden, de vier grote steden en Rotterdam-Zuid kunnen ze voor aftrek in aanmerking komen.

Woningcorporaties
De verhuurdersheffing is een heffing die het kabinet instelt bij woningcorporaties. Die moeten het geld ophoesten door de huren te verhogen, door eigen woningen te verkopen of door te bezuinigen op hun eigen werkzaamheden of salarissen en bonussen.

In de Kamers was er veel verzet tegen het oorspronkelijke plan, waarna Blok op pad werd gestuurd om alternatieve plannen te bekijken.

Overigens is de verhuurdersheffing voor dit jaar al geregeld. Blok verwacht daarmee vijftig miljoen euro op te halen. Voor de periode van 2014 tot en met 2017 moet alles nog wettelijk worden vastgelegd. De brief van Blok dient als basis om met de Kamer over de regels voor de toekomst te gaan praten.

Op hetzelfde neer
Volgens de Woonbond is niet de verdeling van de verhuurdersheffing, maar de heffing zelf het probleem. Alle varianten komen in de ogen van de landelijke vereniging van huurders op hetzelfde neer.

“Verhuurders moeten in alle varianten 1,7 miljard euro per jaar binnenhalen voor de schatkist. Geen enkele variant lost het drama op dat momenteel plaatsvindt in de huurmarkt: de huren worden onbetaalbaar en onderhoud en investeringen in woningen blijven op een zeer laag pitje staan'', stelt Ronald Paping, directeur van de belangenvereniging van huurders en woningzoekenden in een reactie.

Samen met onder meer woningcorporatiekoepel Aedes pleit de Woonbond ervoor om de verhuurdersheffing in te ruilen voor (gedwongen) investeringen. Dan zou het Rijk 2,5 miljard euro verdienen aan belastinginkomsten, voor elke vijf miljard euro die wordt geïnvesteerd, aldus de Woonbond.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Meerdaags evenement over bouwen met aarde aangekondigd

Gisteren, 13:31

Genomineerden eerste Architectuurprijs Vlaanderen bekend

Gisteren, 12:30

Amsterdam schrijft internationale architectenprijsvraag uit voor Nationaal Slavernijmuseum

Gisteren, 09:30

Groninger Museum belicht cultuurgeschiedenis karakteristieke Groningse baksteen

11 februari, 3:39

TenneT: aansluitingsstop op stroomnet dreigt in drie provincies

2 uur geleden

CPB: bouw voordelen huiseigenaar af om woningzoekende te helpen

Gisteren, 11:30

Vlaanderen in beroep in rechtszaak om Limburgs tramdebacle

Gisteren, 10:30

Raad van State: geen extra natuurcompensatie Maasvlakte nodig

11 februari, 2:38

Prijs van studentenkamer nadert plafond, denkt Kamernet

11 februari, 9:26

Pensioenen bouwsector fors omhoog door vernieuwd stelsel

10 februari, 2:28
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan