Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Arie Aalbers
Copyright: Ariane Kok
Arie Aalbers
Copyright: Ariane Kok
Arie Aalbers neemt afscheid van LIAG: “Haalbaar én maakbaar, dat was mijn missie”
2 november 2023, 14:18
Na meer dan 22 jaar partner te zijn geweest bij
LIAG architecten en bouwadviseurs
neemt Arie Aalbers nu afscheid van het bureau. Bij het Haagse architectenbureau gaf hij leiding aan de afdeling bouwadvies. Een stap waar hij destijds wel even over na moest nadenken. Want ja, hij was een aannemer en leidde een succesvol bouwkundig adviesbureau. Spijt van de overstap heeft hij nooit gehad. Hij had een duidelijke missie: de ontwerpen van de architecten voor de aannemers haalbaar en maakbaar maken.
Over de streep getrokken door Dirk Roosenburg
Voor een man van juist het bouwen is de overstap naar een architectenbureau niet bepaald vanzelfsprekend. “Dat ging ook niet vanzelf. Ik werd gebeld door een headhunter of ik interesse had om bij LIAG bouwadviseur te worden, maar sloeg het aanbod in eerste instantie af”, vertelt Aalbers. “Er volgde later toch een gesprek en nog steeds liep ik er niet echt warm voor. Tot ik Dirk Roosenburg, destijds partner van LIAG, sprak. ‘Bij ons zit je direct aan tafel met de opdrachtgevers, de gebruikers,’ zei hij. Dat waren niet de minste: de Raad van Bestuur van Shell, de top van Philips, hogescholen. Toen dacht ik, hee, dat is best interessant. Het klopte ook. Later schoof ik aan bij opdrachtgevers als het Prinses Máxima Centrum, Excelsior Rotterdam, Rijksvastgoedbedrijf en Wageningen University & Research.”
De kracht van de dialoog
De overstap was wennen voor Aalbers. “Ik moest in de huid van opdrachtgever, architect en aannemer kruipen. Goede communicatie en onderlinge afstemming zijn daarbij essentieel. Wanneer je van de ander weet waar het echt om draait, dan kun je meedenken. Wanneer je van de ander zijn of haar belang (ook) kent, dan kun je samen op zoek gaan naar de win/win-situatie. Neem de architect en de aannemer. Het zijn van oudsher twee verschillende bloedgroepen, die elkaar met de nodige argwaan bezien. Onterecht. Met een dialoog bereik je zoveel meer. Je leert elkaars taal te spreken en je begrijpt het uitgangspunt van de ander beter. Zo ontstaat de bereidheid om samen iets op ‘de beste’ manier te realiseren.”
Respect voor de bouwvakkers
Ook voor opdrachtgevers en aannemers was Aalbers aanpak soms wennen. Want Aalbers is een rasechte Rotterdammer. Zo zegt hij waar het op staat. “Als het hoogste punt van een gebouw bereikt is, gaan opdrachtgevers graag met de eer strijken. Ik trok me daar niks van aan en roemde juist altijd de bouwvakkers. De mensen die door weer en wind naar het hoogste punt toe hebben gewerkt. Daar moet je respect voor hebben. Het hoogste punt is vooral hun feestje.”
Maar, het is ook een van de mijlpalen die je samen viert. “Het maakt het hele team trots. En, het verstrekt de motivatie en het gevoel van saamhorigheid. Een goede communicatie is belangrijk. Een goede samenwerking is net zo belangrijk. Daar heb ik me vanaf het begin keihard voor ingezet", aldus Aalbers. “Bouwen is een meerjarig proces; en het is daarom belangrijk dat het een feest is. Het is voor iedereen fijn als de samenwerking plezierig en ontspannen verloopt. Dat komt de kwaliteit van het gebouw ten goede."
Vroege omarming van BIM
Aalbers heeft veel zien veranderen. Zo maakte LIAG ruim 20 jaar geleden als een van de eerste bureaus de overstap naar het 3D tekenen en dus BIM. “Het werk werd complexer én eenvoudiger. Het hielp de juiste verwachtingen te scheppen bij de opdrachtgever. Het gehele proces verliep efficiënter en samen wisten we een beter resultaat te bereiken. Dat is niet alleen positief, het is ook essentieel.” Toonaangevend op het gebied van BIM is LIAG nog steeds. “Zo is het inmiddels ook een tool die aanzet tot het creëren van duurzamere gebouwen. Door de koppeling van BIM aan de Building Circularity Index (BCI), geeft deze tool ons en de opdrachtgever inzicht in de werkelijke circulariteit van een project. Vanaf de start van het ontwerpproces zetten we het in als een sturingsmiddel.”
Opvang voor Oekraïense vluchtelingen en tehuis voor kinderen met een beperking
Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. We kunnen veilig zeggen dat LIAG een ‘bouwend’ architectenbureau is. Niet geheel zonder risico. Zo draaide Aalbers zijn hand er niet voor om ‘in the lead’ te zijn bij een Design & Build-opgave. Of om een leegstaand kantoorpand te transformeren tot een nieuw thuis voor Oekraïense vluchtelingen. Drie maanden na het verkennende telefoongesprek met de gemeente namen de eerste mensen er hun intrek. "Het was een uitdaging; in tijd van personeelskrapte en schaarste aan materialen. En o ja, dan was er ook nog de zomervakantie. Maar het is gelukt. Precies op tijd. We zagen de eerste bussen arriveren. De blikken van die mensen... dat doet wat hoor. Want we hebben een zo fijn mogelijke omgeving willen creëren voor hen."
En nu? Gaat hij achter de spreekwoordelijke geraniums zitten? “Nee hoor. Ik wil wat meer reizen. Voor stichting Sibusiso reis ik in november naar Tanzania. We zijn daar namelijk druk bezig met de bouw van een nieuw tehuis voor kinderen met een beperking. Maar iedereen kan me bellen hoor, want ik maak nog steeds kostenramingen en geef graag bouwadvies. Nu doe ik dat alleen niet meer veertig uur per week.”
Trefwoorden
liag architecten en bouwadviseurs
liag
arie aalbers
Best gelezen
1
Kasteel met boerderij bij Maastricht getransformeerd tot hotel
woensdag, 21 oktober
2
Makerskade – tijdelijke woningen met ontwerpkracht permanente kwaliteit gegeven
maandag, 19 oktober
3
Team met Arons en Gelauff en Inside Outside wint tender Amstelkwartier
woensdag, 21 oktober
4
Kandidaten voor nieuwbouw De Meervaart delen visie op de opgave
woensdag, 21 oktober
5
NAMO Architecture opent Jenaplanschool op twee verdiepingen naar groene buitenruimte
maandag, 19 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Renovatie en uitbreiding voor karakteristiek schoolgebouw
13 februari 2024
Naoorlogse fabriek getransformeerd tot stadskantoor Den Haag
21 september 2022
LIAG geselecteerd voor nieuwbouw Vakcollege Thamen
26 februari 2024
Arie Aalbers: ‘Zoek het meer in samenwerking’
11 augustus 2016
Kindcentrum Het Sterrenwerk is illustratie van ambities LIAG
4 juni 2024
Video: 100 jaar LIAG
2 oktober 2019
Sporthal met opvallende elementen voor Elzenhagen Zuid
4 juli 2024
LIAG presenteert vernieuwd Keizer Karel College Amstelveen
24 maart 2023
Erik Schotte vertrekt bij LIAG architecten en bouwadviseurs
15 juli 2024
LIAG en RUM ontwerpen Integraal Kind en Ouderen Centrum Noord-Scharwoude
2 november 2022
LIAG versterkt directieteam met Harmen Landman
19 september 2024
LIAG wint architectenselectie vernieuwbouw Bonhoeffer College in Enschede
1 april 2022
Gymzaal Heijplaat refereert aan nabijgelegen RDM-werf
9 maart 2022
Onderwijsgebouw Aurora op campus Wageningen UR geopend
1 oktober 2021
Carina Nørregaard benoemd tot partner bij LIAG
7 september 2021
Bouw gymzaal in Heijplaat Rotterdam gestart
3 juni 2021
Toegankelijk en flexibel VMBO-gebouw van LIAG
10 november 2020
LIAG geeft Kindcentrum in Zoetermeer ruimte voor open onderwijs
8 oktober 2020
Studentenwoontoren op oud ziekenhuisterrein Oudenrijn klaar
1 oktober 2020
Circulaire gevelrenovatie Hogeschool Windesheim Zwolle van start
18 augustus 2020
Levensloopbestendige gezinswoning van LIAG
28 juli 2020
Nieuwe ruimten Universiteit Maastricht in getransformeerde kazerne
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Auditorium van het Prinses Máxima Centrum officieel geopend
28 november 2019
LIAG 100 jaar – video van Prinses Máxima Centrum
3 juli 2019
LIAG 100 jaar – video van hoofdkantoor Philips Benelux toen en nu
7 mei 2019
LIAG 100 jaar – video van KLM hoofdkantoor toen en nu
2 april 2019
Nul-op-de-meter IKC van Grenovation is duurzaamste project
19 februari 2019
Ontwikkelingsgericht interieurontwerp voor Prinses Máxima Centrum
28 november 2018
Start bouw zeventig meter hoge woontoren in Utrecht
3 oktober 2018
LIAG wint architectenselectie renovatie Windesheim-gebouwen
3 juli 2018
Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie officieel geopend
5 juni 2018
LIAG ontwerpt het nieuwe Wellantcollege Dordrecht
30 mei 2018
Architectenweb netwerkevent: scholen zonder traditionele klaslokalen
22 mei 2018
LIAG ontwerpt derde algemene onderwijsgebouw campus WUR
3 april 2018
Circulaire inrichting met 'foody' uitstraling voor Voedingscentrum
6 maart 2018
School zonder klaslokalen in IKC De Toverberg
5 december 2017
LIAG ontwerpt sportvoorziening Loevenhoutsedijk Utrecht
26 oktober 2017
Frits Philips Lyceum-mavo in gebruik genomen
27 september 2017
Prinses Máxima Centrum in aanbouw: bezoek het project
7 juni 2017
Derako International B.V.
LIAG ontwerpt sportcentrum Talent Centraal Nijmegen
13 april 2017
Een verbindende trap stroomt door het gebouw
30 maart 2017
Regulier en speciaal onderwijs onder één dak
8 februari 2017
Team LIAG transformeert kazerneterrein Maastricht
2 februari 2016
Bewoners betrekken duurzame villa van LIAG
16 november 2015
Bouw centrum voor kinderoncologie kan van start
10 november 2015
Award Duurzame Architectuur voor Schravenlant
31 oktober 2014
LIAG ontwerpt nationaal onderzoekslab Oman
13 oktober 2015
Bögl vs. Vos: welk onderwijsgebouw is het gezondst?
8 september 2015
Ziekenhuisterrein in Utrecht wordt woongebied
17 juni 2015
Nieuwbouw Liemers College Zevenaar geopend
20 oktober 2014
Atelier PRO ontwerpt IJburg College-2
8 juli 2014
Nieuwe huisvesting NBD Biblion geopend
30 juni 2014
Duurzaam onderwijsgebouw HAN in gebruik
26 juni 2014
Ziekenhuis Oudenrijn wordt wooncampus
29 oktober 2013
'C2C-school' Schravenlant officieel geopend
4 oktober 2013
Plan voor multifunctioneel centrum Transvaal
26 juli 2013
LIAG ontwerpt kleuterschool in Shanghai
19 november 2012
LIAG realiseert school volgens C2C-principes
28 mei 2013
Kleurrijke sporthal (LIAG) Eindhoven opgeleverd
3 juli 2012
LIAG ontwerpt school met verhoogd plein
9 juli 2012
LIAG ontwerpt kinderoncologisch centrum
17 januari 2012
Thomas Bögl nieuwe partner LIAG
6 januari 2011
LIAG ontwerpt Educatiefaculteit HAN
1 juni 2010
LIAG ontwerpt nieuwbouw OSG Schravenlant
13 oktober 2010
Renovatie en uitbreiding voor karakteristiek schoolgebouw
13 februari 2024
Naoorlogse fabriek getransformeerd tot stadskantoor Den Haag
21 september 2022
LIAG geselecteerd voor nieuwbouw Vakcollege Thamen
26 februari 2024
Arie Aalbers: ‘Zoek het meer in samenwerking’
11 augustus 2016
Kindcentrum Het Sterrenwerk is illustratie van ambities LIAG
4 juni 2024
Video: 100 jaar LIAG
2 oktober 2019
Sporthal met opvallende elementen voor Elzenhagen Zuid
4 juli 2024
LIAG presenteert vernieuwd Keizer Karel College Amstelveen
24 maart 2023
Erik Schotte vertrekt bij LIAG architecten en bouwadviseurs
15 juli 2024
LIAG en RUM ontwerpen Integraal Kind en Ouderen Centrum Noord-Scharwoude
2 november 2022
LIAG versterkt directieteam met Harmen Landman
19 september 2024
LIAG wint architectenselectie vernieuwbouw Bonhoeffer College in Enschede
1 april 2022
Gymzaal Heijplaat refereert aan nabijgelegen RDM-werf
9 maart 2022
Onderwijsgebouw Aurora op campus Wageningen UR geopend
1 oktober 2021
Carina Nørregaard benoemd tot partner bij LIAG
7 september 2021
Bouw gymzaal in Heijplaat Rotterdam gestart
3 juni 2021
Toegankelijk en flexibel VMBO-gebouw van LIAG
10 november 2020
LIAG geeft Kindcentrum in Zoetermeer ruimte voor open onderwijs
8 oktober 2020
Studentenwoontoren op oud ziekenhuisterrein Oudenrijn klaar
1 oktober 2020
Circulaire gevelrenovatie Hogeschool Windesheim Zwolle van start
18 augustus 2020
Levensloopbestendige gezinswoning van LIAG
28 juli 2020
Nieuwe ruimten Universiteit Maastricht in getransformeerde kazerne
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Auditorium van het Prinses Máxima Centrum officieel geopend
28 november 2019
LIAG 100 jaar – video van Prinses Máxima Centrum
3 juli 2019
LIAG 100 jaar – video van hoofdkantoor Philips Benelux toen en nu
7 mei 2019
LIAG 100 jaar – video van KLM hoofdkantoor toen en nu
2 april 2019
Nul-op-de-meter IKC van Grenovation is duurzaamste project
19 februari 2019
Ontwikkelingsgericht interieurontwerp voor Prinses Máxima Centrum
28 november 2018
Start bouw zeventig meter hoge woontoren in Utrecht
3 oktober 2018
LIAG wint architectenselectie renovatie Windesheim-gebouwen
3 juli 2018
Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie officieel geopend
5 juni 2018
LIAG ontwerpt het nieuwe Wellantcollege Dordrecht
30 mei 2018
Architectenweb netwerkevent: scholen zonder traditionele klaslokalen
22 mei 2018
LIAG ontwerpt derde algemene onderwijsgebouw campus WUR
3 april 2018
Circulaire inrichting met 'foody' uitstraling voor Voedingscentrum
6 maart 2018
School zonder klaslokalen in IKC De Toverberg
5 december 2017
LIAG ontwerpt sportvoorziening Loevenhoutsedijk Utrecht
26 oktober 2017
Frits Philips Lyceum-mavo in gebruik genomen
27 september 2017
Prinses Máxima Centrum in aanbouw: bezoek het project
7 juni 2017
Derako International B.V.
LIAG ontwerpt sportcentrum Talent Centraal Nijmegen
13 april 2017
Een verbindende trap stroomt door het gebouw
30 maart 2017
Regulier en speciaal onderwijs onder één dak
8 februari 2017
Team LIAG transformeert kazerneterrein Maastricht
2 februari 2016
Bewoners betrekken duurzame villa van LIAG
16 november 2015
Bouw centrum voor kinderoncologie kan van start
10 november 2015
Award Duurzame Architectuur voor Schravenlant
31 oktober 2014
LIAG ontwerpt nationaal onderzoekslab Oman
13 oktober 2015
Bögl vs. Vos: welk onderwijsgebouw is het gezondst?
8 september 2015
Ziekenhuisterrein in Utrecht wordt woongebied
17 juni 2015
Nieuwbouw Liemers College Zevenaar geopend
20 oktober 2014
Atelier PRO ontwerpt IJburg College-2
8 juli 2014
Nieuwe huisvesting NBD Biblion geopend
30 juni 2014
Duurzaam onderwijsgebouw HAN in gebruik
26 juni 2014
Ziekenhuis Oudenrijn wordt wooncampus
29 oktober 2013
'C2C-school' Schravenlant officieel geopend
4 oktober 2013
Plan voor multifunctioneel centrum Transvaal
26 juli 2013
LIAG ontwerpt kleuterschool in Shanghai
19 november 2012
LIAG realiseert school volgens C2C-principes
28 mei 2013
Kleurrijke sporthal (LIAG) Eindhoven opgeleverd
3 juli 2012
LIAG ontwerpt school met verhoogd plein
9 juli 2012
LIAG ontwerpt kinderoncologisch centrum
17 januari 2012
Thomas Bögl nieuwe partner LIAG
6 januari 2011
LIAG ontwerpt Educatiefaculteit HAN
1 juni 2010
LIAG ontwerpt nieuwbouw OSG Schravenlant
13 oktober 2010
Toon alles
Gerelateerde evenementen
12 december 2019
STADgesprek over kansen van archipunctuur voor Haagse verdichting
Studio B, Centrale Bibliotheek, Spui 68, 2511 BT, Den Haag
Platform STAD
Andere nieuwsberichten
Eklund_terbeek transformeert Schiedams rioolgemaal naar woonhuis
23 oktober, 3:43
Uitgangspunt van het ontwerp van eklund_terbeek is het behoud van de oorspronkelijke structuur en de architectonische kwaliteiten van het gemaal. Het bureau voegt daarbij een eigentijdse laag toe.
OMA past gerechtsgebouw landschappelijk in op oud vestingterrein Lille
23 oktober, 1:25
In Lille is het door OMA ontworpen nieuwe Paleis van Justitie opgeleverd. Het gebouw is landschappelijk ingepast op een terrein waar ooit vestingen van de bekende vestingbouwer Vauban lagen.
Woongebouw door Moke Architecten op Hembrugterrein klaar
23 oktober, 11:35
Deze maand wordt in Zaandam Hembrug Gebouw 1 officieel geopend en in gebruik genomen. Het door Moke Architecten ontworpen gebouw markeert een belangrijke entree van het Hembrugterrein en biedt plek 164 woningen.
Opening Nationaal Slavernijmuseum met drie jaar uitgesteld
23 oktober, 9:15
Onder meer het aanvragen van vergunningen en de aanbesteding noemt het college als oorzaak van de vertraging, net als het ontwerpproces dat nu bezig is.
Vernieuwde tijdlijn van Carbonlab en Aveco de Bondt brengt klimaatdoelen en wettelijke verplichtingen in kaart
23 oktober, 2:21
De geactualiseerde tijdlijn maakt klimaatdoelen en duurzaamheidsregels concreet voor de bouwsector.
EIB: Nederland moet doelen uitstellen om personeelstekort bouw
23 oktober, 10:11
Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer, stelt EIB-directeur Taco van Hoek.
Milieuorganisaties stappen naar rechter om nieuw besluit Schiphol
22 oktober, 1:18
Volgens de partijen legaliseert het nieuwe besluit ‘jarenlange illegale overlast’ en ‘schaadt het de gezondheid’.
EIB: 73.000 nieuwe mensen nodig in bouw, defensie zorgt voor druk
22 oktober, 11:10
De komende drie jaar heeft de bouwsector zo'n 73.000 nieuwe medewerkers nodig, denkt het Economisch Instituut voor de Bouw.
Kandidaten voor nieuwbouw De Meervaart delen visie op de opgave
21 oktober, 2:43
Tot en met vrijdag 29 oktober kan iedereen op de visies reageren.
VN-rapport: sterkere opwarming door vertrek VS uit Klimaatakkoord
21 oktober, 10:55
Zelfs als alle andere landen hun klimaatplannen volledig uitvoeren, zal de aarde eind deze eeuw 2,6 graden warmer zijn dan halverwege de negentiende eeuw.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur