Impressie Valkenhorst in Katwijk
Copyright: KCAP

Rijksvastgoedbedrijf gaat grotere rol spelen bij aanpak woon- en stikstofcrisis

29 maart 2023, 11:16
Het Rijk gaat eigen grond en vastgoedbezit inzetten om te helpen de woningtekorten, asielinstroom en stikstofproblemen het hoofd te bieden. Om dat voor elkaar te krijgen zet het Rijksvastgoedbedrijf een eigen ontwikkeleenheid op, gaat het vaker grond aankopen om boerenbedrijven te helpen met verhuizen vanwege stikstof, en verkoopt het niet langer standaard al het overtollig vastgoed.

“Vanwege de grote en urgente ruimtelijke opgaven van deze tijd is het nodig om de inzet van het Rijksvastgoedbedrijf te verbreden”, kondigde minister Hugo de Jonge van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de koerswijziging dinsdagavond aan in een Kamerbrief. Volgens de minister kan er ‘veel meer’ worden gedaan met de rijksgebouwen en rijksgronden.

Het Rijksvastgoedbedrijf (RVB) beheert namens het Rijk 82.615 hectare grond en 11,7 miljoen vierkante meter aan gebouwen. Op rijksgronden kunnen naar verwachting tienduizenden woningen worden gerealiseerd, meldt het RVB. Het gaat om 25.000 tot 35.000 in Almere Pampus, 15.000 of zelfs 20.000 woningen in Almere Oosterwold en 9.000 tot 16.000 in Lelystad Warande. Op Valkenhorst, de voormalige vliegkamp Valkenburg in Katwijk, zijn 5.600 woningen gepland.

“In gebouwen die niet langer nodig zijn voor rijkshuisvesting, zoals voormalige gevangenissen, komen wooneenheden. Door de toename van het hybride werken, daalt mogelijk de behoefte aan rijkskantoren waardoor transformatie naar appartementen in beeld komt”, laat het RVB weten.

Flexwoningen
Voor de huisvesting van bijvoorbeeld asielzoekers, statushouders en Oekraïners wordt al enige jaren rijksvastgoed ingezet. Daarnaast wil het RVB flexwoningen inzetten en overtallige rijksgebouwen inzetten. Daarbij zijn ook starters, studenten en arbeidsmigranten in beeld, meldt het RVB. In Maastricht en Leeuwarden worden locaties ontwikkeld waar jongeren kunnen wonen, in combinatie met leren en werken.

Verder wil het RVB rijksgrond gaan inzetten voor opwekken van duurzame energie en om nieuwe locaties te creëren voor boerenbedrijven die moeten vertrekken op hun oorspronkelijke plek. Met het stimuleren van circulaire en duurzame bouw en het verduurzamen van rijksvastgoed poogt het RVB bovendien een bijdrage te leveren aan de verduurzaming van Nederland.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Beschut wonen in een coulissenlandschap

28 maart, 9:30

Space Encounters ontwerpt ShowDepot voor collectie De.Groen aan haven in Arnhem

27 maart, 3:43

Strategische visie van MVRDV voor ‘kwaliteitssprong’ Roosendaal

27 maart, 2:05

Nieuwe Bibliotheek Bonaire ademt couleur locale

27 maart, 11:28

Wateroverlast en bodemdaling kunnen woningbouw bedreigen

27 maart, 10:36

Organisaties willen sneller actie van politiek in stikstofcrisis

27 maart, 10:02

Kampen begint kort geding tegen Enexis om aansluiting schoolgebouw

26 maart, 10:56

Ballast Nedam ziet nettowinst en omzet stijgen

25 maart, 4:37

Provincies willen drinkwaterbesparing in nieuwe huizen

25 maart, 10:02

Parijs stemt voor autovrij maken van 500 straten

24 maart, 10:30
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan