Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

‘Alleen banken wisten genoeg van derivaten’

16 juni 2014, 16:43
“Ik vind niet dat ik heb omgekocht, omdat hij om het geld vroeg.” Arjan Greeven, tussenpersoon tussen banken en woningcorporaties, verscheen maandag voor de Parlementaire Enquêtecommissie Woningcorporaties.

Hij werkte samen met kasbeheerder van Vestia Marcel de Vries. Die kreeg tien miljoen euro van de twintig miljoen die Greeven kreeg van de banken als beloning omdat hij Vestia onder meer derivaten liet kopen, risicovolle financiële producten.

Greeven erkende wel erachter te zijn gekomen dat het om ‘niet-ambtelijke omkoping’ gaat. Hij stapte daarom zelf naar het Openbaar Ministerie. Uiteindelijk ging Vestia voor twee miljard de mist in met haar derivaten. “Achteraf denk ik dat we allemaal te weinig kennis hebben gehad van derivaten, behalve de banken”, aldus Greeven.

Hij schat dat de banken minstens een half miljard aan Vestia hebben verdiend. Banken organiseerden volgens Greeven ook uitstapjes voor de contacten in de corporatiewereld: naar tennis op Wimbledon en Roland Garros bijvoorbeeld. Zelf dacht Greeven dat het derivaat een ‘prachtig product’ was en meende ‘oprecht’ dat hij ‘het goed deed voor Vestia’.

Niet strafbaar
Zowel tegen Greeven als tegen De Vries loopt een strafzaak wegens fraude. “Ik vind het nog steeds niet strafbaar”, aldus De Vries maandag. Hij heeft er ‘gewoon’ belasting over betaald. De Vries heeft het aanpakken van geld ook voor zichzelf ‘gerechtvaardigd’. “Ik heb het niet ten laste van Vestia gedaan.”

Hij heeft ‘bijverdiensten’ niet bij Vestia gemeld, want er stond nergens dat dat moest. ‘Het zou kunnen’ dat er een schijn van belangenverstrengeling was, maar ‘dat is iets voor juristen’. De Vries bleef er vaag over of hij zelf om het geld gevraagd, maar zei wel iets te hebben ‘aangegeven’.

De Vries voelt zich niet verantwoordelijk voor de twee miljard schade, zei hij. Die schuld geeft hij aan het toenmalig verantwoordelijke ministerie, dat ingreep. Als er op een andere manier uit de derivaten was gestapt, waren de gevolgen voor Vestia vast anders uitgepakt, schat De Vries.

Hij wees er ook herhaaldelijk op dat het Waarborgfonds Sociale Woningbouw altijd maar alle transacties goedkeurde.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

LEVS publiceert duurzaamheidsanalyse eigen projecten

Gisteren, 14:45

Nominaties Rotterdam Architectuurprijs 2026 bekend

Gisteren, 09:00

Wie verdient dit jaar de prijs voor Architect van het Jaar?

Gisteren, 09:00

OMA gebruikt bestaand gebouw als canvas bij renovatie Edo-Tokyo Museum

17 april, 3:55

Minister wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

Gisteren, 12:24

Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

Gisteren, 10:15

Woningbouwzaken krijgen langer voorrang bij Raad van State

17 april, 4:49

Inspectie positief over verbetering sociale veiligheid TU Delft

17 april, 11:36

NVM vreest minder nieuwbouw door veranderende voorrang stroomnet

17 april, 9:23

Architecten voor restauratie en herbestemming Rivièrahal gekozen

16 april, 12:00
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan