Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: Open dag. St. Antonius Ziekenhuis
Copyright: Open dag. St. Antonius Ziekenhuis
Opdrachtgever St. Antonius: “Niet opnieuw wiel uitvinden”
27 september 2013, 16:07
“Als je de ‘best practices’ van alle ziekenhuizen combineert, dan heb je het optimale ziekenhuis”, stelt Walter Corsten, manager nieuwbouw van het
St. Antonius Ziekenhuis
. Steeds het wiel proberen uit te vinden is volgens hem niet nodig. Het St. Antonius Ziekenhuis, naar ontwerp van De Jong Gortemaker Algra architecten, opende vorige week haar deuren.
Tekst Naomi Cheung San
Over de samenwerking met De Jong Gortemaker Algra architecten is Walter Corsten zeer te spreken. Hij benadrukt dat de architect en de opdrachtgever ieder een eigen rol in het ontwerpproces heeft en dat de opdrachtgever eindverantwoordelijke is voor wat er gebouwd wordt.
“Net als bij de meeste projecten zat de architect bij het St. Antonius-project tot het definitief ontwerp aan tafel.” Hierna namen de opdrachtgever en de uitvoerende partijen het over. “Het is de taak van de opdrachtgever om vast te houden aan de kwaliteit, het budget en de opleverdatum. Met de eigen organisatie kunnen we de functionaliteit het beste bewaken.”
Evenwicht tussen esthetiek en functionaliteit
Vanuit zijn ervaring als manager nieuwbouw en vastgoed &
techniek stelt Corsten dat architecten onmisbaar zijn voor de vormgeving en uitstraling van een gebouw, maar vindt hij ook dat architecten een beter evenwicht zouden moeten vinden tussen esthetiek en functionaliteit.
“Een ziekenhuis is zeer complex en de functionaliteit wordt vaak onderschat. Zelfs nu het St. Antonius in gebruik is, moeten we nog aanpassingen doen aan essentiële zaken die een goede bedrijfsvoering in de weg staan.”
St. Antonius Ziekenhuis Utrecht
Het St. Antonius Ziekenhuis Utrecht biedt laagcomplexe zorg en vervangt de locaties Oudenrijn en Overvecht. Met een kankercentrum en een afdeling psychiatrie & psychologie maakt het deel uit van een omvangrijk zorgnetwerk met onder meer een topklinisch ziekenhuis in Nieuwegein en buitenpoliklinieken in Houten en Overvecht. Deze zorgspreiding past in het kader ‘profielziekenhuizen’ dat vanaf 2005 door de overheid wordt uitgedragen.
De plannen voor het St. Antonius Utrecht ontstonden al in 1998, maar vanwege een fusie met Mesos Medisch Centrum is pas in 2006 gestart met een herontwerp. “In de planning stond een volledig zelfstandig ziekenhuis, maar de fusie betekende een integratie van medische en ondersteunde diensten en dus een nieuwe functieverdeling”, vertelt Corsten.
Flexibiliteit en schaalbaarheid
Flexibiliteit, schaalbaarheid en (logistieke)
helderheid waren de belangrijkste uitgangspunten voor de nieuwbouw. Het gebouw heeft een kleinschalige opzet, maar is door middel van een gridstructuur makkelijk uitbreidbaar indien nodig.
“Om iedere vorm van onzekerheid bij de patiënt weg te nemen, streefden we naar korte lijnen en heldere logistiek”, aldus Corsten. “Alle poliklinieken zitten op één laag en de bezoekers- en personeelsstromen zijn duidelijk gescheiden door onder meer aparte ingangen.”
De rol van de opdrachtgever
Gedurende het ontwerpproces is veelvuldig met professionals uit alle beroepslagen van het ziekenhuis om de tafel gezeten, vertelt Corsten. “Het bestek is pas gemaakt nadat er vanuit iedere gebruikersgroep een handtekening op het definitief ontwerp was gezet.”
“De medisch specialist speelt daarbij een grote rol, aangezien zijn product gefaciliteerd moet worden. In mijn ervaring denken de meeste medisch specialisten ook wel vanuit de logistiek van de patiënt, aangezien ze deze zo goed mogelijk willen behandelen.”
Uiteindelijk is de opdrachtgever in samenwerking met het projectteam hoofdverantwoordelijke voor de patiëntenbelangen tijdens het bouwproces, stelt Corsten. Gelijkwaardigheid tijdens de bouwvergaderingen en een consistente visie zijn volgens hem essentieel om dingen gedaan te krijgen. “Zo hebben we het mogelijk gemaakt om het daglicht van de centrale lichtkap door te trekken in de zijtakken door de realisatie van tien patio’s met binnentuinen.”
Niet steeds opnieuw het wiel uitvinden
Het St. Antonius ziekenhuis is binnen budget gerealiseerd en oogt helder in zijn eenvoud. “Ik vind het doodzonde dat we bij elk ziekenhuis weer zelf het wiel uit willen vinden. In de voorfase wordt teveel tijd gespendeerd aan onder meer het interieur van de zorggerelateerde ruimtes.”
“Als je de ‘best practices’ van alle ziekenhuizen die de afgelopen tien jaar zijn gebouwd combineert, dan heb je het optimale ziekenhuis. Dit kan de aanloopkosten enorm drukken”, zegt Corsten. “Architecten blijven vaak te lang doorontwerpen.”
Toch vindt de manager niet dat overal dezelfde ziekenhuisgebouwen moeten komen. “Voor het St. Antonius maakte de architect eerst het structuurplan. Pas toen de locatie vaststond werd de vormgeving bepaald. Die vormgeving verschilt dus per context.”
Hoe denkt de nieuwbouw manager over de toename van relatief onervaren zorgarchitecten? “Het is goed om het ziekenhuis vanuit een breder perspectief te bekijken, dit stimuleert bestaande zorgarchitecten om zorgontwikkelingen te volgen. Het is uiteindelijk de verantwoording van de opdrachtgever om risico’s in te schatten en het project te sturen.”
Trefwoorden
de jong gortemaker algra
themaperiode
utrecht
opdrachtgever
ziekenhuis
zorg
walter corsten
naomi cheung san
st. antonius ziekenhuis
Locatie
Best gelezen
1
Bouwvergunning voor torens MVRDV op Tour & Taxis-terrein Brussel
donderdag, 30 april
2
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
woensdag, 29 april
3
Gerenoveerd rijksmonumentaal herenhuis toont oud en nieuw in samenhang
woensdag, 29 april
4
Tentoonstelling in Het Noordbrabants Museum rond 50 jaar BPD Kunstcollectie
dinsdag, 5 mei
5
Stijn Dries transformeert papierfabriek tot creatief atelierdorp
woensdag, 29 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Bouw ziekenhuis Maas en Kempen van start
5 januari 2015
Delft krijgt behandelcentrum protonentherapie
30 januari 2014
Terugblik op 10 interviews over patiëntenzorg
15 november 2013
“Een goede logistiek in het ziekenhuis is cruciaal”
15 november 2013
OPERA: ‘Iedere afdeling zijn eigen illustrator’
12 november 2013
CEANconsulting: ‘Zorginnovatie is een verplichting’
8 november 2013
Mecanoo en ZMC testen ontwerp schaal 1:1
4 november 2013
Ziekenhuis Oudenrijn wordt wooncampus
29 oktober 2013
Oogziekenhuis: "Hier kent iedereen de interieurarchitect"
28 oktober 2013
Historie Dordt zorgt voor oriëntatie en afleiding in ziekenhuis
18 oktober 2013
Architectenweb houdt Het Grote Zorgcongres
16 oktober 2013
Hoofd master interieur: “Zorg kans voor interieurarchitect”
11 oktober 2013
a/d amstel: “Omgang met ziekenhuisorganisaties bepalend”
4 oktober 2013
Op weg naar een seniorvriendelijk ziekenhuis
1 oktober 2013
Kopvol: ‘Ontwerp vanuit prototype kamers’
19 september 2013
De Zwarte Hond: “Architectuur kan zorgvraag verminderen”
18 september 2013
Themaperiode ‘Zorg’ van start
9 september 2013
Bouw ziekenhuis Maas en Kempen van start
5 januari 2015
Delft krijgt behandelcentrum protonentherapie
30 januari 2014
Terugblik op 10 interviews over patiëntenzorg
15 november 2013
“Een goede logistiek in het ziekenhuis is cruciaal”
15 november 2013
OPERA: ‘Iedere afdeling zijn eigen illustrator’
12 november 2013
CEANconsulting: ‘Zorginnovatie is een verplichting’
8 november 2013
Mecanoo en ZMC testen ontwerp schaal 1:1
4 november 2013
Ziekenhuis Oudenrijn wordt wooncampus
29 oktober 2013
Oogziekenhuis: "Hier kent iedereen de interieurarchitect"
28 oktober 2013
Historie Dordt zorgt voor oriëntatie en afleiding in ziekenhuis
18 oktober 2013
Architectenweb houdt Het Grote Zorgcongres
16 oktober 2013
Hoofd master interieur: “Zorg kans voor interieurarchitect”
11 oktober 2013
a/d amstel: “Omgang met ziekenhuisorganisaties bepalend”
4 oktober 2013
Op weg naar een seniorvriendelijk ziekenhuis
1 oktober 2013
Kopvol: ‘Ontwerp vanuit prototype kamers’
19 september 2013
De Zwarte Hond: “Architectuur kan zorgvraag verminderen”
18 september 2013
Themaperiode ‘Zorg’ van start
9 september 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Symposium rond het ontwerp van scholen – standaardisatie versus maatwerk
8 minuten geleden
Op woensdagmiddag 3 juni organiseert Architectenweb samen met Studio Ard Hoksbergen en Stichting Mevrouw Meijer in Xplore Agora in Amsterdam-Noord een symposium rond het ontwerpen van schoolgebouwen.
Uitkijkradartoren van RO&AD Architecten bereikt hoogste punt
Gisteren, 13:35
De uitkijkradartoren van RO&AD Architecten op de panoramaheuvel in de voormalige Hedwigepolder bereikt zijn hoogste punt.
Tentoonstelling in Het Noordbrabants Museum rond 50 jaar BPD Kunstcollectie
Gisteren, 09:30
BPD | Bouwfonds Gebiedsontwikkeling viert dit jaar het vijftigjarig bestaan van zijn kunstcollectie met de tentoonstelling Samenspel – waar verbeelding ruimte maakt. De tentoonstelling is van 18 juni tot en met 20 september 2026 te zien.
Maarten Baas klokt opnieuw in op Schiphol
4 mei, 4:28
De kunstenaar en ontwerper maakte opnieuw een verrassende klok op de nationale luchthaven Schiphol
HDN: mensen vragen minder hypotheken aan door hogere rente
4 mei, 5:02
De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
Nieuwsuur: gifzones belemmeren woningbouw in zeker veertig gemeenten
4 mei, 10:37
De bouw van tienduizenden woningen in Nederland loopt vertraging op door regels rond zogeheten spuitvrije zones.
Verzet natuurorganisaties tegen stroomkabel via Schiermonnikoog
1 mei, 4:39
Negen natuurorganisaties maken zich grote zorgen over het plan om stroom van een nieuw windpark op de Noordzee via Schiermonnikoog aan land te brengen.
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod
1 mei, 1:03
Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
TenneT mag datacenteraansluiting uitstellen om vol stroomnet
1 mei, 10:11
Een projectontwikkelaar van een datacenter bij Schiphol klaagde hierover en spande een kort geding aan.
Brabant investeert 1,4 miljoen in waterfilter in Vlaanderen
30 april, 3:51
Het fosfaatfilter moet vervuild grondwater op een natuurlijke manier zuiveren voordat het naar het Nederlandse natuurgebied de Groote Meer bij Ossendrecht stroomt.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur