Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
Copyright: grafie Ossip van Duivenbode
IABR: Test Site Rotterdam
19 april 2012, 13:13
Donderdagavond om 19.00 uur wordt Test Site Rotterdam – onderdeel van de 5e IABR – officieel voor het publiek geopend. Met onder meer een Luchtsingel, Dakakker en meubelfabriek wordt hier daadwerkelijk aan de stad gebouwd.
Tekst Michiel van Raaij
In Het Schieblock ruikt het overal naar verf. Presentaties worden onderbroken omdat ergens in het gebouw nog geboord wordt. Op het dak van het gebouw worden de eerste gewassen gepland. “Dit is ‘Making City’ pur sang”, lacht curator en ontwerper Kristian Koreman van ZUS. “Hier maken we onze handen werkelijk vuil.”
Het idee om concrete bouwprojecten onderdeel uit te laten maken van de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam, IABR, ontstond bij de vorige editie van het architectuurfestival. De twee jaar geleden ontwikkelde plannen voor de onderzoekslocatie in Sao Paulo konden in die stad daadwerkelijk in de praktijk gebracht worden.
Bij de vijfde architectuurbiënnale, die donderdagavond van start gaat, is dit idee doorontwikkeld in drie zogenaamde Test Sites, verdeeld over drie steden. Sao Paulo is wederom van de partij, maar ook Istanbul en Rotterdam hebben een Test Site aangewezen. Het onderzoeksthema van deze IABR, ‘Making City’, wordt hier in de praktijk gebracht.
Waar de Test Sites in Sao Paulo een stadsdeel beslaat, en de Test Site in Istanbul de hele stedelijke regio omvat, daar wordt bij de Test Site in Rotterdam ingezoomd op het gebied rond Het Schieblock. Het gebied kampt met grote infrastructurele barrières en langdurige leegstand. Door beide integraal aan te pakken moet hier een duurzamer en levendiger stadsdeel ontstaan.
Programmatisch valt Test Site Rotterdam in drie delen uiteen: I/We/You make Rotterdam, Making Douala, en Design as Politics.
I/We/You make Rotterdam
Centraal in Test Site Rotterdam staat de bouw van de Luchtsingel. Deze nieuwe route snijdt dwars door bestaande bebouwing heen en overbrugt zowel een stadssnelweg als een spoorbaan. Zodoende verbindt de Luchtsingel straks het stationsgebied met Het Schieblock en De Hofbogen. Om die verbinding zelf gaat het echter niet.
Het gaat erom wat die verbinding mogelijk maakt: een nieuwe, duurzame, fijnmazige, lokale economie. In Het Schieblock, dat jarenlang leegstond, zitten inmiddels zo’n 80 kleine bedrijven. Recent is hier ook een meubelfabriek bijgekomen. De eerste afgeleverde meubels hiervan zijn inmiddels rond Het Schieblock te vinden.
Het programma van Het Schieblok is met de IABR nu ook uitgebreid met een zogenaamde dakakker. Op het dak van het gebouw worden groenten en fruit geteeld. Ook worden er bijen gehouden. In het hof achter Het Schieblock is een ‘Biergarten’ geopend. Met de aanleg van de Luchtsingel is dit hof centraal in de stad te liggen. Zodoende kunnen hier allerlei nieuwe programma’s een plek vinden.
Dit geldt in nog sterkere mate voor het voormalige station Hofplein en de daaronder gelegen bogen. Met de aanleg van de Luchtsingel worden De Hofbogen, zoals het project nu heet, opnieuw verbonden met de stad. Naast een dakpark worden bovenop de bogen daarom ook programma’s als een openluchtbioscoop denkbaar.
“In het gebied rond Het Schieblock is de afgelopen twintig jaar niets gebeurd”, zegt Koreman. “Zonder interventie had het gebied zomaar nog eens dertig jaar stil kunnen blijven liggen.” Met de IABR en het winnen van het Stadsinitiatief lijkt het erop dat de Luchtsingel er nu binnen twee jaar zal zijn.
Making Douala
In de RiverClub Gallery, naast Het Schieblock, is de reizende tentoonstelling Making Douala 2007-2013 te zien. Deze tentoonstelling, die onderdeel is van de Triënnale Salon Urbain de Doula, gaat in op de effecten van de introductie van hedendaagse kunst in de openbare ruimte van de stad Doula in Kamaroen. Ook met kunst kan stad worden gemaakt.
Design as Politics
In een van de bogen onder de sporen van de voormalige Hofpleinlijn, in de Mini Mall, presenteert de Leerstoel Design as Politics van de TU Delft enkele resultaten van het in de afgelopen twee jaar gedane onderzoek. De tentoonstelling bestaat uit driedimensionale fotocollages waarin de achtergronden van stedelijke rellen wordt verbeeldt. Daarnaast zijn verschillende maquettes te zien van gemaakte afstudeerontwerpen.
“De aanleiding om de leerstoel in 2009 op te richtten waren de rellen in de banlieus in Parijs”, vertelt historicus Wouter Vanstiphout. In verschillende artikelen waarin deze rellen geanalyseerd werden kregen architecten – en specifiek Le Corbusier – de schuld hiervan. Dit wilde Vanstiphout met de leerstoel nader onderzoeken.
In de afgelopen twee jaar heeft Vanstiphout daarom verschillende stedelijke rellen geanalyseerd. Eerder vonden ze bijvoorbeeld ook plaats in New York en Detroit. Vooral die laatste stad fascineert Vanstiphout. Bij de grootschalige vernieuwing van de binnenstad van Detroit in de jaren zestig en zeventig is een levendig en zwart stadsdeel gesloopt om deze te vervangen door een modernistisch en wit stadsdeel. De vernieuwing wordt een succes genoemd omdat het plan zoals het bedacht was werkte, maar de zwarte bevolking van de stad ervoer de vernieuwing als racisme en kwam in opstand. “Urban renewal is nigger removal”, vond zij.
Zijn de architecten hier schuldig? “Architecten zijn niet altijd deel van de oplossing”, zegt Vanstiphout. “Dat komt omdat architecten meestal aan de kant van de macht staan. Er bestaat daarom ook veel wantrouwen jegens architecten.”
“Architecten verwachten dat het optimisme van hun plannen door de hele bevolking wordt gedeeld”, vervolgt Vanstiphout. “Dat is echter lang niet altijd zo. Architecten, maar ook de politiek, moeten oog ontwikkelen voor de donkere zijde van de stad. Een van de dingen die we tot onze eigen verrassing vonden was dat rellen vaak in lokaal geproduceerde popmuziek wordt aangekondigd. Dit was zo in Detroit, maar recentelijk ook in London. In de typisch Londonse Grime-muziek werd al lang voor de rellen opgeroepen de winkels leeg te halen.”
Test Site Rotterdam is te bezoeken van 20 april 2012 tot en met 12 augustus 2012. Kijk [
hier
] voor de openingstijden van de verschillende tentoonstellingen.
Trefwoorden
sao paulo
making city
i/we/you make rotterdam
zus
iabr
test site
luchtsingel
Best gelezen
1
Koen van Velsen stopt met zijn bureau
maandag, 19 januari
2
Masterplan voor Overvecht Centrum van PosadMaxwan zet in op meer verdichting, groen, levendigheid en inclusiviteit
maandag, 19 januari
3
Woontoren De Piek naar ontwerp van KCAP voltooid
vrijdag, 16 januari
4
Space&Matter, Common City en Zenzo winnen tender voor een van de laatste kavels van Centrumeiland in Amsterdam
vrijdag, 16 januari
5
Pre-modern bouwen is een belofte voor de 21e eeuw
donderdag, 15 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Rede van Floris Alkemade bij presentatie boek ZUS over Schieblock
7 februari 2019
Rotterdamse Luchtsingel goeddeels afgebroken om houtrot
18 oktober 2024
ZUS – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2019
7 oktober 2019
Spoorgedeelte Luchtsingel overbrugd
4 november 2013
Vanstiphout: 'De desintegratie van publieke planning'
29 mei 2012
Berlijnse prijs voor Luchtsingel Rotterdam
10 december 2013
Eerste Green Building Awards uitgereikt
14 september 2012
Amersfoort oogst stadhuishoning
19 september 2012
Architectuurjaar 2012 (2): 5e IABR
11 december 2012
Nieuwe bestemming voor Shellgebouw Rotterdam
4 oktober 2012
IABR: Test Sites Istanbul en São Paulo
23 april 2012
Herstructurering Bospolder voltooid met The Hudsons
13 maart 2017
IABR 2014 zoekt projecten
3 mei 2013
Tweede deel Luchtsingel geplaatst
4 juli 2012
Zomerprogramma Test Site Rotterdam
26 juni 2012
IABR: overheid geeft leiding uit handen
20 april 2012
Istanbul wil megatunnel onder Bosporus
13 maart 2015
Rotterdam is volledig eigenaar Schiekadeblok
7 september 2015
Dirk Sijmons curator 6e IABR
13 juni 2012
Luchtsingel beleeft officiële opening
18 juni 2015
‘Oplossen milieuproblemen begint in de stad’
5 februari 2014
Luchtsingel winnaar Stadsinitiatief Rotterdam
13 maart 2012
Redactie Architectenweb op locatie tijdens IABR
11 april 2012
Plek voor architectuur tijdens Motel Mozaique
13 april 2012
IABR: Making City handreiking van ontwerper
19 april 2012
Tentoonstellingsprogramma IABR bekend
6 maart 2012
Hoofdexpositie IABR van Kossmann.dejong
11 april 2012
IABR: ZigZagCity toont 'vergeten' stadsplekken
20 april 2012
Nominaties Gouden Piramide 2013 bekend
15 mei 2013
Centrumbewoners Rotterdam in 2040 gezonder
20 april 2012
Prijsvraag voor ontmoetingsruimte Dakpark
3 januari 2017
Contract Schieblock minstens vijf jaar verlengd
19 maart 2014
Paal met bijenkasten in Maastricht
3 juli 2012
IABR: overzicht randprogramma
19 april 2012
ZUS
2 september 2019
Uitstel voor IABR 2020
8 mei 2020
Rede van Floris Alkemade bij presentatie boek ZUS over Schieblock
7 februari 2019
Rotterdamse Luchtsingel goeddeels afgebroken om houtrot
18 oktober 2024
ZUS – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2019
7 oktober 2019
Spoorgedeelte Luchtsingel overbrugd
4 november 2013
Vanstiphout: 'De desintegratie van publieke planning'
29 mei 2012
Berlijnse prijs voor Luchtsingel Rotterdam
10 december 2013
Eerste Green Building Awards uitgereikt
14 september 2012
Amersfoort oogst stadhuishoning
19 september 2012
Architectuurjaar 2012 (2): 5e IABR
11 december 2012
Nieuwe bestemming voor Shellgebouw Rotterdam
4 oktober 2012
IABR: Test Sites Istanbul en São Paulo
23 april 2012
Herstructurering Bospolder voltooid met The Hudsons
13 maart 2017
IABR 2014 zoekt projecten
3 mei 2013
Tweede deel Luchtsingel geplaatst
4 juli 2012
Zomerprogramma Test Site Rotterdam
26 juni 2012
IABR: overheid geeft leiding uit handen
20 april 2012
Istanbul wil megatunnel onder Bosporus
13 maart 2015
Rotterdam is volledig eigenaar Schiekadeblok
7 september 2015
Dirk Sijmons curator 6e IABR
13 juni 2012
Luchtsingel beleeft officiële opening
18 juni 2015
‘Oplossen milieuproblemen begint in de stad’
5 februari 2014
Luchtsingel winnaar Stadsinitiatief Rotterdam
13 maart 2012
Redactie Architectenweb op locatie tijdens IABR
11 april 2012
Plek voor architectuur tijdens Motel Mozaique
13 april 2012
IABR: Making City handreiking van ontwerper
19 april 2012
Tentoonstellingsprogramma IABR bekend
6 maart 2012
Hoofdexpositie IABR van Kossmann.dejong
11 april 2012
IABR: ZigZagCity toont 'vergeten' stadsplekken
20 april 2012
Nominaties Gouden Piramide 2013 bekend
15 mei 2013
Centrumbewoners Rotterdam in 2040 gezonder
20 april 2012
Prijsvraag voor ontmoetingsruimte Dakpark
3 januari 2017
Contract Schieblock minstens vijf jaar verlengd
19 maart 2014
Paal met bijenkasten in Maastricht
3 juli 2012
IABR: overzicht randprogramma
19 april 2012
ZUS
2 september 2019
Uitstel voor IABR 2020
8 mei 2020
Toon alles
Gerelateerde video's
ZUS
Nominatie voor de prijs voor Architect van het Jaar 2019
Andere nieuwsberichten
BURA, LEVS architecten en Urban Climate Architects publiceren onderzoek naar CO2-voetafdruk van stedelijk ontwerp
Gisteren, 16:00
Publicatie biedt inzicht in de CO2-impact van cruciale ontwerpkeuzes in beleid, gebiedsvisies en stedenbouwkundige plannen
Binst Architects ontwerpt nieuw gemeentehuis Middelkerke
Gisteren, 11:53
Het gebouw verrijst op de plek van een voormalig zwembad aan het Marktplein. De nieuwbouw is ontworpen volgens het beeld van een hand met gestrekte vingers die de burger de hand reikt, meldt het architectenbureau.
Lidia Egorova en Bart Nicolaas benoemd tot partner bij Space&Matter
Gisteren, 10:32
Zij nemen de dagelijkse leiding van het bureau op zich, terwijl de oprichters zich meer op de breedte van het bedrijf gaan richten.
LAOS landscape urbanism opent tweede vestiging in Utrecht
20 januari, 3:11
Nieuw team van LAOS landscape urbanism strijkt neer in de Domstad
Toerisme wereldwijd in 2025 naar record, meeste toeristen naar Europa
Gisteren, 14:56
Het wereldwijde toerisme heeft vorig jaar een nieuw recordniveau bereikt, meldt het toerismebureau van de Verenigde Naties.
Nieuw gemaal IJmuiden kost tot 2,3 miljard euro
Gisteren, 13:28
Vier miljoen mensen worden door het huidige, verouderde complex beschermd.
Zuid-Hollandse miljoenen naar snelle oplossingen vol stroomnet
Gisteren, 09:23
De provincie Zuid-Holland trekt ruim 16 miljoen euro extra uit om te proberen de problemen op het volle stroomnet versneld op te lossen.
Inschrijving Tilburg Architectuurprijs 2026 geopend
20 januari, 1:46
De prijs is bestemd voor projecten die tussen 1 januari 2024 en 31 december 2025 zijn opgeleverd of in gebruik zijn genomen.
ING: bouwsector in EU groeit komende jaren weer, ook in Nederland
20 januari, 11:22
De bank denkt dat de productie in de Europese Unie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent.
Amsterdam wil bijdragen aan herbouw Vondelkerk
19 januari, 5:05
Amsterdam zal afzien van 421.000 euro aan dividend over 2025 dat kerkeigenaar Stadsherstel dit jaar zou uitkeren aan de gemeente.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur