De zeespiegel stijgt, de Afsluitdijk niet

3 december 2013, 13:25
Een opmerkelijk plan om de stijging van de zeespiegel het hoofd te bieden: de Afsluitdijk wordt niet verhoogd. De 32 kilometer waterkering die IJsselmeer en Waddenzee scheidt, moet 'overslagbestendig' worden.

Het is niet erg wanneer bij extreme weersomstandigheden het water over de dijk slaat, zolang de dijk hier maar tegen bestand is.

Feddes/Olthof Landschapsarchitecten en Architectenbureau Paul de Ruiter hebben deze visie in opdracht van Rijkswaterstaat ontwikkeld. Het Voorlopig Masterplan Beeldkwaliteit voor de Afsluitdijk van de twee bedrijven is inmiddels vastgesteld door de bestuurlijke stuurgroep Afsluitdijk, waarin Rijk en regio overleggen.

De aangepaste dijk moet in 2021 worden opgeleverd. De waterveiligheid van een groot deel van Nederland moet tot 2050 worden gegarandeerd.

Het beheersen van de natuur is niet langer het uitgangspunt. De dijk werkt juist met de natuur samen, zo staat in het plan. Staat er in de toekomst te veel water in het IJsselmeer, dan wordt gebruik gemaakt van pompen die in de bestaande spuisluizen worden geplaatst. Zo is de afvoercapaciteit van het meer ook bij hoogwater gegarandeerd.

De 81 jaar oude dijk is echter meer dan een barrière tussen de zoute zee en het zoete meer en een snelweg die Noord-Holland en Friesland verbindt. Er zijn 'fantastische vergezichten en uitzonderlijke ecologische mogelijkheden'.

In het plan krijgt derhalve de beleving van het indrukwekkende waterlandschap een belangrijke plek: de dijk is niet alleen een fysieke barrière, maar onderdeel van het landschap.

De Afsluitdijk moet een icoon van Nederlandse waterbouwkunde blijven maar mag ook een toeristische trekpleister van de eerste orde zijn.

Er liggen verder allerlei plannen van meerdere regionale- en marktpartijen voor de dijk. Zo ligt er een plan voor een vismigratierivier, experimenten met duurzame energie, getijdenenergie en het plaatsen van zonnepanelen.

Bron: ANP
Toon alles

Andere nieuwsberichten

Eerste bomen geplant bij Wonderwoods in Utrecht

26 mei, 1:36

Platform Woonopgave gelanceerd met scherpe analyse van woningbouwopgave

26 mei, 12:00

Demontabel kantoren- en laboratoriumcomplex Matrix ONE van MVRDV geopend

25 mei, 4:07

Rotterdam wil 30.000 woningen bouwen in Oostflank

25 mei, 3:03

Boek brengt brutalistische gebouwen in Nederland in kaart

25 mei, 3:56

VDL Groep wil De Meeuw volledig overnemen

25 mei, 2:06

Noord-Holland vraagt 1,2 miljard voor landelijk gebied

24 mei, 3:24

Amsterdam volgens Atlas aantrekkelijkste stad om in te wonen

24 mei, 9:39

Burgemeester vraagt om vergunningsplicht voor opkopen vastgoed

23 mei, 11:58

BNA: helft van bureaus verwacht daling opdrachten en omzet

23 mei, 10:17
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Mosa.
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Forster
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
YVI Application Family
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
VELUX Nederland B.V.
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan