Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: Jaap Heemskerk
Copyright: MVRDV

Gevel Sombra-paviljoen door MVRDV beweegt mee met de zon

8 mei 2025, 10:51
Op de tentoonstelling Time Space Existence in Venetië opent aanstaande zaterdag het Sombra-paviljoen. De gevel van het door MVRDV ontworpen paviljoen beweegt mee met de zon; de panelen openen of sluiten zich afhankelijk van de stand van het hemellichaam. Naarmate de zon feller schijnt, sluiten de panelen zich zodat er binnen in het paviljoen schaduw en verkoeling ontstaat. In ‘ruststand’ staan de panelen juist open, zodat bezoekers van Sombra uitzicht op de omgeving genieten.

Sombra is geïnspireerd op de heliodon, een apparaat waarmee onder meer architecten de hoek van lichtstralen afstemmen op de zon. De naam is een combinatie van de Latijnse woorden voor zon (sol) en schaduw (umbra). Het paviljoen bestaat uit kinetische bouwelementen die werken zonder elektronica of motoren.

Het paviljoen telt zes metalen ‘ribben’ die naar de zon zijn gekanteld, met boven- en onderbogen die overeenkomen met de zonshoek tijdens de zomer- en winterzonnewende. De bogen, gemaakt van hergebruikte balken, ondersteunen driehoekige panelen die schaduw bieden door de geperforeerde oppervlakken. De panelen bevatten scharnieren en openen of sluiten afhankelijk van de stand van de zon.

Het bewegen van de panelen wordt veroorzaakt door natuurkundige principes. De gebogen ribben van de structuur hebben een reeks kleine, verborgen luchtcilinders. Wanneer een deel van de structuur door de zon wordt verwarmd, stijgt de druk in de cilinders en wordt lucht in een kleine luchtzak geduwd die de structuur met het paneel verbindt. Het mechanisme is geïnspireerd door robotica: de luchtzak werkt als een spier die zich samentrekt en het paneel sluit.

MVRDV stelt dat het paviljoen op meerdere manieren een ode aan de zon vormt. De ronde vloerplaat is gegraveerd met de polaire zonneboog die de basis vormde voor de geometrie van het paviljoen. De onderkanten van de bogen bevatten de woorden ‘zon en schaduw’ in meer dan tweehonderd talen. Dit is niet alleen een verwijzing naar de naam van het paviljoen, maar herinnert ons eraan dat onze relatie met de zon een universele menselijke ervaring is, aldus het bureau.

MVRDV heeft het paviljoen ontwikkeld met Metadecor, Airshade Technologies, Alumet, Van Rossum Raadgevend Ingenieurs, Arup, Kersten Europe en het AMOLF Instituut. De tentoonstelling is tot en met 23 november gelijktijdig te zien met de Architectuurbiënnale van Venetië, in de Giardini Marinaressa van het European Cultural Centre in de Italiaanse stad.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Duncan Stutterheim en SOM maken plannen voor meerdere locaties Sloterdijk I

Vandaag, 16:38

Nauta Bedaux ontwerpt kind- en buurtcentrum in Antwerpse Seefhoek

Vandaag, 15:47

Bouw wooncomplexen op vergroend Koningsplein Tilburg van start

Vandaag, 14:51

Broekbakema renoveert en verduurzaamt stadhuis Terneuzen

Vandaag, 11:31

Onderzoek: bedrijventerreinen slecht voorbereid op wateroverlast

Vandaag, 13:10

Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

Vandaag, 10:08

NVM: verkoopgolf huurwoningen vergroot ongelijkheid starters

13 maart, 4:03

IT-systeem Omgevingswet schiet na twee jaar nog steeds tekort

13 maart, 1:20

Eindhoven bouwt 5400 studentenwoningen

13 maart, 11:04

Experts: versnel energietransitie en hou Gronings gas als airbag

12 maart, 1:58
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan