Afsluitdijk krijgt flinke opknapbeurt

12 mei 2015, 16:54
De Afsluitdijk krijgt de komende jaren een flinke opknapbeurt. Rijkswaterstaat zal de 32 kilometer lange waterkering tussen Noord-Holland en Friesland over de hele lengte versterken om Nederland nog beter te kunnen beschermen tegen overstromingen vanuit zee.

Bij Den Oever (Noord-Holland) en Kornwerderzand (Friesland) komen bovendien nieuwe keersluizen en pompen om meer overtollig water uit het IJsselmeer te kunnen afvoeren, ook bij hoogwater. Daardoor ontstaat het grootste gemaal van Europa. De sluizen kunnen straks tien olympische zwembaden per minuut wegpompen.

Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) dinsdag aangekondigd bij de Stevinsluis in Den Oever. Haar ministerie steekt ruim 800 miljoen euro in de renovatie.

Visitekaartje
De ruim tachtigjarige Afsluitdijk, die het IJsselmeer afsluit van de Waddenzee, moet ook een icoon en internationaal visitekaartje voor de Nederlandse waterbouwkunde en innovatie worden. Kunstenaar Daan Roosegaarde komt daarom met een ontwerp om 'de beleving van de dijk' te vergroten.

"De Afsluitdijk kan een voorbeeldfunctie krijgen als slimme dijk die niet alleen beschermt tegen hoogwater, maar waarmee je ook energie kunt winnen, de regionale economie, recreatie en toerisme stimuleert en de natuur een impuls krijgt", zei Schultz. De rijksoverheid en de regio trekken samen op om de plannen uit te werken.

Eerder werd al bekend dat er ook een kronkelrivier wordt aangelegd waardoor trekvissen makkelijker van zoet (IJsselmeer) naar zout water (Waddenzee) en vice versa kunnen zwemmen.

Nu kunnen ze dat doen via de sluizen, maar dat gebeurt slechts mondjesmaat. Rijk en regio kondigden eerder ook al plannen aan om de Afsluitdijk toeristisch aantrekkelijker te maken met nieuwe wandel- en fietsroutes.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Stefan de Koning en Andreas Karavanas benoemd tot partner bij OZ

37 minuten geleden

Studio id+ ontwerpt school volgens STEAM onderwijsmodel

Gisteren, 15:40

Architecten- en ontwerporganisaties komen onder één dak op NDSM-werf

Gisteren, 12:10

Transformatie Arnhems postgebouw tot rijkskantoor De Nieuwe Post van start

Gisteren, 10:35

Kernenergie en aardgas behouden status als duurzame investering

Gisteren, 13:20

Nederlands Fotomuseum heropent in februari 2026

Gisteren, 11:17

Bouwend Nederland: ‘Er komt een groot tekort aan bouwers’

9 september, 12:23

EGM benoemt Leonie Grootveld en Martijn in ’t Veld tot associate

9 september, 10:28

Rijnboutt benoemt Rowan Rijsdijk tot zakelijk directeur

8 september, 12:09

Rijksbouwmeester: tijd van nieuwe steden bouwen ligt achter ons

8 september, 11:11
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan