Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Fietspad langs de Afsluitdijk. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Monument van W.M. Dudok. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Monument van W.M. Dudok. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Breezanddijk stap 1. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Breezanddijk stap 2. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Breezanddijk stap 3. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Breezanddijk. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Breezanddijk. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Copyright: Dijkprofiel toekomst. Feddes/Olthof en Paul de Ruiter
Masterplan Beeldkwaliteit voor Afsluitdijk af
18 mei 2015, 12:17
De combinatie
Feddes/Olthof landschapsarchitecten
en
architectenbureau Paul de Ruiter
heeft het Masterplan Beeldkwaliteit voor de Afsluitdijk opgesteld. Een 'partituur' voor de afsluitdijk geeft aan waar plaats is voor behoud en vernieuwing van het waterbouwkundige icoon.
De Afsluitdijk moet worden versterkt om Nederland ook in de toekomst te beschermen tegen overstromingen. Minister Melanie Schultz van Haegen heeft die beslissing op 12 mei bekend gemaakt. Er komen verstevigde keersluizen en grotere pompen om meer water te kunnen afvoeren.
Monumentale waarde
Zijn monumentale kracht ontleent de Afsluitdijk aan het feit dat het dijkprofiel over de hele lengte van 25 kilometer tussen de spuicomplexen uniform is, zo leggen aldus Feddes/Olthof landschapsarchitecten en architectenbureau Paul de Ruiter uit. Het dijklichaam, de sluizen en de kazematten voor de militaire verdediging zijn als samenhangende ensembles vormgegeven.
Met het masterplan streven de bureaus naar een verbeterde beleving van de monumentale waarde in combinatie met nieuwe wensen rond ecologie, duurzame energie en recreatie. Ze hebben aangegeven waar de eenheid bewaard moet blijven en waar juist verschillen kunnen worden geaccentueerd.
De richtlijnen zijn in het Masterplan uitgewerkt met beelden en vormgevingsprincipes die sturend zijn voor de toekomstige versterking en andere projecten.
Bescherming
Een geknikt profiel aan de kan van de Waddenzee remt de golven af en biedt ruimte voor een nieuw fietspad. De bekleding van het boventalud kan worden vormgegeven als een met grond gevulde open betonstructuur, die gaat begroeien.
Bij een extreme storm spoelt de grond uit de betonstructuur, die de golven afremt. Met deze versterking blijft het karakteristieke zeedijkprofiel behouden en kunnen recreatieve en ecologische waarden worden toegevoegd, aldus de architecten.
In de spuisluizen van Den Oever zullen pompen worden ingebouwd. De vormgeving van de nieuwe functie moet de indrukwekkende eenvoud van de ruim tachtig jarige spuisluizen versterken. In het masterplan wordt bijvoorbeeld voorgesteld om in hetzelfde ritme als de oude heftorens een eigentijdse rij heftorens toe te voegen.
Het monument waar de dijk in 1932 werd gedicht, ontworpen door Willem Marinus Dudok, zou onder dijkniveau kunnen worden uitgebreid, waarmee de rankheid van de toren behouden blijft.
Ecologie en duurzaamheid
Nieuwe ecologische, duurzame en toeristische verbindingen maken, aldus Feddes/Olthof en Paul de Ruiter, "van de Afsluitdijk een Aansluitdijk". Bij Kornwerderzand wordt een vismigratierivier gerealiseerd met het oog op de migratie van trekvissen tussen zoet- en zoutwater.
De voormalige werkhaven Breedzanddijk wordt een duurzaamheideiland. Met initiatieven als de Blue Energy-centrale wordt het een plek voor innovaties op het gebied van duurzame energie.
Verder geeft het masterplan vormgevingsrichtlijnen voor de inpassing van het Beleefcentrum, de nieuwe keersluis en de turbines voor getijdenenergie. Het Masterplan biedt al deze elementen in samenhang en als geïntegreerde onderdelen van het gehele sluizencomplex.
Uitvoering
Het Masterplan Beeldkwaliteit is door de bureaus Feddes/Olthof en Paul de Ruiter gemaakt in opdracht van Rijkswaterstaat en Projectbureau De Nieuwe Afsluitdijk. De ruimtelijke vormgevingsprincipes van het masterplan worden vertaald naar eisen in het DBFM-contract voor de aannemerscombinatie die de versterking van de Afsluitdijk gaat uitvoeren.
De architectencombinatie Yttje Feddes en Paul de Ruiter blijft tot en met de uitvoering bij het project betrokken. Ze zullen samen met het Kwaliteitsteam Afsluitdijk (onder voorzitterschap van de Rijksadviseur voor Landschap en Water) de ruimtelijke kwaliteit van het project "borgen en stimuleren". Uitvoering van het project, met geraamde uitvoeringskosten van 800 miljoen euro, start in 2017.
Trefwoorden
masterplan
breezanddijk
ijsselmeer
beeldkwaliteitplan
den oever
waterbouw
waddenzee
architectenbureau paul de ruiter
afsluitdijk
dijkverbetering
infrastructuur
feddes/olthof landschapsarchitecten
paul de ruiter
Locatie
Best gelezen
1
Houthybride woongebouw langs de A8 in Zaandam opgeleverd
dinsdag, 11 november
2
WillemsenU zinkt villa af in landschap
dinsdag, 11 november
3
Woongebouw voor gezinnen biedt ruime corridor en gekoppelde terrassen met glijbaan
woensdag, 12 november
4
Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch
donderdag, 13 november
5
Groningers kiezen nieuwe invulling voor plek gesloopte parkeergarage in stadscentrum
dinsdag, 11 november
Gerelateerde nieuwsberichten
BAM en Van Oord mogen Afsluitdijk opknappen
23 februari 2018
GEAR ontwerpt 'schuimend' Beleefcentrum Afsluitdijk
26 augustus 2016
'Bouw van Afsluitdijk zou nu niet meer kunnen'
21 maart 2018
Video: 32 KM
22 juni 2018
Lichtpoort, Windvogel en Glowing Nature – Studio Roosegaarde voegt lichtkunst toe aan Afsluitdijk
17 november 2017
Eerste fase Icoon Afsluitdijk na zomer van start
13 juli 2016
Ministeries willen waterproblemen aanpakken
3 februari 2016
Aanbesteding voor Afsluitdijk van start
24 november 2016
Opknapbeurt Afsluitdijk definitief naar BAM en Van Oord
16 maart 2018
Wind 'afleesbaar' op gevel transformatorgebouw
29 januari 2016
West 8 en Benthem Crouwel presenteren ontwerp vernieuwde Afsluitdijk
2 mei 2018
Ontwerpen Icoon Afsluitdijk onthuld
5 september 2016
Afsluitdijk krijgt flinke opknapbeurt
12 mei 2015
Luiten: ‘Water wordt steeds vaker omarmd'
2 april 2014
Roosegaarde ontwerpt 'Icoon Afsluitdijk'
18 december 2014
Nederland investeert twintig miljard in Deltaplan
16 september 2014
Yttje Feddes onderscheiden met Bijhouwerprijs 2020
11 september 2020
BAM en Van Oord mogen Afsluitdijk opknappen
23 februari 2018
GEAR ontwerpt 'schuimend' Beleefcentrum Afsluitdijk
26 augustus 2016
'Bouw van Afsluitdijk zou nu niet meer kunnen'
21 maart 2018
Video: 32 KM
22 juni 2018
Lichtpoort, Windvogel en Glowing Nature – Studio Roosegaarde voegt lichtkunst toe aan Afsluitdijk
17 november 2017
Eerste fase Icoon Afsluitdijk na zomer van start
13 juli 2016
Ministeries willen waterproblemen aanpakken
3 februari 2016
Aanbesteding voor Afsluitdijk van start
24 november 2016
Opknapbeurt Afsluitdijk definitief naar BAM en Van Oord
16 maart 2018
Wind 'afleesbaar' op gevel transformatorgebouw
29 januari 2016
West 8 en Benthem Crouwel presenteren ontwerp vernieuwde Afsluitdijk
2 mei 2018
Ontwerpen Icoon Afsluitdijk onthuld
5 september 2016
Afsluitdijk krijgt flinke opknapbeurt
12 mei 2015
Luiten: ‘Water wordt steeds vaker omarmd'
2 april 2014
Roosegaarde ontwerpt 'Icoon Afsluitdijk'
18 december 2014
Nederland investeert twintig miljard in Deltaplan
16 september 2014
Yttje Feddes onderscheiden met Bijhouwerprijs 2020
11 september 2020
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Circulair transformatieplan van JVST in Utrecht Overvecht wordt werkelijkheid
Gisteren, 17:23
De bouw van het transformatieplan aan de Utrechtse Ivoordreef van JVST gaat binnenkort van start
Den Bosch 'pauzeert' aanbesteding voor ontwerp gebiedsontwikkeling Citadelpoort
Gisteren, 16:38
Het Bossche stadsbestuur wil afzien van de vestiging van het Design Museum in het gebied, onder meer vanwege te hoog opgelopen kosten.
Kleurrijk atrium vormt hart van nieuw internationaal hoofdkantoor NXP
Gisteren, 15:48
NXP Semiconductors, een belangrijke speler in de halfgeleiderindustrie, heeft zijn intrek genomen in een nieuwhoofdkantoor op de High Tech Campus in Eindhoven. Hollandse Nieuwe ontwierp in samenwerking met Veldhoen + Company het interieur.
Beeldbepalende toren van oud laboratorium geïntegreerd in gebouw International School Delft
Gisteren, 11:33
Op de plek waar vroeger het Kramers Laboratorium stond is naar ontwerp van atelier PRO een gebouw voor de International School Delft gerealiseerd.
Verbouwing Binnenhof kost 2,7 miljard euro, zomer 2031 klaar
Gisteren, 13:19
De laatste officiële inschatting van een einddatum was ‘op zijn vroegst eind 2028’, maar het jaartal 2030 stond ook al in documenten.
Vlaanderen aansprakelijk voor Limburgse schade in tramdebacle
Gisteren, 09:36
De Vlaamse regering is aansprakelijk voor de miljoenen euro's aan kosten die zijn gemaakt rond de afgeblazen tramlijn tussen Maastricht en het Belgische Hasselt.
Zuid-Holland verhoogt budget voor restauratie rijksmonumenten
14 november, 2:08
De provincie Zuid-Holland verhoogt het budget voor de restauratie van rijksmonumenten structureel.
Rapport: natuur kan helpen beschermen tegen stijgende zeespiegel
14 november, 9:24
Natuurlijke oplossingen zoals ruim baan geven aan gebieden met eb en vloed kunnen helpen de Nederlandse kustlijn te beschermen tegen de stijgende zeespiegel.
Deltacommissaris: ga nu al in gesprek over toekomst waterbeheer
13 november, 4:03
Nederland moet nu al kijken welke randvoorwaarden nodig zijn om grote waterbeschermingsprogramma's zoals de Deltawerken in de komende jaren uit te voeren.
Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen
13 november, 10:23
Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur