Copyright: Waterlicht ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Waterlicht ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Waterlicht ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Windvogel ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Lichtpoort ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Lichtpoort ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Lichtlijn ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Lichtlijn ( Studio Roosegaarde)
Copyright: Glowing nature ( Studio Roosegaarde)

Ontwerpen Icoon Afsluitdijk onthuld

5 september 2016, 13:23
Afgelopen weekend zijn de ontwerpen onthuld voor de kunstwerken die vanaf dit en volgend jaar de cultuurhistorische waarde van de Afsluitdijk moeten benadrukken. Het werk Waterlicht was al in volle glorie te aanschouwen en ook kreeg het publiek een voorproefje van de energieopwekkende vliegers die de naam Windvogel hebben meegekregen.

Het begin van het project Icoon Afsluitdijk is zaterdag en zondag bezocht door ruim drieduizend belangstellenden. De bezoekers zagen onder meer een speciaal voor de Afsluitdijk ontwikkelde lichtshow onder de naam Waterlicht, die werd getoond op Breezanddijk.

De beelden van het blauwe licht over het water rond de Afsluitdijk, een variant op het groene noorderlicht, werden massaal gedeeld op sociale media.

Het project Icoon Afsluitdijk omlijst de komende jaren de vernieuwing en versterking van de waterkering tussen Friesland en Noord-Holland. Zo komen er nieuwe keersluizen en pompen om meer water te kunnen afvoeren. De aanpak wordt tevens gebruikt om recreatie en toerisme, natuurontwikkeling en duurzame energie de ruimte te geven.

Lichtpoort
Enkele kunstprojecten van ontwerper Daan Roosegaarde begeleiden de vernieuwing van de Afsluitdijk. Naast Waterlicht en Windvogel waren in een tentoonstelling nog een aantal werken te zien, waaronder Lichtpoort.

Van zowel het Lorentz- als het Stevin-sluizencomplex (aan het begin en het einde van de Afsluitdijk) wordt het verouderde beton gerestaureerd. De zestig opgeknapte monumenten worden voorzien van een retro-reflecterende laag die oplicht door de koplampen van passerende auto’s. Er is geen licht te zien als er geen auto’s rijden.

Lichtlijn
Ook de 32 kilometer lange Afsluitdijk zelf wordt verlicht met een retro-reflecterende laag, de zogeheten Lichtlijn. Deze strakke en volgens Studio Roosegaarde bijna-zenachtige lijn werkt op dezelfde manier als Lichtpoort en moet de automobilisten een gevoel van veiligheid en rust geven.

De historische kazemat aan de Friese zijde van de Afsluitdijk wordt voorzien van speciaal gekweekte lichtgevende algen, die oplichten als ze in beweging worden gebracht. Dit werk draagt de naam Glowing Nature. De permanente concepten worden volgend jaar gerealiseerd.

‘Spiegelstenen’
De officiële start van het project Icoon Afsluitdijk werd gemarkeerd door vijf ‘spiegelstenen’ uit te reiken aan mensen die veel voor de Afsluitdijk hebben betekend. Verder zou een hardloopevenement worden georganiseerd, maar dit is vanwege de slechte weersomstandigheden afgelast.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Door Gortemaker Feenstra Algra ontworpen Institut Roi Albert II in Brussel officieel geopend

Vandaag, 14:53

Woontoren Cunabula naast Thialfstadion bereikt finish

Vandaag, 13:46

IVY Amsterdam markeert entree Klaprozenbuurt in Buiksloterham

Vandaag, 11:28

Realisatieovereenkomst voor hoogbouwcomplex De Sax op Wilhelminapier getekend

Gisteren, 16:16

Uitwerking van plannen voor Nedersaksenlijn kan beginnen

Vandaag, 12:17

Mona Keijzer lonkt naar investeerders op vastgoedbeurs in München

Vandaag, 10:02

Jongeren debatteren in het Nieuwe Instituut met Kamerleden over wonen

Gisteren, 14:26

GL-PvdA wil komende tien jaar 36 miljard uitgeven aan woningbouw

Gisteren, 10:10

Kamer wil dat Keijzer afziet van versoepelingen huurwet

3 oktober, 12:11

Steden vrezen voor woningbouw door nieuwe regels netcongestie

2 oktober, 4:25
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan