Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Daria Scagliola en Stijn Brakkee
Copyright: Daria Scagliola en Stijn Brakkee
Copyright: Daria Scagliola en Stijn Brakkee
Copyright: Daria Scagliola en Stijn Brakkee
Copyright: Daria Scagliola en Stijn Brakkee
Copyright: Poesia
Copyright: MVRDV
Copyright: MVRDV
Tekening: MVRDV
Tekening: MVRDV
Tekening: MVRDV
Tekening: MVRDV
Tekening: MVRDV
MVRDV heeft traditionele gevel in PC Hooftstraat verglaasd
20 april 2016, 19:25
In de PC Hooftstraat zijn deze week de
Crystal Houses
naar ontwerp van
MVRDV
voor het winkelend publiek geopend. Architectenweb sprak bij de opening van ervan met architect Winy Maas over de glazen gevel die het bureau voor het project ontwikkelde.
Tekst Michiel van Raaij
Zodra voorbijgangers in de Pieter Cornelisz Hooftstraat in Amsterdam de kristallen huizen spotten, blijven ze abrupt staan, stoten ze elkaar aan, maken snel wat foto’s met hun smartphone, lopen erop af en betasten de gevel. Is het echt allemaal van glas?
Sinds gisteren is dit het beeld in de meest exclusieve winkelstraat van Nederland, in de hoofdstad ook wel ‘de PC’ genoemd. Het project is zo radicaal dat die verwondering de komende tijd, waarschijnlijk de komende jaren, wel zal aanhouden.
Het onderste deel van de straatgevel van de kristallen huizen is volledig uit glas opgebouwd. De wanden en rollagen zijn opgebouwd uit massieve glazen stenen die daadwerkelijk de gevel dragen. Ertussen imiteert speciaal geslepen glas zowel het raam als de omkadering ervan. Massief glazen dorpels en kozijnen maken het geheel af.
Elke verandering in het daglicht is in de gevel terug te zien. Verschuilt de zon zich achter een paar wolken, dan wordt de gevel iets groener, maar ook transparanter. Komt de zon achter de wolken tevoorschijn, dan glanst de gevel alsof deze van ijs gemaakt is.
Net zo verandert de gevel ook met de hoek waarop je deze bekijkt. Van voren gezien is deze zeer transparant, maar bekijk je ‘m van de zijkant, dan beginnen eerst de zijkanten van de glazen stenen te spiegelen, en wordt de gevel vervolgens lichtgroen als je door veel stenen tegelijkertijd heenkijkt. In elke blik die je op de gevel werpt, toont deze zich weer anders.
Glazen steunberen
Bijzonder aan de glazen gevel is dat deze geen achterconstructie heeft uit een ander materiaal. Architect Winy Maas is er trots op dat het gelukt om de gevel zo te bouwen. De glazen gevelconstructie draagt zichzelf, grote glazen steunberen achter de gevel vangen de windbelasting op. De transparantie van de gevel is hierdoor volledig.
De combinatie van de gemetselde gevelconstructie en de hypermoderne materialisering in glas vat goed samen waar het project staat: met één been in het verleden en één been in de toekomst. Het is namelijk een reproductie van een pand dat eerder ook al op deze plek stond, zij het dat de gevel naar iets is opgerekt, en dat de onderzijde van deze gevel verglaasd is.
20% baksteen
“Tot de jaren ‘50 was de PC Hooftstraat nog een woonstraat”, vertelt Maas. Daarna is de straat langzaam getransformeerd tot de meest exclusieve winkelstraat van Nederland. Maar de laatste jaren is de dynamiek in de straat volgens Maas sterk gegroeid. “Door de groeiende toestroom van toeristen uit het buitenland is er vraag naar steeds grotere winkels.”
Aan de ene kant heeft de gemeente Amsterdam de stoepen hiervoor verbreedt, anderzijds blijft de gemeente ook vasthouden aan de eis dat tenminste twee lagen van de panden als woonruimte gebruikt worden. Een typisch Nederlands compromis, noemt Maas het, die het ook wel charmant vindt, omdat het de straat echt Hollands houdt. De merken die zich hier vestigen willen volgens Maas ook geen winkel die overal te vinden, maar een die echt een
couleur locale
heeft.
Bij de meeste panden in de winkelstraat ziet Maas dat de gevel boven de plint precies zo gehouden wordt als deze altijd waren, maar dat de onderzijden volledig opengezaagd worden. In de ‘Crystal Houses’ wilde hij een alternatief bieden voor deze benadering. De gevel van het dubbele huis dat er al stond, naar ontwerp van architect Pleiter, heeft de architect een stuk uitgerekt, maar verder eigenlijk hetzelfde gelaten. Nouja, op de materialisering na dan.
Oorspronkelijk wilde Maas de hele gevel van glas maken. “Als alle wanden achter de gevel ook van glas zouden zijn, dan zou je door het gebouw het Vondelpark kunnen zien”, stelt Maas met gevoel voor drama. “Dat is mijn droom.”
Het stadsdeel vreesde echter dat het pand teveel zou detoneren in zijn omgeving en vroeg MVRDV om een gevel te ontwerpen met een groter aandeel baksteen. Daarom heeft het bureau onderzocht wat het percentage baksteen in de gevels in de omgeving was. Aangezien veel gevels gepleisterd zijn en voorzien van veel glas, kwam het op een gemiddelde van 20% baksteen. Het voorstel om de gevel van dat percentage baksteen te voorzien werd door het stadsdeel geaccepteerd.
Één steen per uur
Het bouwproces van de glazen gevel was net zo spectaculair als de gevel nu is. Tussen de zes en tien vakmensen hebben een jaar lang aan de gevel gebouwd. Om tot een volledig glazen gevel te komen, is ervoor gekozen de glazen stenen onderling te verbinden met “een lijm die ook tandartsen gebruiken.” Dat betekende dat iedere steen na verlijming een uur lang met een UV-lamp beschenen moest worden. In een omgeving die veel weg had van een laboratorium, vertelt Maas.
De glazen stenen en het ‘metselproces’ heeft MVRDV ontwikkeld in samenwerking met de Technische Universiteit Delft, adviesbureau ABT en aannemer Wessels Zeist. De stenen zelf zijn handgemaakt door glasfabrikant Poesia, uit de buurt van Venetië.
Voor de graduele overgang van glazen stenen naar bakstenen in de gevel moest het team een truc bedenken. Hiervoor zijn bakstenen gemaakt met een kern van glas, zodat de “floating stones” hier toch verlijmd konden worden.
In de glazen gevel zijn twee onderdelen opgenomen die niet van glas zijn: de inrijbeveiliging onderin de gevel moest toch van beton worden, en de glazen deuren moesten toch een stalen versteviging krijgen tegen inbraak. Maas: “Daar zie je nog de grenzen van glas als bouwmateriaal.”
Winkelruimte later nieuwe huurder
De Crystal Houses is door MVRDV ontworpen in opdracht van investeringsmaatschappij Warenar. De winkelruimte wordt de komende anderhalf jaar gehuurd door Chanel, dat daarna terug zal verhuizen naar zijn vorige locatie aan de PC Hoofdstraat, dat ook eigendom is van Warenar. Wie de winkelruimte van de kristallen huizen daarna zal huren is nog niet bekend.
Maas hoopt dat de PC Hooftstraat met dit ontwerp weer een stapje verder is op de weg van provinciale winkelstraat naar internationale winkelstraat. Zo langzamerhand moet de PC Hoofdstraat zich in zijn visie toch gaan meten met de exclusieve winkelstraten als de Champs Elysee in Parijs, Ginza in Tokyo of Rodeo Drive in Los Angelos.
Het project is bedacht door MVRDV, maar in een breed team uitgewerkt en gerealiseerd. Onderdeel van dit team waren Gietermans & van Dijk Architecten, TU Delft, adviesbureaus Brouwer & Kok en ABT, glasfabrikant Poesia en aannemer Wessels Zeist.
Trefwoorden
pc hoofdstraat
mvrdv
poesia
winy maas
michiel van raaij
winkel
Locatie
Best gelezen
1
Houthybride woongebouw langs de A8 in Zaandam opgeleverd
dinsdag, 11 november
2
WillemsenU zinkt villa af in landschap
dinsdag, 11 november
3
MVRDV ontwerpt bolvormig sportcomplex in Albanese hoofdstad Tirana
maandag, 10 november
4
Campus met onderwijs en woningen in 's Hertogenbosch officieel geopend
vrijdag, 7 november
5
Groningers kiezen nieuwe invulling voor plek gesloopte parkeergarage in stadscentrum
dinsdag, 11 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Gevel van Crystal Houses nog transparanter
27 juni 2019
Gevel boetiek P.C. Hooftstraat vernieuwd met 3D-geprinte elementen
7 december 2023
‘Stoere dame op hoge hakken’ model voor gevel pand P.C. Hooftstraat
17 april 2024
Winy Maas – genomineerd voor de Architect van het Jaar-prijs
2 oktober 2018
Baltyk gebouw: een nieuw stuk stad
6 juni 2017
Gouden A.A.P. 2017 voor tijdelijke rechtbank
13 april 2017
Groeiend MVRDV benoemt vijf nieuwe partners
12 april 2016
Video: Crystal Houses van MVRDV
26 april 2016
Rockmuseum MVRDV in Roskilde geopend
29 april 2016
Winkel met gevel van nagebootst marmer
14 juni 2018
Twee Dutch Design Awards voor FLAX Chair
31 oktober 2016
MVRDV bouwt Y-vormige villa in Taiwan
2 december 2016
Nieuw kantoor MVRDV in gebruik genomen
18 juli 2016
MVRDV wint competitie voor centrum Tainan
16 november 2015
Gravelrood clubgebouw voor IJburg
15 oktober 2015
MVRDV renoveert winkelcentrum in Lyon
1 maart 2016
Almere Oosterwold: zelfbouw ‘to the max’
21 oktober 2015
Acht genomineerden Beste Gebouw van het Jaar
30 maart 2016
MVRDV verhuist naar Industriegebouw Goudsesingel
6 januari 2016
MVRDV's Flower Building in Shanghai klaar
19 oktober 2015
Tijdelijke steigertrap voor Groothandelsgebouw
6 april 2016
Groeiend MVRDV benoemt vijf nieuwe partners
12 april 2016
Eerste project Almere Oosterwold van start
8 maart 2016
'Glazen' kantoorruimte MVRDV in Hong Kong opgeleverd
3 juni 2016
MX 2017: zeewierisolatie en onverwoestbare coating
16 januari 2017
Winy Maas
24 september 2018
Een winkelgevel als haute couture van UNStudio
11 december 2019
Expressieve vernieuwing met 3D-geprinte elementen voor gevel P.C. Hooftstraat
2 februari 2022
Gevel van Crystal Houses nog transparanter
27 juni 2019
Gevel boetiek P.C. Hooftstraat vernieuwd met 3D-geprinte elementen
7 december 2023
‘Stoere dame op hoge hakken’ model voor gevel pand P.C. Hooftstraat
17 april 2024
Winy Maas – genomineerd voor de Architect van het Jaar-prijs
2 oktober 2018
Baltyk gebouw: een nieuw stuk stad
6 juni 2017
Gouden A.A.P. 2017 voor tijdelijke rechtbank
13 april 2017
Groeiend MVRDV benoemt vijf nieuwe partners
12 april 2016
Video: Crystal Houses van MVRDV
26 april 2016
Rockmuseum MVRDV in Roskilde geopend
29 april 2016
Winkel met gevel van nagebootst marmer
14 juni 2018
Twee Dutch Design Awards voor FLAX Chair
31 oktober 2016
MVRDV bouwt Y-vormige villa in Taiwan
2 december 2016
Nieuw kantoor MVRDV in gebruik genomen
18 juli 2016
MVRDV wint competitie voor centrum Tainan
16 november 2015
Gravelrood clubgebouw voor IJburg
15 oktober 2015
MVRDV renoveert winkelcentrum in Lyon
1 maart 2016
Almere Oosterwold: zelfbouw ‘to the max’
21 oktober 2015
Acht genomineerden Beste Gebouw van het Jaar
30 maart 2016
MVRDV verhuist naar Industriegebouw Goudsesingel
6 januari 2016
MVRDV's Flower Building in Shanghai klaar
19 oktober 2015
Tijdelijke steigertrap voor Groothandelsgebouw
6 april 2016
Groeiend MVRDV benoemt vijf nieuwe partners
12 april 2016
Eerste project Almere Oosterwold van start
8 maart 2016
'Glazen' kantoorruimte MVRDV in Hong Kong opgeleverd
3 juni 2016
MX 2017: zeewierisolatie en onverwoestbare coating
16 januari 2017
Winy Maas
24 september 2018
Een winkelgevel als haute couture van UNStudio
11 december 2019
Expressieve vernieuwing met 3D-geprinte elementen voor gevel P.C. Hooftstraat
2 februari 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch
Gisteren, 17:00
Benthem Crouwel Architects heeft het stadsblok Palazzo in het Paleiskwartier van Den Bosch opgeleverd
Stimuleringsfonds kondigt nieuwe editie Prix de Rome Architectuur aan
Gisteren, 15:08
Op 12 januari start een nieuwe editie van de Prix de Rome Architectuur. De vierjaarlijkse prijs is de oudste en meest prestigieuze stimuleringsprijs voor architecten tot veertig jaar.
Bakstenen ensemble met sociale huurwoningen in Oudewater opgeleverd
Gisteren, 14:13
In het Utrechtse Oudewater is afgelopen jaar een complex met 69 sociale huurappartementen opgeleverd. Het door Van Hoogevest Architecten ontworpen ensemble Schuylenburcht bestaat uit vier bakstenen volumes met open ruimte ertussen.
Haagse architectuurprijs voor restauratie en herbestemming Berlagekerk
Gisteren, 11:06
Het project naar ontwerp van architectenbureau Zeeuwse Jongens kreeg de hoogste eer van de vakjury van de Berlagevlag 2025.
Deltacommissaris: ga nu al in gesprek over toekomst waterbeheer
Gisteren, 17:03
Nederland moet nu al kijken welke randvoorwaarden nodig zijn om grote waterbeschermingsprogramma's zoals de Deltawerken in de komende jaren uit te voeren.
Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen
Gisteren, 10:23
Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
Iets minder mensen vertrekken uit de Randstad dan in eerdere jaren
12 november, 10:00
Onder andere omdat er in de Randstad meer kinderen worden geboren, groeit de bevolking daar sneller dan in de gebieden eromheen. Netto vertrokken er afgelopen jaar 14.000 mensen.
Woningen en park op plek van rangeerterrein bij Rotterdamse Kuip
12 november, 9:30
Een rangeerterrein voor treinen tegenover stadion De Kuip in Rotterdam verdwijnt. Op de plek worden woningen en een nieuw station gebouwd. Bovendien moet een park naast het spoor worden uitgebreid.
Klimaatdenktank: Chinese CO2-uitstoot laat mogelijk daling zien
12 november, 9:00
De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
Ingrid Thijssen wordt nieuwe bestuursvoorzitter TU Delft
11 november, 2:46
Ze bekleedt die functie bij de Delftse technische universiteit vanaf 1 maart volgend jaar.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur