Het plangebied van circa 12 hectare functioneert feitelijk als het centrum van de wijk Griffioen, maar heeft die rol ruimtelijk nauwelijks, analyseert architect Loes Thijssen van NOAHH. Losstaande gebouwen en monofunctionele zones bieden weinig verblijfskwaliteit en samenhang. Het kindcentrum Aventurijn kampt met ruimtegebrek en een slecht binnenklimaat, terwijl het woningaanbod weinig mogelijkheden biedt voor bewoners om binnen de wijk door te stromen.
De opgave werd daarom meervoudig geformuleerd: vernieuwing van onderwijsvoorzieningen, toevoeging van woningen met nadruk op betaalbaarheid, het creëren van ruimte voor ontmoeting en het versterken van de openbare ruimte en groenstructuur.
In het nu vastgestelde stedenbouwkundig plan is dat vertaald in de toevoeging van circa 260 woningen, grotendeels in de sociale en betaalbare sector, aangevuld met middenhuur en een beperkt aandeel vrije sector. Daarnaast omvat het plan de vernieuwing van het integraal kindcentrum, sport- en maatschappelijke (zorg)voorzieningen, een buurtkamer en wijkgerichte commerciële functies.
Momenteel wordt gekeken naar een mogelijke fusie van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW), die in het gebied gevestigd is, met de openbare scholengemeenschap Nehalennia. Mocht die fusie doorgaan en de nieuwe fusieschool zich elders vestigen, dan zou dat in Hart van Griffioen nog meer ruimte opleveren voor woningbouw.
“De integraliteit van het nu vastgestelde stedenbouwkundig plan ligt in de onderlinge samenhang van functies en ruimte”, omschrijft Loes. “Wonen, onderwijs, voorzieningen en groen zijn niet afzonderlijk gepositioneerd, maar georganiseerd rond een groene ruggengraat bestaande uit pleinen, collectieve tuinen en parkachtige ruimtes.”
Meer dan de helft van het plangebied bestaat uit groen. Bestaande bomen en landschappelijke structuren vormen het uitgangspunt van het ontwerp en worden waar mogelijk behouden of verplaatst binnen het gebied. Parkeren is geconcentreerd aan de randen en in halfverdiepte garages, waardoor het hart van de wijk autoluw kan worden ingericht.
“In het dagelijks gebruik zal deze samenhang straks zichtbaar worden in korte loopafstanden, ruimte voor wandelingen, diversiteit in beplanting, gedeelde buitenruimtes en de directe nabijheid van wonen, leren en ontmoeten”, vertelt Loes. “Het plan voegt zich daarmee niet als los project in de wijk, maar versterkt en verbindt bestaande structuren van bijvoorbeeld de Bomenbuurt (Rothuizen) en Griffioen II.”